Młodzież Wszechpolska zaprasza na obchody 100-lecia traktatu wersalskiego. Odbędzie się rocznicowe seminarium i msza

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Data 28 czerwca jest ważniejsza niż 11 listopada. Wiatry historii powiały jednak w taką stronę, że data ta jest zapomniana - podkreśla Dariusz Wasilewski (z prawej).
Data 28 czerwca jest ważniejsza niż 11 listopada. Wiatry historii powiały jednak w taką stronę, że data ta jest zapomniana - podkreśla Dariusz Wasilewski (z prawej). Wojciech Wojtkielewicz
Białostocka Młodzież Wszechpolska chce upamiętnić, że 100 lat temu Polska wróciła na mapy, bo zostało to zatwierdzone w - kończącym I wojnę światową - traktacie wersalskim. W środę (26 czerwca) odbędzie się seminarium na tema zwycięstwa polskiej drogi do niepodległości i roli Romana Dmowskiego.

Od 2015 roku nie udaje się nam zaktywizować prezydenta, by to miasto przejęło pałeczkę w świętowaniu tego jakże ważnego zwycięstwa w historii Polski. Działamy więc sami. Nie tylko po to, by wyręczyć władze, ale też z poczucia obowiązku - mówi
Dariusz Wasilewski, prezes Fundacji Obowiązek Polski.

O traktacie: Traktat wersalski spełnił marzenia Polaków

Razem z szefem białostockiej Młodzieży Wszechpolskiej Marcinem Kuleszą zaprasza na obchody 100-lecia podpisania traktatu wersalskiego, który przywrócił Polskę na mapy. Nastąpiło to 28 czerwca 1919 roku. - Udało się zbudować zgodę narodową i postawić kropkę nad "i". Chcemy podkreślić rolę Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego, którzy reprezentowali w Wersalu stronę polską - podkreśla Dariusz Wasilewski.

Na pytanie jaki sens świętować rocznicę Wersalu, skoro odzyskanie niepodległości obchodzimy 11 listopada odpowiada że 11 listopada jest datą symboliczną, jednak to właśnie w ramach traktatu wersalskiego niepodległość została przypieczętowana. - Data 28 czerwca jest więc ważniejsza. Wiatry historii powiały jednak w taką stronę, że data ta jest zapomniana - podkreśla Dariusz Wasilewski.

Dariusz Wasilewski przeciw unijnej fladze: Pojawia się i znika. Jak to jest z tą flagą Unii Europejskiej na sesjach rady miasta

Obchody rozpoczną się w środę (26 czerwca) o godz. 17. W sali św. Kazimierza przy kościele św. Rocha będzie można usłyszeć dwa wykłady. Dariusza Wasilewskiego na temat "Traktat Wersalski - zwycięstwo polskiej drogi do niepodległości" oraz Waldemara Tyszuka z IPN-u na temat "Roman Dmowski i Konferencja Pokojowa w Paryżu 1918-1919". Na godzinę 18 organizatorzy zapraszają na mszę za Ojczyznę oraz złożenie kwiatów przed tablicą Romana Dmowskiego.

Od lat mówi się o pomniku Dmowskiego: Pomnik Romana Dmowskiego powstanie w Białymstoku. Radni przyjęli uchwałę

Dariusz Wasilewski od lat optuje za tym, by naprzeciwko kościoła św. Rocha postawić pomnik Romana Dmowskiego. Społeczny komitet zebrał na to już 60 tys. zł. - W poprzedniej kadencji zgłosiliśmy ten pomysł do budżetu obywatelskiego. Nie został jednak dopuszczony do głosowania. Teraz sami się tym zajmiemy - mówił.

Marek Jakubiak o wywiadzie posłanki Urszuli Zielińskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie