Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi Polacy mniej religijni od starszych pokoleń. Jesteśmy w światowej czołówce

ak
Młodzi Polacy są mniej religijni od starszego pokolenia. Dowiedz się więcej!
Młodzi Polacy są mniej religijni od starszego pokolenia. Dowiedz się więcej! Pixabay.com
W 106 krajach na całym świecie obywatele zostali zapytani o swoją wiarę. Badania prowadziło amerykańskie Pew Research Center, a jego wyniki nie są zaskakujące: młode pokolenie Polaków jest mniej religijne od swoich rodziców i dziadków. Odchodzenie od Kościoła to tendencja ogólnoświatowa, jednak ciekawe jest to, że w badanych zakresach, Polska przoduje aż w trzech kategoriach, jeśli chodzi o odchodzenie młodych ludzi od praktyk religijnych.

Przynależność religijna, codzienna modlitwa… O co pytano w badaniach?

Ankietowanym zadano cztery pytania:

  • Czy identyfikujesz się z jakąkolwiek grupą religijną?
  • Czy religia jest bardzo ważna w twoim życiu?
  • Czy modlisz się codziennie?
  • Czy uczęszczasz co tydzień do świątyni?
Ile kosztuje ślub w województwie podlaskim? [CENNIK]Szumowo Parafia pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej - 1700 złDane na podstawie http://colaska.pl. Cena uwzględnia koszt usługi czyli ceremonię zaślubin w kościele. Łącznie z ew. ubraniem kościoła, kosztami kościelnego, organisty itp. Czyli łączny koszt "pakietu". Podane ceny zostały podane przez użytkowników strony CoLaska.pl

Ile kosztuje ślub w Podlaskiem? Cennik usług kościelnych 201...

W każdym kraju wyodrębniono także dwie grupy badanych:

  • młodsze pokolenie: dorośli w wieku 18-39 lat
  • starsze pokolenie: dorośli powyżej 40. roku życia

Badania wykazały, że ogólnoświatową tendencją są różnice w podejściu do badanych kwestii przez oba pokolenia. Główny wniosek: młodsze pokolenie jest mniej religijne od starszego.

BiałystokParafia pod wezwaniem św.Wojciecha - 500 złParafia pod wezwaniem Chrystusa Króla - 1000 złZestawienie zawiera średni koszt usług w danej parafii na podstawie danych portalu colaska.pl, gdzie dane oparte są o informacje podawane przez użytkowników.CZYTAJ TEŻ: Za jakie grzechy nie dostaniesz rozgrzeszenia? Zobacz listę;/Ile kosztuje "co łaska" w Podlaskiem? Nawet 1600zł! Sprawdź kościelny cennik;;

Ile kosztuje pogrzeb w Podlaskiem? Cennik usług kościelnych ...

Czy przynależysz do jakiegoś wyznania?

Spośród 106 krajów, w 41 to młodsi dorośli (18-39 lat) rzadziej identyfikują się z jakąś grupą religijną niż starsi. W Czadzie i Ghanie sytuacja jest odwrotna – tutaj zdecydowanie częściej młodsi dorośli odczuwają przynależność religijną niż starsze pokolenie. W pozostałych krajach nie ma statystycznie istotnych różnic pod tym względem.

Czy wiesz, w co wierzysz? Wiele rzeczy w Kościele katolickim jest uznawanych za oczywistości, a często niewielu z nas wie, kiedy i w jakich okolicznościach zostały wprowadzone. Dlaczego wierzymy w to, w co wierzymy i podejmujemy pewne praktyki? Zobacz w naszej galerii!

Taryfikator grzechów i pokut, żonaci księża i dziewica Maryj...

W chrześcijańskich krajach różnica pomiędzy młodszym a starszym pokoleniem pod kątem przynależności religijnej jest najbardziej widoczna w Kanadzie. Tam, biorąc pod uwagę ile procent młodszych i ile procent starszych identyfikuje się z religią chrześcijańską, aż 28 punktów procentowych dzieli obie generacje. W Polsce ta różnica nie jest aż tak widoczna: młodsze pokolenie rzadziej czuje przynależność do religii chrześcijańskiej, ale różnica w odpowiedziach na pytanie o to pomiędzy nim, a starszą generacją to tylko 6 punktów procentowych.

Czy na pewno wiecie, z czego należy się wyspowiadać w 2023 roku? Oto nowa lista grzechów, o których nie mieliście pojęcia. Z nich trzeba się wyspowiadać, a za niektóre ksiądz nie rozgrzeszy.Czytaj też:Za jakie grzechy nie dostaniesz rozgrzeszenia. Lista grzechów ciężkich, których nie rozgrzeszy ksiądzIle kosztuje ślub w Podlaskiem? Cennik usług kościelnych 2018]Ile kosztuje pogrzeb w Podlaskiem? Cennik usług kościelnych - ile zapłacimy za pogrzeb

Lista nowych grzechów - z nich trzeba się spowiadać w 2023 r...

Czy religia jest ważna w Twoim życiu?

Dorośli młodsi niż 40 lat rzadziej niż starsi mówią, że religia jest ważna w ich życiu i dotyczy to nie tylko krajów bogatszych i bardziej świeckich, ale również tych, które są bardziej religijne, a mniej zamożne, jak Iran czy właśnie Polska. W 46 krajach to starsi dorośli, powyżej 40. roku życia częściej od młodszego pokolenia uważają religię za ważną część życia. Co ciekawe, w dwóch krajach: Gruzji i Ghanie to właśnie młodsze pokolenie częściej niż starsze wskazywało, że religia odgrywa dla niego ważną rolę w życiu.

Na pytanie o to, czy religia jest bardzo ważna w ich życiu, najczęściej twierdząco odpowiadali mieszkańcy Afryki, Środkowego Wschodu, Południowej Azji i Ameryki Łacińskiej. Najwięcej, bo aż 98% twierdzących odpowiedzi padło w Nigerii. Najmniej – 3% - w Chinach. U naszych zachodnich i północnych sąsiadów, gdzie ważność religii w życiu potwierdziło mniej niż 19% mieszkańców. W Polsce łącznie 32% badanych potwierdziło, że religia jest ważna w ich życiu. Jeśli chodzi o podział na grupy wiekowe, to było to: 16% młodszych dorosłych i 40% starszych.

Nauki przedmałżeńskie - przeżytek czy cenna lekcja?

Tym samym nasz kraj stał się światowym liderem, jeśli chodzi o rozbieżność pomiędzy pokoleniami. 23 punkty procentowe różnią odpowiedzi starszego i młodszego pokolenia dały nam pierwsze miejsce w rankingu krajów, w których dla młodych ludzi religia ma mniejsze znaczenie niż dla starszego pokolenia. Bezpośrednio za nami jest Grecja (22 punkty procentowe różnicy), Chile (21 punktów procentowych różnicy) oraz Portugalia, Rumunia i Liban (wszędzie 20 punktów procentowych różnicy).

Czy uczestniczysz co tydzień w nabożeństwie?

Nie ma też znaczących różnic w odpowiedzi na pytanie o cotygodniowe uczestnictwo w nabożeństwie. W 53 krajach do świątyni zdecydowanie rzadziej wybiera się młodsze pokolenie, a odwrotna sytuacja ma miejsce tylko w 3 krajach: Armenii, Rwandzie i Liberii.

Cotygodniowe uczestnictwo w nabożeństwie największą popularnością cieszy się w Afryce. Niemal 90% Nigeryjczyków raz w tygodniu udaje się do świątyni. W Polsce udział w cotygodniowej mszy deklaruje nieco ponad 40% ankietowanych. Pew Research Center wysnuło także wniosek, że najczęściej na cotygodniowe nabożeństwo uczęszczają mieszkańcy tych krajów, w których żyje się najkrócej. Częściej też do kościoła chodzą osoby z krajów, w których edukacja trwa krócej.

Suknie ślubne kiedyś i dziś: jak dawniej wyglądały panny mło...

Pod tym względem również staliśmy się światowym, w dodatku niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o przepaść dzielącą dwa pokolenia. Spośród ankietowanych Polaków, jedynie 26% tych poniżej 40. roku życia zadeklarowało cotygodniowy udział w nabożeństwie. W grupie powyżej 40. roku życia było to 55%. 29 punktów procentowych dzielących obie grupy dało nam pierwsze miejsce pod tym względem. Za nami jest Kolumbia, gdzie różnica dzieląca odpowiedzi obu pokoleń jest dużo niższa i wynosi 19 punktów procentowych.

Pobicie księdza, który pisał SMS-y do parafiankiSprawcy chcieli wykasować w aparacie numer do kobiety, którą duchowny miał nękać. Pisał SMS-y i do niej, i jej męża, któremu sugerował, że powinien jak najszybciej wystąpić o rozwód.Więcej tutaj: Pobicie księdza. Sprawcy chcieli wykasować w telefonie numer do kobiety, do której pisał SMS-yCZYTAJ TEŻ:Za jakie grzechy nie dostaniesz rozgrzeszenia? Zobacz listę;/Ile kosztuje "co łaska" w Podlaskiem? Nawet 1600zł! Sprawdź kościelny cennik;;

Afery w podlaskim Kościele: Gwałty, pedofilia, pijani księża...

Czy modlisz się każdego dnia?

W porównaniu z poprzednimi wynikami, miażdżąca jest liczba krajów, w których z codziennej modlitwy rezygnują młodsi dorośli. Dotyczy to aż 71 państw. W dwóch natomiast codzienną modlitwę częściej od starszego pokolenia praktykuje młodsze. To Czad i Liberia.

W codziennej modlitwie przodują Afganistańczycy, a zaraz za nimi jest Nigeria. W tych krajach ponad 90% badanych zadeklarowało, że modli się każdego dnia. Powyżej 50% plasują się wszystkie badane kraje Afryki, zaś z krajów europejskich, jedynie w Mołdawii ponad połowa badanych modli się codziennie. W Polsce codziennie modli się nieco ponad 30% osób biorących udział w badaniu, zaś najmniej osób codzienną modlitwę zadeklarowało w Chinach i Wielkiej Brytanii.

Młodzi Polacy są mniej religijni od starszego pokolenia. Dowiedz się więcej!

Młodzi Polacy mniej religijni od starszych pokoleń. Jesteśmy...

Również w tej kategorii jesteśmy w czołówce państw, jeśli chodzi o różnice między młodszym i starszym pokoleniem. Pierwsze miejsce zajęła Japonia, gdzie różnica między deklaracjami codziennej modlitwy przez starsze i młodsze pokolenie wyniosła 29 punktów procentowych, zaś Polska znajduje się na drugim miejscu: różnica w odpowiedziach ankietowanych wyniosła 25 punktów procentowych. Za nami jest Słowacja, Portugalia i obszar Palestyny, gdzie różnica wyniosła 23 punkty procentowe).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny