MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mnóstwo danych, ogromne obliczenia... Informatyka! Naukowcy z całego świata będą dyskutować na PB

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
pixabay
Naukowcy oraz przedstawiciele wiodących firm informatycznych z Polski i świata spotykają się w Białymstoku na międzynarodowej konferencji PPAM 2019 ( PARALLEL PROCESSING AND APPLIED MATHEMATICS, 08-11 września).

Jest to jedna z najważniejszych europejskich konferencji naukowych z dziedziny przetwarzania równoległego i rozproszonego oraz zastosowania metod matematycznych i komputerowych. W tym roku odbywa się 13. edycja tego prestiżowego wydarzenia.

Tym razem to Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej przyjmować będzie znanych na świecie specjalistów i praktyków. Wśród 20 gości specjalnych zaproszenie przyjęli:

  • prof. Jack Dongarra z Uniwersytetu Tennessee (USA), światowej sławy specjalista w zakresie programowania komputerów dużej mocy, były doradca ds. informatyki w USA
  • prof. Satoshi Matsuoka z Tokyo Institute of Technology, lider japońskiego programu superkomputerowego
  • Jeffrey Vetter z Georgia Institute of Technology (USA), wybitny uczony zajmujący się architekturami i obliczeniami równoległymi.

Oprócz przedstawicieli świata nauki obecni będą reprezentanci przemysłu i wiodących firm informatycznych zarówno w Polsce jak i na świecie, m.in. Intel, NVIDI, AMD.

Ostatnia szansa na studia na Politechnice Białostockiej. Rekrutacja już tylko do środy. Sprawdź, na jakich kierunkach są wolne miejsca

Konferencja PPAM2019 będzie poruszała zagadnienia związane z dziedziną przetwarzania równoległego i rozproszonego (informatyka) oraz zastosowań metod matematycznych i komputerowych (m.in. informatyka, matematyka, fizyka).

Przetwarzanie równoległe i rozproszone pozwala przy użyciu specjalnego sprzętu i oprogramowania (np. superkomputerów, GPUs) gromadzić duże dane (Big Data), przetwarzać je oraz wykonywać ogromne obliczenia, które przy użyciu standardowych komputerów i programów nie byłyby możliwe.

Tego rodzaju przetwarzanie informacji i danych wykorzystywane jest dzisiaj powszechnie w otaczającym nas świecie, poczynając od sieci społecznościowych (Facebook), przeszukiwaniu Internetu (Google) czy też w usługach handlowych (Amazon). Nawet w prostych smartfonach umieszczanych jest wiele procesorów tak aby, można było równolegle przetwarzać informacje i przyśpieszać ich pracę.

- Bez superkompterów obserwowany aktualnie dynamiczny rozwój przemysłu lotniczego, motoryzacyjnego, medycyny, sztucznej inteligencji oraz wielu innych dziedzin nie byłby możliwy.

Kolejne przykłady to: badanie klimatu, przewidywanie pogody oraz eksploracja kosmosu, gdzie standardowe komputery nie zdążyłyby wykonać obliczeń przez kilka i więcej pokoleń. Można powiedzieć, iż aktualnie obliczenia i maszyny równoległe (rozproszone) mają podobny wpływ na rozwój naszej cywilizacji jak kolej parowa w XIX wieku czy też pierwsze komputery w latach 40 i 50- tych XX wieku.

Konferencja obejmuje również zagadnienia przetwarzania i gromadzenie danych w zasobach rozproszonych (np. w chmurach obliczeniowych, cloud computing) oraz zagadnienia bezpieczeństwa danych i komunikacji. Kolejne tematy konferencji to zagadnienia związane z metodami matematycznymi i komputerowymi oraz matematyką stosowaną.

Matematyka stosowana skupia się na praktycznym zastosowaniu matematyki w rozwiązywaniu problemów w biznesie, technice czy też przemyśle, np. przy budowaniu symulatorów lotów, przewidywaniu trzęsień ziemi, testowaniu aerodynamiki pojazdów - mówi Krzysztof Jurczuk z Wydziału Informatyki PB, jeden z koordynatorów konferencji.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny