Jest to jedna z najważniejszych europejskich konferencji naukowych z dziedziny przetwarzania równoległego i rozproszonego oraz zastosowania metod matematycznych i komputerowych. W tym roku odbywa się 13. edycja tego prestiżowego wydarzenia.
Tym razem to Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej przyjmować będzie znanych na świecie specjalistów i praktyków. Wśród 20 gości specjalnych zaproszenie przyjęli:
- prof. Jack Dongarra z Uniwersytetu Tennessee (USA), światowej sławy specjalista w zakresie programowania komputerów dużej mocy, były doradca ds. informatyki w USA
- prof. Satoshi Matsuoka z Tokyo Institute of Technology, lider japońskiego programu superkomputerowego
- Jeffrey Vetter z Georgia Institute of Technology (USA), wybitny uczony zajmujący się architekturami i obliczeniami równoległymi.
Oprócz przedstawicieli świata nauki obecni będą reprezentanci przemysłu i wiodących firm informatycznych zarówno w Polsce jak i na świecie, m.in. Intel, NVIDI, AMD.
Konferencja PPAM2019 będzie poruszała zagadnienia związane z dziedziną przetwarzania równoległego i rozproszonego (informatyka) oraz zastosowań metod matematycznych i komputerowych (m.in. informatyka, matematyka, fizyka).
Przetwarzanie równoległe i rozproszone pozwala przy użyciu specjalnego sprzętu i oprogramowania (np. superkomputerów, GPUs) gromadzić duże dane (Big Data), przetwarzać je oraz wykonywać ogromne obliczenia, które przy użyciu standardowych komputerów i programów nie byłyby możliwe.
Tego rodzaju przetwarzanie informacji i danych wykorzystywane jest dzisiaj powszechnie w otaczającym nas świecie, poczynając od sieci społecznościowych (Facebook), przeszukiwaniu Internetu (Google) czy też w usługach handlowych (Amazon). Nawet w prostych smartfonach umieszczanych jest wiele procesorów tak aby, można było równolegle przetwarzać informacje i przyśpieszać ich pracę.
- Bez superkompterów obserwowany aktualnie dynamiczny rozwój przemysłu lotniczego, motoryzacyjnego, medycyny, sztucznej inteligencji oraz wielu innych dziedzin nie byłby możliwy.
Kolejne przykłady to: badanie klimatu, przewidywanie pogody oraz eksploracja kosmosu, gdzie standardowe komputery nie zdążyłyby wykonać obliczeń przez kilka i więcej pokoleń. Można powiedzieć, iż aktualnie obliczenia i maszyny równoległe (rozproszone) mają podobny wpływ na rozwój naszej cywilizacji jak kolej parowa w XIX wieku czy też pierwsze komputery w latach 40 i 50- tych XX wieku.
Konferencja obejmuje również zagadnienia przetwarzania i gromadzenie danych w zasobach rozproszonych (np. w chmurach obliczeniowych, cloud computing) oraz zagadnienia bezpieczeństwa danych i komunikacji. Kolejne tematy konferencji to zagadnienia związane z metodami matematycznymi i komputerowymi oraz matematyką stosowaną.
Matematyka stosowana skupia się na praktycznym zastosowaniu matematyki w rozwiązywaniu problemów w biznesie, technice czy też przemyśle, np. przy budowaniu symulatorów lotów, przewidywaniu trzęsień ziemi, testowaniu aerodynamiki pojazdów - mówi Krzysztof Jurczuk z Wydziału Informatyki PB, jeden z koordynatorów konferencji.
Eko pracownia w Zespole Szkół w Niebocku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Te popularne seriale wracają na ekrany tej jesieni. Sprawdź, co o nich wiesz - QUIZ
- Nowa żona Ronaldo: czwarta i młodsza od niego o 14 lat. Takie było ich wesele [WIDEO]
- Nowy "Znachor" to najlepsza ekranizacja w historii? Tym się różni od starego klasyka
- Trzyosobowa rodzina zginęła w wypadku na A1. Wiadomo, z jaką prędkością pędziło auto