Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mniej pieniędzy na zatrudnianie niepełnosprawnych

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Fot. Archiwum
Firmy zatrudniające pracowników niepełnosprawnych od stycznia otrzymują mniej pieniędzy na ten cel. Właściciele zakładów pracy chronionej są ostrożni w prognozach.

Na razie nie zapowiadają zwolnień, ale nie zamierzają też zatrudniać nowych osób.

- Pracodawca posiadający status zakładu pracy chronionej może maksymalnie uzyskać dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika ze znacznym stopniem niepełnosprawności i ze schorzeniem szczególnym - w wysokości 2552 złotych - tłumaczy Małgorzata Tylewicz, doradca prawny z Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. - Kwota dofinansowania nie może jednak przekroczyć 75 proc. kosztów płacy. Aby pracodawca mógł więc uzyskać maksymalną wysokość dofinansowania, wynagrodzenie brutto niepełnosprawnego pracownika musi wynosić około 3 tysięcy zł.

Mniej pieniędzy, te same obowiązki

Pracodawcy nie ukrywają więc, że obawiają się o los swoich firm, a pracownicy - o miejsca pracy.

- Analiza zmian prowadzi do bardzo niepokojących wniosków - podkreśla Małgorzata Tylewicz. - Zmniejszenie dofinansowania przy jednoczesnym pozostawieniu obowiązków związanych z zapewnieniem opieki medycznej oraz dostosowaniem obiektów i pomieszczeń użytkowanych przez te zakłady do potrzeb osób niepełnosprawnych, może spowodować, że znacznie pogorszy się kondycja finansowa zakładów pracy chronionej, co na pewno obije się na sytuacji ich pracowników. Coraz częściej odbieramy telefony z pytaniami, jak można zrezygnować ze statusu zakładu pracy chronionej.

Który pracodawca straci najwięcej?

- Nie wiemy, co będzie dalej, czekamy na rozwój sytuacji - mówi właściciel jednej z firm w Kujawsko-Pomorskiem. Prosi jednak, aby nie podawać nazwy zakładu ani miejscowości.

- Wszystko zależy od struktury firmy. Zmiany zasad dofinansowania najbardziej uderzą w tych, którzy zatrudniają osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności - dodaje. - Firmy te mogą znaleźć się więc z najtrudniejszej sytuacji finansowej.

Nasz rozmówca podkreśla, że na razie nie planuje redukcji zatrudnia. - Raczej nie będę jednak zatrudniał nowych osób - dodaje. - Jest teraz o tyle trudniej, że na zmianę zasad dofinansowania nakłada kryzys gospodarczy. Myślę, że na razie firmy przyjmą postawę wyczekującą, natomiast naprawdę źle może być w przyszłym roku.

Dlaczego zmieniono przepisy?

Nowe zasady udzielania pomocy finansowej przez państwo pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne określiła w sierpniu ubiegłego roku Komisja Europejska.

Komisja zdecydowała m.in. że dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników nie może przekroczyć 75 proc. kosztów płacy (koszty płacy to wynagrodzenie brutto oraz finansowane przez pracodawcę obowiązkowe składki: emerytalna, rentowa i wypadkowa, składki na Fundusz Pracy oraz Gwarantowany Fundusz Świadczeń Pracowniczych).

Polski rząd musiał dostosować krajowe przepisy do zaleceń unijnych. Miał na to czas do końca 2008 roku. Nowe zasady dofinansowania zakładów zatrudniających osoby niepełnosprawne obowiązują od stycznia 2009.

Wypowiedzą się w ankiecie

Na razie nie wiadomo, ilu niepełnosprawnych pracowników już straciło pracę.

- Postanowiliśmy rozesłać do pracodawców ankiety, aby dowiedzieć się, czy przeprowadzili od stycznia zwolnienia - informuje Małgorzata Tylewicz.

Danych takich na razie nie ma również Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. - Z naszej strony nie zauważyliśmy drastycznego zmniejszenia zatrudniania wśród osób niepełnosprawnych - informuje Tomasz Leleno, rzecznik prasowy PFRON. - Nadal 10 tysięcy pracodawców ubiega się o dofinansowanie do wynagrodzeń za zatrudnione osoby niepełnosprawne, natomiast około 35 tysięcy osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą ubiega się o refundację składek na ubezpieczenia społeczne.

- Na realizację tego zadania w tym roku PFRON zabezpieczył kwotę blisko 2,7 mld zł - dodaje Tomasz Leleno.- Jest ona porównywalna do środków przewidzianych na ten cel w ubiegłym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny