Młodzież chce wprowadzenia stanu kryzysu klimatycznego w Białymstoku. Przygotowała projekt uchwały

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny apeluje: Każdy z nas ma głos i może wesprzeć walkę z katastrofą klimatyczną!
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny apeluje: Każdy z nas ma głos i może wesprzeć walkę z katastrofą klimatyczną! Olga Goździewska-Marszałek
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny chce zdecydowanych działań na rzecz środowiska w Białymstoku. Młodzi będą zabiegać o wprowadzenie w mieście stanu kryzysu klimatycznego. W porozumieniu z prawnikiem stworzyli obywatelski projekt uchwały, pod którym prowadzą zbiórkę podpisów. Potrzebują poparcia 300 osób, by móc złożyć projekt w magistracie.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny jest częścią międzynarodowego ruchu społecznego, który działa od trzech lat. Młodzi ludzie wiele razy wychodzili na ulice Białegostoku i innych podlaskich miast, by zaprotestować przeciwko "nieodpowiedzialnemu i biernemu podejściu rządzących i mediów do kryzysu klimatycznego". Postulują o wprowadzenie edukacji klimatycznej.

- Aktualnie w ramach akcji "Masz Głos" idziemy o krok dalej. Nasze słowa i postulaty zamieniamy w czyny. Nie możemy biernie przyglądać się ignorancji osób funkcyjnych w naszym mieście i ich pustym obietnicom. Potrzebujemy wprowadzenia jak najszybszych i najbardziej przemyślanych rozwiązań, które przybliżą nas do uzyskania neutralności klimatycznej przez Białystok. Dlatego pokazujemy, że mamy głos i jako białostocka młodzież mamy zamiar wykorzystać narzędzia legislacyjne pozwalające nam na praktyczną walkę ze skutkami zmian klimatu - mówił Jakub Kwiatkowski, aktywista Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, podczas wtorkowej konferencji na Rynku Kościuszki.

Zaznaczył, że do tej pory rozmowy z lokalnymi samorządowcami nie przyniosły żadnych rezultatów.

- Wciąż nie możemy liczyć na edukację klimatyczną w białostockich szkołach w ramach godzin wychowawczych. Plan adaptacji miasta do zmian klimatu przepełniony jest irracjonalnymi sformułowaniami. Niedawno jako białostocki młodzieżowy strajk zwróciliśmy uwagę na problem betonozy w naszym mieście. Białystok zostaje zalewany przy każdym większym deszczu, a kolejne drzewa wycinane - punktował Kwiatkowski.

Zobacz też:
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Młodzi protestowali dla Ziemi również w Białymstoku [ZDJĘCIA, WIDEO]

W porozumieniu z prawnikiem MSK przygotowało projekt obywatelskiej uchwały, który zawiera m.in. postulat ustanowienia stanu kryzysu klimatycznego w mieście. Do złożenia projektu uchwały niezbędne jest co najmniej 300 podpisów osób pełnoletnich, mających prawo wyborcze w Białymstoku. Wolontariuszki i wolontariusze będą zbierać podpisy na Rynku Kościuszki 28-29 sierpnia i 4-5 września.

Inicjatywa jest międzypokoleniowa. W przygotowanie i promocję projektu MSK włączyli się m. in. seniorzy i najmłodsi mieszkańcy Białegostoku, którzy wystąpili w filmie "Nie ma Białegostoku na martwej planecie", promującym akcję. Będą też zaangażowani w zbieranie podpisów, bo jak mówią aktywiści: "Walka z katastrofą klimatyczną jest największym wyzwaniem dla wszystkich, bez względu na grupę wiekową".

- Ze wszystkich ról jakie przyszło mi pełnić, rola matki i nauczycielki to role najważniejsze. Mam poczucie odpowiedzialności za życie młodych ludzi. Chciałabym, żebyśmy wszyscy pamiętali o tym, że to co się dzieje z klimatem było po raz pierwszy opisane w wieku XIX. Na początku XX wieku spotkaliśmy się z pierwszymi opracowaniami naukowymi. A dzisiaj naukowcy nieustannie apelują do obywateli i władz, żeby zadbali o klimat, bo świat jest zagrożony - mówi Beata Kardasz, nauczycielka z Białegostoku, która wspiera Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Jest członkinią komitetu, który chce złożyć projekt obywatelskiej uchwały do białostockiego magistratu.

Omikron dotarł do Europy

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
26 sierpnia, 09:06, Gość:

Tadeusz da wam po cukierku :) Jak jeszcze coś zostało :)

Tłuste urzędniczki już dawno wyżarły. Myślisz skąd taka olbrzymia nadwaga. Nie dadzą rady wstać z przerwy na kawę do swojego stanowiska pracy. (temu tak to wszystko wolno idzie).

G
Gość
Tadeusz da wam po cukierku :) Jak jeszcze coś zostało :)
K
Koncerty.Bialystok.pl
sPOko, Rudnicki na POtop kupił 150 parasolek

Trzeba nie mieć wstydu, by kraść, oszukiwać, łamać prawo, ustawiać przetargi? Parasolki w Białymstoku na ul. Kilińskiego: ośmieszenie prokuratury, ustawiony przetarg? https://youtu.be/L-fAFXHqPLM POdobnie jak „Rowery miejskie” kosztujące w przeliczeniu ponad 13 000 zł za sztukę to dopiero złodziejski przekręt? Dlatego wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki: kradnie telefon dziennikarza, każe wykasować nagranie, niszczy sprzęt? Zobacz nagranie! https://youtu.be/iP4cJU3zGM0 Ustawa Prawo Prasowe Art. 43. Kto używa przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia dziennikarza do zaniechania opublikowania materiału prasowego albo do zaniechania interwencji prasowej – podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

A czemu PiS nie POwsadzało PO/PSL do więzień? Czy PIS PO woli staje się PO? Zamiast rozliczyć afery PO, stają się kopią PO, zamiast „słuchać ludzi” i „nie kraść”? Przez całą kadencję 2014-2018 r. PiS mając większość w Radzie Miasta Białystok, zamiast skutecznie rozliczyć afery i nieprawidłowości dotychczasowych władz, udawał krytykę w mało istotnych sprawach np. zmiany nazw ulic czy pomników, nie zajmując się np. wyłączeniem rakotwórczej spalarni śmieci, w głosowaniach popierał np. budowę pseudo „obwodnicy” przez miasto zamiast poza miastem, „Zintegrowany System Sterowania Ruchem” zakorkowujący ruch nawet nocą, źle oznakowaną strefę parkowania, aferą parkomatową, zakup rakotwórczych autobusów z silnikami diesla zamiast elektrycznych czy na tańszy gaz, brak kolei miejskiej (chociaż można ją uruchomić od zaraz, mamy tory, wagony, przystanki)? Np. Jurgiel chcący budować ogrodzenie wzdłuż granicy, zamiast ogrodzić szczelnie fermy świń i zakazać okresowo hodowli kukurydzy zmodyfikowanej genetycznie, która wykarmiła eksplozję demograficzną dzików? Czy Szyszko - od milionów wyciętych drzew bez pozwoleń i rzezi na polowaniach? Sitwy kolesi w spółkach i urzędach, pozorne zmiany?
w
www.i.Bialystok.pl
Dziś mieszkańcy Białegostoku maja innego wroga okupanta skorumPOwane fałszujące wybory władze? Zmieszane gnijące śmieci z pojemników na osiedlach domów jednorodzinnych Urząd Miasta wywozi 1 raz na 2 tygodnie, z osiedli bloków 3 razy w tygodniu bo „BRAKUJE PIENIĘDZY”!. A skąd tyle chorób, biedy, bezrobocia? Czemu PiS nie rozliczył afer PO/PSL, staje się arogancki zamiast „słuchać ludzi”? Spalarnia śmieci działająca w Białymstoku od 2016 r. i smog zabiły już ponad 1200 osób, 300 rocznie, więcej niż epidemia COVID-19 na POdlasiu. Spalarnia to nie recykling wymagany przez UE, palenie plastików powoduje raka. Tur Tusk olaski jest gorszy niż koronawirus? „Człowiek umiera bez powietrza po 3 minutach”. Dziś to nie wojna czy okupanci, ale lokalne władze przez np. smog i rakotwórczą spalarnię śmieci zabijają około 300 osób w Białymstoku rocznie? A winę za smog próbuje się przypisać zwykłym ludziom, a np. w Białymstoku 10 000 pieców w domach w Białymstoku pali może 10% tyle śmieci, co rakotwórcza spalarnia śmieci spalająca wbrew prawu 100 000 ton nieposortowanych śmieci rocznie. Do tego nikt w domowym piecu nie pali np. baterii jak w spalarni. Powodem smogu w Białymstoku który zabija około 300 osób rocznie jest spalarnia śmieci spalająca nielegalnie 100 000 ton nieposortowanych śmieci, którą trzeba natychmiast zamknąć. Dodatkowo: Nielegalna zabudowa terenów przy rzece Białej, terenów zielonych i przewietrzających (np. galeria Jurowiecka, Kampus Uniwersytetu w Białymstoku przy ul Ciołkowskiego, Telewizja Białystok i prokuratura przy ul Włókienniczej, nielegalne krematorium przy ul. Ciołkowskiego, wycinka nawet 80 ha lasu obok namiastki pseudolotniska Krywlany z pasem 1300 metrów zamiast prawdziwego poza miastem z możliwością rozbudowy pasa do 3, 5 km wymaganego przez prawdziwe rejsowe samoloty.

Polityka transportowa polegająca na rozbudowie dróg np. pseudo obwodnic w mieście zamiast poza miastem, brak uruchomienia kolei miejskiej, rakotwórcze autobusy diesla zamiast na prąd czy gaz, zła organizacja ruchu np. system sterowania ruchem tworzący korki, blokujący płynność ruchu.

Rafał Kosno: jak zlikwidować smog: kto i za ile kłamie? 20.03.2019 Debata Białystok Zmiana Klimatu https://youtu.be/0B4LCODPwqA

Białystok, kiedyś stolica „Zielonych Płuc Polski” ma teraz bardziej zanieczyszczone powietrze niż np. Łódź! w Białymstoku rekordowy smog i pogorszenie jakości powietrza nastąpiło po uruchomieniu spalarni śmieci na Andersa ze specjalnie niskim kominem by rakotwórcze dioksyny spadały na Białystok i okoliczne lasy oraz ujęcie wody pitnej dla Białegostoku w Wasilkowie, a nie na odległą o 10 km strefę uzdrowiska Supraśl. Czy Białystok czeka epidemia raka? W dni kiedy przekraczane są normy zanieczyszczeń powietrza, trzeba natychmiast wyłączać spalarnię śmieci! Spalając rocznie 100 000 ton nieposortowanych skutecznie śmieci szkodzi bardziej niż kilka tysięcy domowych pieców! Olszyn uruchomił właśnie sieć 30 punktów pomiarowych smogu, w Białymstoku mamy tylko 1 punkt pomiędzy blokami ul Warszawska i ul Waszyngtona, więc faktycznie smog jest, tylko nie ma wiarygodnych pomiarów. Olsztyn zrezygnował ze spalarni w zamian ma kasę na budowę tramwajów.Tallin, stolica Estonii, miasto podobnej wielkości jak Białystok, ma darmową komunikacje zbiorową: autobusy, trolejbusy i tramwaje. Roczny koszt funkcjonowania to w przeliczeniu z euro 50 mln zł, Białystok jak duża wieś ma tylko autobusy, które kosztują nas prawie 2,5 raza więcej, bo 130 mln zł rocznie. Zwiedzanie rakotwórczej spalarni śmie(r)ci Białystok https://www.youtube.com/watch?v=guI9FOTP0dk

Obecność w spalanych odpadach wielu elementów zawierających metale powoduje ich emisję do atmosfery z procesów spalania.

Można przyjąć, że dioksyny powstają w każdym procesie termicznym (tj. zachodzącym w wysokich temperaturach), jeżeli w środowisku spalania znajduje się materia organiczna oraz chlor.”
G
Gość
Żądamy likwidacji samochodów. Tylko z buta albo rowerykiem. Albo furą i konikiem. A na wakacje, młodzieży polska miast i wsi, nie latamy samolocikiem. Tylko jeździmy własnym elektrykiem.
G
Gość
Możecie dopisać punkt mówiący o tym, że Klepacze żądają dostępu do Morza Śródziemnego.
K
Kosmitka
Taki długi artykuł i nie wiem, o co chodzi.
G
Gość
Ale tłumy nieprzeliczone. To robi wrażenie. No cóż, taki mamy klimat.
W
Wiesław
Studenci do nauki! Literaci do pióra!
G
Gość
Debilizm !!!
Dodaj ogłoszenie