Młodzi Polacy coraz chętniej biorą kredyty

Redakcja
Młodzi Polacy coraz chętniej biorą kredytyIm starsza grupa wiekowa, tym kredyty spłacane są lepiej.
Młodzi Polacy coraz chętniej biorą kredytyIm starsza grupa wiekowa, tym kredyty spłacane są lepiej. Andrzej Muszyński
550 tys. kredytobiorców w wieku 18 - 24 lata posiada 597 tys. kredytów konsumpcyjnych oraz 13 tys. kredytów mieszkaniowych. Kredyty mieszkaniowe młodzi obsługują razem z rówieśnikami - kredytobiorców jest w tej grupie prawie dwukrotnie więcej (22,5 tys.) niż obsługiwanych rachunków.

Jak podaje GUS, w 2014 r. było w Polsce blisko 3,4 mln osób w wieku 18 - 24 lata, co stanowi ok 11 proc. dorosłej populacji. Jak wynika z danych BIK, udział młodych w liczbie osób obsługujących kredyty konsumpcyjne wynosi 5 proc., natomiast w liczbie kredytobiorców mieszkaniowych jest niewielki i wynosi 0,6 proc. W maju br. młodzi posiadali 159 tys. kart kredytowych (około 2,6 proc. wszystkich kart na rynku), z czego 107 tys. kart było aktywnych. Zadłużenie młodych w kredytach konsumpcyjnych wynosiło 3,8 mld zł, 11 proc. tej kwoty obsługiwane było z opóźnieniem powyżej 90 dni. Z tytułu kredytów mieszkaniowych byli winni bankom i SKOK-om 1,9 mld zł, 6 proc. tej kwoty było opóźnione w obsłudze ponad 90 dni. Młodzi mężczyźni częściej od rówieśniczek obsługują kredyt konsumpcyjny, natomiast w kredytach mieszkaniowych przeważają kobiety (60 proc. kredytobiorców tej grupy wiekowej).

Osoby rozpoczynające dorosłe życie stanowią interesujący segment rynku. Pierwszy rachunek bankowy, karta kredytowa, pierwszy kredyt są dla banku początkiem budowania relacji z klientem. Dla młodej osoby jest to zastrzyk gotówki oraz, co może ważniejsze, rozpoczęcie procesu budowania historii kredytowej. Banki przywiązują dużą wagę do pozyskania ludzi młodych, zwłaszcza studentów. Liczą na to, że w następnych latach, wraz ze wzrostem dochodów i potrzeb, ich relacje z bankiem będą się pogłębiać, młodym zaś pozytywna historia kredytowa przyda się np. przy staraniach o kredyt mieszkaniowy.

W latach 2011-2015 banki i SKOK-i udzieliły osobom mającym w momencie podpisywania umowy kredytowej poniżej 25 lat prawie 2 mln kredytów, co stanowiło 6,5 proc. liczby udzielonych przez nie w tych latach pożyczek. Jest to udział znaczący, choć niższy od udziału osób w wieku poniżej 25 lat w liczbie osób dorosłych (11 proc.). Aktywność kredytowa młodych rośnie z wiekiem. Aktywność osiemnastolatków jest znikoma. Z tytułu młodzieńczych kredytów konsumpcyjnych zaciągniętych w latach 2011-2015 pozostaje do spłaty jeszcze 5,5 mld zł. Średnie zadłużenie z tytułu kredytów konsumpcyjnych osób mających w momencie podpisywania umowy kredytowej 18-24 lata, powstałe w latach 2011-2015, wynosi obecnie 7084 zł i jest znacząco niższe od średniego zadłużenia osób od nich starszych, choć nieco wyższe od średniego długu seniorów.

Jakość kredytów konsumpcyjnych zaciąganych przez osoby w wieku poniżej 25 lat jest relatywnie słabsza niż kredytów udzielonych osobom od nich starszym. Generalnie ryzyko kredytowe, mierzone szkodowością udzielanych kredytów, maleje z wiekiem kredytobiorcy i dotyczy to także porównań starszych grup wiekowych. Ta wyraźna odwrotna zależność ryzyka od wieku kredytobiorcy dotyczy kredytów konsumpcyjnych, w przypadku kredytów mieszkaniowych zależność ryzyka od wieku kredytobiorcy jest mniej widoczna.

Młode kobiety spłacają kredyty lepiej od rówieśników, ale ta prawidłowość występuje też w starszych grupach wiekowych. Generalnie im starsza grupa wiekowa, tym kredyty spłacane są lepiej. Jedynie seniorzy spłacają je nieznacznie gorzej, niż grupa osób w wieku 45-64 lata. Ocena kondycji wieloletnich kredytów w krótkim okresie po ich udzieleniu, zasadna w przypadku kredytów na krótsze okresy, w odniesieniu do kredytów mieszkaniowych nie jest miarodajna. Młodzi zadłużający się na cele mieszkaniowe obsługują swe kredyty słabiej niż osoby, które zadłużyły się w wieku 25-44 lata, ale w porównaniu z kredytobiorcami jeszcze starszymi (45-64 lata), nie wypadają źle. W 2011 r. udział seniorów w liczbie udzielonych kredytów mieszkaniowych wyniósł tylko 1,3 proc., młodych poniżej 25 lat 4,7 proc. Najliczniej reprezentowani byli, co nie dziwi, kredytobiorcy w wieku 25-34 lata (48,6 proc. ogółu kredytobiorców).

Mistrz Błachowicz liczy na nokaut!

Wideo

Materiał oryginalny: Młodzi Polacy coraz chętniej biorą kredyty - Polska Times

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

-ofiara kredytu
Młodzi biorą śluby specjalnie, żeby uzyskać kredyt na zakup mieszkania a potem łączy ich tylko kredyt...i to jest wielki dramat, nawet nikogo nie interesuje jak wielki dramat...młodzi niby powinni uczyć się na cudzych błędach..ale co tam gadanie, najczęściej uczą się niestety na swoich - i problem gotowy dla tysięcy ludzi niestety. Pięknie jest tylko na początku....a kredyt trzeba spłacać, więc popieram poprzednią wypowiedź - czeka was bankructwo i depresja, nie na odwrót!!!!!!!! 
m
mentor globalny
Bardzo smutny artykul.Mlodziez z kredytem = bankructwo
m
muszą
Biorą kredyty, bo nie mają za co żyć.
Dodaj ogłoszenie