Młodzieżówka "Razem" chce odebrania honorowego obywatelstwa Białegostoku Janowi Pawłowi II i arcybiskupowi Głódziowi

Olga Goździewska
Olga Goździewska
Młodzieżówka "Razem" chce odebrania honorowego obywatelstwa Białegostoku Janowi Pawłowi II i arcybiskupowi Głódziowi Grzegorz Olkowski / Przemek Świderski
Młodzieżówka "Razem" nie chce, by papież Jan Paweł II i arcybiskup Sławoj Leszek Głódź byli honorowymi obywatelami Białegostoku. Złożyli w tej sprawie petycję do rady miasta.

Nie mamy już wątpliwości, że Jan Paweł II wiedział o pedofilii w Kościele - uzasadniają swój apel działacze podlaskiej młodzieżówki "Razem". Złożyli petycję do Rady Miasta Białegostoku o odebranie honorowego obywatelstwa m. in. papieżowi w związku z zarzutem o ukrywanie przestępstw seksualnych wśród duchownych.

Powołują się na ostatni raport Watykanu dot. oskarżanego o molestowanie nieletnich i dorosłych kardynała Theodore'a McCarricka z USA. To właśnie Jan Paweł II wyniósł duchownego na szczyt hierarchii kościelnej.

- Papież Jan Paweł II nie podejmował żadnych działań, aby duchownych, krzywdzących dzieci, spotkała kara. Zważając na to, jak i na inne wątpliwe działania papieża Polaka, takie jak represjonowanie księży w Ameryce Łacińskiej za wyznawanie teologii wyzwolenia czy silne lobbowanie stolicy papieskiej za jego czasów przeciw antykoncepcji, w środku epidemii AIDS, musimy zadać sobie pytanie - czy osoba otoczona takimi kontrowersjami i uczestnicząca w tuszowaniu systemowego problemu kościelnej pedofilii, zasługuje na tak szlachetny tytuł w naszym mieście? - pyta Dominik Babiński z Młodych Razem.

W petycji działacze domagają się również odebrania honorowego obywatelstwa arcybiskupowi Sławojowi Leszkowi Głódziowi. Istnieją przesłanki wskazujące, że tuszował przestępstwa czterech księży pedofilii.

- Uważam, że umieszczanie Jana Pawła II, jak i arcybiskupa Głódzia, wśród honorowych obywateli Białegostoku jest jednoznacznym pokazaniem po której stronie stoi miasto – po stronie oprawcy, nie ofiary. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca i jak mieszkanka Białegostoku czuję się oburzona i mam nadzieję, iż nasza petycja zostanie rozpatrzona pozytywnie. - dodaje członkini młodzieżówki Wiktoria Siemienkowicz.

Młodzi o swoich postulatach nie boją się mówić głośno. Temat poruszyli publicznie na wtorkowym (1 grudnia) strajku kobiet w Białymstoku. Ich apel o odebranie honorowych tytułów papieżowi i arcybiskupowi spotkał się z entuzjazmem zebranych. Skandowali "świeckie państwo!".

Podobne petycje m. in. działacze partii razem złożyli w Warszawie, Gdańsku, Szczecinie i Łodzi. Zgodnie z procedurą, petycję skierowaną do rady miasta, rozpatrzy komisja.

- Każda petycja, która wpływa do rady miasta, jest kierowana do komisji skarg, wniosków i petycji. Komisja po rozpatrzeniu wydaje opinię, która zostaje skierowana na sesję rady miasta. Rada może się tą sprawą zająć lub ją odrzucić - tłumaczy Łukasz Prokorym, przewodniczący rady miasta Białystok - Chciałbym jednak jasno podkreślić, że tematu odebrania honorowego obywatelstwa papieżowi Janowi Pawłowi II w radzie miasta nie ma. Nie ma dowodów, które podważają świętość papieża. Nie ma podstaw do uznania, że honorowe obywatelstwo zostało przyznane niesłusznie. Rada miasta nie będzie wchodzić w dyskusję, która nadużywa autorytet Jana Pawła II - dodaje Prokorym.

Petycja aktywistów Razem oburzyła białostocką młodzieżówkę Prawa i Sprawiedliwości. Oficjalne stanowisko zaprezentują na konferencji prasowej, którą planują wkrótce zwołać.

- Zarzuty wobec Ojca Świętego, które formułują lewicowe organizacje młodzieżowe są oparte na opiniach i insynuacjach. W mojej ocenie mamy do czynienia z pewnym haniebnym „atakiem politycznym”, umotywowanym chęcią zaistnienia w przestrzeni medialnej. Warto zauważyć, że Papież Jan Paweł II podczas pontyfikatu, swoimi działaniami zapoczątkował realizację procesu zmierzającego do wykrywania przestępstw seksualnych i karania osób duchownych, które dopuściły się tego czynu - skomentował krótko Bartosz Aleksander Stasiak, przewodniczący Forum Młodych PiS Białystok.

Sołtys sołtysów. Film o majątku abp Głodzia (6.11.2019)

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Co za hołota ta partia RAZEM

a
andrzej

Czy JPII będzie honorowym czy nie mam to gdzies . Osobiście uważam że nie ma dowodów przestępstw JPII. a co do Głodzi zero zasług by je nadawać.

Jeżeli chodz dalej o JPII uważam odbieranie tytułów PO ŚMIERCI ZA IDIOTYZM.

No co z tego że Hitlerowi odebrano jakiś podobny tytuł od Bialystoc stad czy jak tam .

Chyba w 1939 lub 40 roku Stalin też dostał tak tytuł , a miał go chyba i Napoleon .

I co z tego że dziś im to odbierzemy.

A ogólnie to płk Kukliński dostał pośmiertnie jakieś awanse i co pisze się pułkownik Kukliński a nie generał Kukliński . W inną stronę generał Jaruzelski został chyba zdegradowany i co i tak jest gen. Jaruzelski we wszelkich książkach i artykułach. A jak pisac szeregowy Wojciech Jaruzelski wprowadził stan wojenny w Polsce . To wygląda jak kpina.

M
Mariola Halicka

W ich miejsce proponuję Dzierżyńskiego i jego następcę Czażastego

M
Młodzi Razem Podlasie

Jako autorzy petycji chcemy jasno zaznaczyć, że nie chodzi w niej o oczernianie papieża, a o zwrócenie uwagi po czyjej stronie stoimy, oprawców czy ofiar. W świetle ostatniego raportu wiemy już, że Jan Paweł II wiedział o pedofilii w kościele. Co więcej, mimo licznych apelów i listów mieszkańców USA ostrzegających go o tym, że Theodore McCarrick molestuje i krzywdzi dzieci, mianował go arcybiskupem metropolii Waszyngtońskiej. Dodając do tego inne kontrowersje, o których wspominamy w tekście, takie jak silne lobbowanie przeciw antykoncepcji w czasie epidemii AIDS, czy represje skierowane w księży w Ameryce Łacińskiej, mamy odpowiedni zasób informacji, aby twierdzić, że Jan Paweł II nie zasługuje na upamiętnienie w Białymstoku. W jego miejsce, jako honorowego obywatela Naszego miasta możemy umieścić wielu innych, wybitnych ludzi związanych z naszym regionem (takich jak np.: Mordechaj Tenenbaum). Białystok ma wiele innych wspaniałych postaci, które nie mają na sumieniu niejasnych zachowań w sprawie tuszowania pedofilii.

M
Mateusz

Kochani,

zainteresował mnie tytuł artykułu więc go przeczytałem wraz ze wszystkimi komentarzami.

Odniosę się przede wszystkim osoby Świętego Jana Pawła II.

Karol Wojtyła wybrany na Papieża Jana Pawła II a następnie uznany przez Kościół za Świętego zapewne po przeczytaniu artykułu postąpiłby tak, jak Jego i mój Mistrz Jezus Chrystus. Przytuliłby Wszystkich komentujących do swojego serca, a przede wszystkim Tych, którzy mówią i piszą o Nim z nienawiścią i pogardą oraz Tych, którzy z językiem nienawiści wypowiadają się o Tych, którzy piszą źle o Świętym Janie Pawle II.

Nie chcę nikogo osądzać, oskarżać ani rozgrzeszać bo to nie moja rola i nawet nie myślę o tym by to czynić.

Za swojego ziemskiego życia Święty Jan Paweł II dał ogromne świadectwo miłosierdzia i miłości odwiedzając w więzieniu Człowieka, który strzelił do Niego na Placu Św. Piotra. Porozmawiał z Nim, przebaczył i otworzył serce przez zamachowcem na swoje życie.

Dzisiaj mamy wolność słowa i wiele innych wolności życiowych, które jako Naród zdobyliśmy między innymi dzięki pontyfikatowi Papieża Jana Pawła II. Pamiętajmy o tym co mówił Papież, że ta wolność nie jest nam dana raz na zawsze i trzeba ją nieustannie pielęgnować o nią walczyć. Jednym z owoców tej wolności jest chociażby to, że możemy pisać w tych komentarzach co czujemy, myślimy i to jest bardzo dobre. Dlatego i ja pozwoliłem sobie po raz pierwszy napisać co myślę i czuję. Proszę tylko o to, abyśmy starali się w naszych wypowiedziach zachować wzajemny szacunek.

Możemy ludziom nadawać i odbierać tytuły, ale dokonań życiowych człowieka ani tym nie powiększymy ani nie pomniejszymy.

Każdy z nas powinien zacząć "naprawiać" ten świat począwszy od samego siebie.

Życzę Wszystkim wewnętrznej radości i pokoju Ducha na każdy dzień Życia.

ŚWIĘTOŚĆ OBRONI SIĘ SAMA.

Pozdrawiam Mateusz

M
Michał

Chyba Forum Młodych PiS nie są na bieżąco z informacjami? Nie słyszeli o oficjalnym wyniku śledztwa ws. Jana Pawła II prowadzonego przez Watykan? Jak zwykle prawicowa ignorancja...

G
Gość

Brawo! Dość gloryfikacji przestępców

G
Gość

Bardzo słuszna inicjatywa! Brawo młodzi! Inna polityka jest możliwa.

G
Gość

niemiecki Zyd Tusk powiedział kiedyś, że 'polskośc to nienormalność''' i to widać po tych 'polakach' co atakują polskiego Papieża, oPOzycja namawia aby omijac Orlen, nie kupowac tam paliwa, bo Orlen przejał polskie media, i jacy to sa Polacy? to barachło, podrzutki lewackie potomki

G
Gość
9 grudnia, 17:59, Jaga71:

Lapy preczod Św Jana Pawła| ll

kochasz obronce pedofili?

J
Jaga71

Lapy preczod Św Jana Pawła| ll

A
Abadon

KREMÓWKOWY OSZUST PAPIEŻ JAN PAWEŁ Il

Pierwsza flaszka koscioła Sławoj Leszek Głódź

niezłe towarzystwo

G
Gość

honorowi juz są Adamowicz, będzie Tusk, kilku dewiantów seksualnych, Bartoszewski, Putin, łUkaszenka, tu wszyscy się zmieszczą

Dodaj ogłoszenie