Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież z Wasilkowa jest najlepsza w Polsce

Julita Januszkiewicz
Dziewczyny z wasilkowskiego gimnazjum podczas ogłaszania wyników programu "Dialog z przeszłością”, w którym nie miały sobie równych
Dziewczyny z wasilkowskiego gimnazjum podczas ogłaszania wyników programu "Dialog z przeszłością”, w którym nie miały sobie równych Gimnazjum w Wasilkowie
Wasilkowskie gimnazjum wygrało ogólnopolski program "Szkoła Dialogu". Uczniowie przygotowali i sfilmowali spacer, podczas którego prezentowali zachowane w mieście pamiątki po Żydach. - Nagroda jest dla nas ogromnym wyróżnieniem - cieszy się Mariusz Sokołowski, nauczyciel historii.

Szkoła Dialogu to program edukacyjny przygotowany i realizowany przez Fundację Forum Dialogu Między Narodami. Jego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce i ich wkładu w rozwój naszego kraju.

Młodzież pod kierunkiem trenerów Forum odkrywa przedwojenną historię ludności żydowskiej w swojej miejscowości i sama przygotowuje projekt, który ma ją upamiętnić.

W tegorocznym programie rywalizowało ponad 800 uczniów z 32 szkół z całej Polski. W tym tygodniu w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której nagrodzono najlepszych. Pierwsze miejsce zdobyło wasilkowskie gimnazjum za film "Wycieczka śladami wasilkowskich Żydów".

O historycznym przesłaniu tego niezwykłego spaceru świadczy też to, że odbył się on 19 listopada, czyli w 70. rocznicę zagłady wasilkowskich Żydów w Treblince. Przed II wojną światową 30 proc. wasilkowian stanowili Żydzi.

Na spacer młodzież zaprosiła mieszkańców. Była to wspaniała okazja do wspomnień. Młodzież dowiedziała się, gdzie dawniej w miasteczku znajdowały się: synagoga, mykwa, żydowskie sklepy i szkoła. Gimnazjaliści wysłuchali też opowieści najstarszych wasilkowian o tym, jak dawniej układały się relacje z Żydami.

W projekcie uczestniczyło 20 uczennic. Wymyśliły one różne scenki, np. rozmowę rabina z ludźmi i nauczyły się słówek w języku jidysz. Był też poczęstunek w tzw. restauracji żydowskiej, zakupy w żydowskim sklepie i wspólna wizyta na żydowskim cmentarzu.

- Dziewczyny przygotowały potrawy żydowskiej kuchni oraz szyldy stoisk - opowiada Mariusz Sokołowski, nauczyciel historii w gimnazjum.

Dzięki temu młodzież poznała zwyczaje, historię Żydów, a co najważniejsze, nauczyła się tolerancji i wrażliwości na odmienność kulturową.

- To nie jest frazes. Akceptacja i otwartość na inność jest wartością - dodaje Mariusz Sokołowski.

Gimnazjum wygrało komputer, wiele książek, dziewczęta dwudniową wycieczkę po Warszawie, a Weronika Tałałaj dostała specjalne wyróżnienie za esej pt. "Dialog z przeszłością".

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny