Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież Wszechpolska protestowała przed Teatrem Dramatycznym

krk
Kilkadziesiąt osób pojawiło się na proteście przeciwko spektaklowi "Biała siła, czarna pamięć".
Kilkadziesiąt osób pojawiło się na proteście przeciwko spektaklowi "Biała siła, czarna pamięć". Konrad Karkowski
Młodzież Wszechpolska zorganizowała protest przed budynkiem Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Chcieli w ten sposób pokazać swój sprzeciw wobec sztuki "Biała siła, czarna pamięć" na podstawie książki Marcina Kąckiego.

Wydany jesienią reportaż Marcina Kąckiego wciąż wywołuje dyskusje. Środowisko prawicowe nie chce przedstawienia, które powstaje na podstawie tego tekstu.

Organizatorzy sobotniego protestu twierdzą, że w książce Marcina Kąckiego prawda przeplata się z fikcją literacką, przez co zaburza on rzeczywisty obraz Białegostoku tworząc "zły klimat".

Biała siła, czarna pamięć. Emocje jeszcze przed premierą. W sobotę będzie protest

W sobotę o godz. 15 przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku Młodzież Wszechpolska protestowała przeciw sztuce "Biała siła. Czarna pamięć".

- Uważamy, że sztuka powstała na podstawie książki Marcina Kąckiego szkaluje zarówno Białystok. Przedstawia go w złym świetle i nie służy promocji miasta - twierdzi Marcin Zabłudowski, prezes Podlaskiego Okręgu Młodzieży Wszechpolskiej.

Premiera sztuki odbędzie się godz. 19. Młodzież Wszechpolska pikietę rozpoczęła już cztery godziny wcześniej. Na protest przyjechali nawet przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej z Poznania.

- Przepraszamy Białystok za Marcina Kąckiego - krzyczeli wszechpolacy z Wielkopolski.

Organizatorzy sobotniego protestu twierdzą, że w książka Marcina Kąckiego z premedytacją stara się wykreować neonazistowsi wizerunek miasta.

- To niezwykle sugestywna opowieść o Białymstoku, ale mam też wrażenie, że to, co opisuje jest szerszym problemem - mówił podczas prób do spektaklu Piotr Rowicki, reżyser spektaklu. - Wykorzystujemy pewne wątki z tej książki, rozwijamy je, zmieniamy konteksty. To próba naszego dialogu, niepokoju związanego z tkanką miejską i tego co się dzieje w różnych miastach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny