Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież Wszechpolska zaprasza na obchody 100-lecia traktatu wersalskiego. Odbędzie się rocznicowe seminarium i msza

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Data 28 czerwca jest ważniejsza niż 11 listopada. Wiatry historii powiały jednak w taką stronę, że data ta jest zapomniana - podkreśla Dariusz Wasilewski (z prawej).
Data 28 czerwca jest ważniejsza niż 11 listopada. Wiatry historii powiały jednak w taką stronę, że data ta jest zapomniana - podkreśla Dariusz Wasilewski (z prawej). Wojciech Wojtkielewicz
Białostocka Młodzież Wszechpolska chce upamiętnić, że 100 lat temu Polska wróciła na mapy, bo zostało to zatwierdzone w - kończącym I wojnę światową - traktacie wersalskim. W środę (26 czerwca) odbędzie się seminarium na tema zwycięstwa polskiej drogi do niepodległości i roli Romana Dmowskiego.

Od 2015 roku nie udaje się nam zaktywizować prezydenta, by to miasto przejęło pałeczkę w świętowaniu tego jakże ważnego zwycięstwa w historii Polski. Działamy więc sami. Nie tylko po to, by wyręczyć władze, ale też z poczucia obowiązku - mówi
Dariusz Wasilewski, prezes Fundacji Obowiązek Polski.

O traktacie: Traktat wersalski spełnił marzenia Polaków

Razem z szefem białostockiej Młodzieży Wszechpolskiej Marcinem Kuleszą zaprasza na obchody 100-lecia podpisania traktatu wersalskiego, który przywrócił Polskę na mapy. Nastąpiło to 28 czerwca 1919 roku. - Udało się zbudować zgodę narodową i postawić kropkę nad "i". Chcemy podkreślić rolę Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego, którzy reprezentowali w Wersalu stronę polską - podkreśla Dariusz Wasilewski.

Na pytanie jaki sens świętować rocznicę Wersalu, skoro odzyskanie niepodległości obchodzimy 11 listopada odpowiada że 11 listopada jest datą symboliczną, jednak to właśnie w ramach traktatu wersalskiego niepodległość została przypieczętowana. - Data 28 czerwca jest więc ważniejsza. Wiatry historii powiały jednak w taką stronę, że data ta jest zapomniana - podkreśla Dariusz Wasilewski.

Dariusz Wasilewski przeciw unijnej fladze: Pojawia się i znika. Jak to jest z tą flagą Unii Europejskiej na sesjach rady miasta

Obchody rozpoczną się w środę (26 czerwca) o godz. 17. W sali św. Kazimierza przy kościele św. Rocha będzie można usłyszeć dwa wykłady. Dariusza Wasilewskiego na temat "Traktat Wersalski - zwycięstwo polskiej drogi do niepodległości" oraz Waldemara Tyszuka z IPN-u na temat "Roman Dmowski i Konferencja Pokojowa w Paryżu 1918-1919". Na godzinę 18 organizatorzy zapraszają na mszę za Ojczyznę oraz złożenie kwiatów przed tablicą Romana Dmowskiego.

Od lat mówi się o pomniku Dmowskiego: Pomnik Romana Dmowskiego powstanie w Białymstoku. Radni przyjęli uchwałę

Dariusz Wasilewski od lat optuje za tym, by naprzeciwko kościoła św. Rocha postawić pomnik Romana Dmowskiego. Społeczny komitet zebrał na to już 60 tys. zł. - W poprzedniej kadencji zgłosiliśmy ten pomysł do budżetu obywatelskiego. Nie został jednak dopuszczony do głosowania. Teraz sami się tym zajmiemy - mówił.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny