Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Białymstoku. Młodzi ludzie kładli się na ziemi z transparentami (ZDJĘCIA, WIDEO)

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Młodzi postanowili nie iść do szkoły, by zaprotestować przeciwko bierności dorosłych wobec zmian klimatu.
Młodzi postanowili nie iść do szkoły, by zaprotestować przeciwko bierności dorosłych wobec zmian klimatu. Wojciech Wojtkielewicz
Młodzi ludzie z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego po raz kolejny zamanifestowali na Rynku Kościuszki. W dłoniach trzymali transparenty z hasłami: "Nie zabijajcie nam planety", "Ziemia jest tylko jedna" czy "Globalne ocieplenie to fakt". By zwrócić uwagę przechodniów kładli się na ziemię.

Młodzi postanowili nie iść do szkoły, by zaprotestować przeciwko bierności dorosłych wobec zmian klimatu. Wierzą, że ich protest dotrze m. in. do polityków, którzy zwrócą się w końcu w stronę ekologii. Swoje hasła popierają wynikami badań naukowców, którzy oceniają, że grozi nam katastrofa klimatyczna.

- Za 11 lat będzie za późno. Według raportu IPCC zmian klimatycznych nie będzie można już wtedy powstrzymać. Anomalie pogodowe będą coraz częstsze, lodowce będą topnieć. I to my otrzymamy w spadku taką Ziemię - mówi Małgorzata Andruszkiewicz, licealistka z Białegostoku i współorganizatorka strajku.

Czytaj także: Strajk dla Ziemi 2019 w Białymstoku. Młodzi ludzie protestowali pod teatrem dramatycznym w obronie środowiska i klimatu (zdjęcia, wideo)

Dodaje, że w postulatach młodzieżowego strajku jest m.in. wprowadzenie zmian w programowej edukacji, która byłaby oparta o najnowsze badania dotyczące zmian klimatu i uświadamiałyby uczniów o problemach związanych z tym tematem.

Młodzi zapowiadają dalsze protesty. Planują także akcje edukacyjne w szkołach.

Zmiany zacznij od siebie

- Uciekłam ze szkoły, bo chce być częścią strajku klimatycznego. Chcę razem z innymi głośno przywoływać tak ignorowany przez władze problem. Chodzi przecież o naszą przyszłość! - mówi Weronika Kozłowska, uczennica trzeciej klasy gimnazjum - Od bardzo dawna znane są negatywne konsekwencje np. polityki węglowej, którą stosujemy. Czas by w końcu coś się zmieniło - podkreśla dziewczyna.

W Młodzieżowym Strajku Klimatycznym działa także Ida. Na protest przyjechała rowerem.

- Każdy z nas może działać na co dzień na rzecz Ziemi. Ważne są konsumenckie wybory. Możemy wybierać alternatywne środki transportu zamiast samochodu. Ważne jest też rezygnowanie z produktów odzwierzęcych i wybieranie lokalnych produktów - mówi Ida Moczydłowska, licealistka i weganka.

Raport IPCC nie pozostawia złudzeń

W 2018 roku opublikowany został specjalny raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu (ang. Intergovermental Panel on Climate Change, IPCC) na temat „skutków globalnego ocieplenia o jeden i pół stopnia ponad poziom przedindustrialny i związanych z nim scenariuszy emisji gazów cieplarnianych”

Zobacz też:Majątek Howieny w Pomigaczach. Wkrótce otwarcie największej stodoły weselnej w Polsce! Zobacz jak będzie wyglądać (ZDJĘCIA)

Najważniejszy wnioskiem z raportu jest to, że do 2030 roku będziemy musieli zmniejszyć ilość emitowanego dwutlenku węgla o 45 proc. (względem wartości z 2010), a do 2050 do zera. Mamy 11 lat, żeby zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie 1,5 st. Inaczej grozi nam katastrofa klimatyczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny