Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mniej klas powstanie w szkołach. Na topie budowlanka i ekonomik. Ale nie wszędzie jest tak dobrze

Aneta Boruch [email protected]
W sumie do białostockich szkół średnich przyjętych zostało 3914 uczniów
W sumie do białostockich szkół średnich przyjętych zostało 3914 uczniów Archiwum/Andrzej Zgiet
Nie ruszy Technikum Zawodowe nr 1 w ZSOiT. Mniej klas będzie w liceach. Powód wszędzie ten sam - zgłosiło się za mało uczniów.

Najgorsza sytuacja jest w Technikum Zawodowym nr 1 w białostockim Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych. Nie powstała tu nawet jedna zaplanowana klasa.

- To kiepska wiadomość, że nie ma technikum - uważa Beata Zadykowicz, dyrektorka ZSOiT. - Ale to decyzja prezydenta. Zgłosiło się do nas 17 osób. I uważam, że to nie jest mało po dwuletniej przerwie.

Od września nie będzie też po jednej klasie w Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 11, a także ZSZ nr 2 Zespołu Szkół Mechanicznych oraz ZSZ nr 3 Zespołu Szkół Technicznych.

- Nie było chętnych, którzy chcieliby się w tych szkołach uczyć - podsumowuje Urszula Boublej z biura prasowego magistratu. - O ich sytuacji zadecydowały oczekiwania uczniów.

Podobnie było w liceach. Po jednej klasie mniej utworzyło VII i X LO. Natomiast w V LO nie powstały aż dwie.

Zobacz też: Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych. Najpopularniejsze szkoły

- Mam za to 24 podania do klasy o profilu reporterskim - zaznacza Antoni Ćwikliński, dyrektor V LO. - Dlatego zwrócę się do władz miasta z prośbą o jej uruchomienie.

Ale nie wszędzie jest tak źle. Są szkoły, które cieszą się ogromnym powodzeniem. W białostockim Zespole Szkół Handlowo-Ekonomicznych pierwotnie planowano nabór do sześciu klas pierwszych. Ale we wrześniu uczniowie rozpoczną naukę w siedmiu.

- Zawody księgowo-handlowe są poszukiwane na rynku pracy. Od trzech lat obserwujemy większe zainteresowanie - mówi Stanisława Kobus, wicedyrektorka ZSH-E. - Rozwijająca się turystyka, m.in. hotele powstające w Białymstoku i okolicy, też potrzebują wykwalifikowanych pracowników.

Oblężona była także budowlanka. W momencie zamykania rekrutacji chętnych do zostania technikiem budownictwa było znacznie więcej niż miejsc. - Już nie mogliśmy przyjmować wniosków, poprosiliśmy więc o dodatkową klasę - mówi Małgorzata Sutuła, dyrektorka Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych.

Trzy osoby na jedno miejsce były również w klasie technika informatyka w elektryku. Dlatego tu też powstał dodatkowy oddział.

W sumie do białostockich szkół średnich przyjętych zostało 3914 uczniów. Zostało jeszcze około 95 miejsc wolnych - szacuje magistrat.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny