Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież z Europy sprząta nasz cmentarz żydowski (zdjęcia)

Aneta Boruch
Młodzież sprząta cmentarz żydowski
Młodzież sprząta cmentarz żydowski Wojciech Wojtkielewicz
Ten cmentarz to symbol, a ja chcę zrobić coś dobrego dla żydowskiej, polskiej i niemieckiej historii - mówi młoda Niemka Iris. Razem z kolegami przyjechała do Białegostoku, by wspólnie odnowić stare macewy na cmentarzu przy ulicy Wschodniej i poznawać inne ślady żydowskiej obecności na polskiej ziemi.

[galeria_glowna]
To bardzo ważne, by zachować to miejsce, bo jest częścią przeszłości Polski i Europy - tłumaczy Andy, historyk z Berlina, jeden z organizatorów projektu.

Na zaproszenie Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael w Białymstoku gości właśnie grupa młodzieży z niemieckiej ASF (Akcja dla Pokuty i Pokoju). To organizacja, której celem jest porządkowanie żydowskich cmentarzy i miejsc pamięci w całej Europie.

Oprócz różnych spotkań i dyskusji w Białymstoku będą też wspólnie odnawiać macewy na cmentarzu przy ulicy Wschodniej. Pojadą też m.in. do Tykocina, Treblinki, Łopuchowa i Orli.

Są z różnych krajów Europy. To doskonała okazją do wymiany opinii i doświadczeń.

- To interesujące, bo można poznać mentalność innych i ich poglądy na różne sprawy - mówi Zacharia z Ukrainy. - Mam przyjaciół Żydów, chcę poznawać kulturę tego narodu. Ale u siebie na Ukrainie trudno mi znaleźć osoby, które pomogłyby mi rozwijać moje zainteresowania.

- Mnie szczególnie interesuje to, co działo się w czasie II wojny światowej - dodaje Iris. - A taki wyjazd jest okazją do nauki.

- Cieszymy się, że w tym gronie są osoby z Izraela, bo przetłumaczą nam napisy na macewach - mówi Lucy Lisowska, szefowa Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael w Białymstoku. - Ta wspólna praca jednoczy, jest lekcją historii. Nieważne jakiego jesteśmy wyznania czy narodowości. Ważne, że robimy coś wspólnie i uczymy się od siebie nawzajem.

Szczególną motywację czują niemieccy uczestnicy wizyty. Otwarcie przyznają, że zagłada narodu żydowskiego w czasie drugiej wojny światowej to była niemiecka zbrodnia.

- Nie można powiedzieć, że moje pokolenie jest jeszcze winne - uważa Andy. - Ale czuję odpowiedzialność i chcę coś robić, aby kultura żydowska nie została zapomniana.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny