Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież chce ocalić pamięć o dawnej Emilce

Julita Januszkiewicz
Gimnazjaliści z Wasilkowa w ubiegłą sobotę uczyli się jak przeprowadzać wywiady. Potem nabyte umiejętności wykorzystają, podczas spotkań z byłymi pracownikami Zakładów Przemysłu Włókienniczego im. Emilii Plater.
Gimnazjaliści z Wasilkowa w ubiegłą sobotę uczyli się jak przeprowadzać wywiady. Potem nabyte umiejętności wykorzystają, podczas spotkań z byłymi pracownikami Zakładów Przemysłu Włókienniczego im. Emilii Plater. Mariusz Sokołowski
Teraz gimnazjaliści podczas warsztatów dziennikarskich uczą się przeprowadzania wywiadów. Potem spotkają się z byłymi pracownikami tamtejszego Zakładu Przemysłu Wełnianego im. Emilii Plater, by poznać ich wspomnienia. Na podstawie tych rozmów powstanie film i publikacja. To wszystko w ramach ministerialnego programu "Szkoła z pasją".

Zakład Przemysłu Włókienniczego im. Emilii Plater w Wasilkowie był dużym przedsiębiorstwem. W czasach świetności zatrudniał około 2,5 tys. pracowników. Dobrobyt mieszkańców zależał głównie od jego pozycji. Na terenie fabryki kwitło też życie społeczne i kulturalne.

- Chcielibyśmy poznać historię fabryki , a przede wszystkim ocalić o niej pamięć. Zależy też nam na sprowokowaniu współpracy młodzieży z ich rodzicami oraz dziadkami - opowiada Mariusz Sokołowski, nauczyciel historii w wasilkowskim gimnazjum.

Stąd pomysł na projekt pn. "Niezwykła kobieta - niezwykłe miejsce. Dziennikarska kampania na rzecz pamięci o Emiliach". Uczestniczy w nim 25 uczniów. Teraz młodzież bierze udział w warsztatach dziennikarskich, podczas których uczy się jak przeprowadzać wywiady, sondy, oraz jak je potem rejestrować (dzieciom bardzo podobają się te zajęcia). Potem młodzi dziennikarze spotkają się z byłym pracownikami zakładów.
- Dowiedzą się jak kiedyś wyglądał zakład, co w nim produkowano, jak się pracowało i jaka panowała w nim atmosfera. Młodzież zdobędzie wiedzę o powojennej historii swego miasta. Natomiast jej rozmówcy będą mieli okazję, by podzielić się swoimi przeżyciami, wspomnieniami i wiedzą. W ten sposób staną się częścią historycznej narracji o mieście - tłumaczy Mariusz Sokołowski. - Tym bardziej, że w Wasilkowie oraz jego okolicach nie ma rodziny, w której nie byłoby kogoś, kto przed laty pracował w "Emilce" - dodaje.
Następnie na podstawie wywiadów zostanie zmontowany 25-minutowy film. Powstanie także publikacja na temat projektu.

- W październiku ogłosimy też konkurs plastyczny adresowany do uczniów szkoły podstawowej. Prace mają dotyczyć zakładu i jego patronki, czyli Emilii Plater - mówi Mariusz Sokołowski.

Autorzy 10 najlepszych dzieł pojadą wraz ze starszymi kolegami na wycieczkę, śladami Emilii Plater, na Litwę. Projekt jest realizowany z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Wasilkowskiej, w ramach ministerialnego programu "Szkoła z pasją". Gimnazjum otrzymało na to grant - 19 tys. złotych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny