Młodzi biegają z pasją i wygrywają, ale potrzebują wsparcia

Iza Dudar
Podczas Powiatowych Indywidualnych Biegów Przełajowych w Hajnówce 12-letnia Natalia Wiertel była najlepsza.
Spotykają się każdego dnia, po lekcjach. Bo bieg to ich pasja, sposób na życie.

Zaczęli treningi niecały rok temu. Wtedy to trener Roman Sacharczuk chodził od szkoły do szkoły i szukał młodych talentów. Początkowo znalazł siedmioro, z czasem dochodzili kolejni. Dziś jest ich szesnaścioro, tworzą Sekcję Lekkiej Atletki KS Puszcza.

W ostatnich zawodach organizowanych przez miasto i powiat byli niepokonani.
Konrad Książyk 26 września w Biegach Ulicznych o Puchar Burmistrza Miasta Hajnówka zwyciężył na dystansie 1200 metrów w kategorii klas II i III gimnazjum. Tydzień wcześniej był też najlepszy podczas Mistrzostw Makroregionu Lubelsko-Podlaskiego w Lekkiej Atletyce w Zamościu. W Mistrzostwach Polski Młodzików był siódmy.

Pierwsze miejsce w biegach ulicznych wywalczyła Emilia Kozak. Zwyciężyła na dystansie 1200 m klas II i III gimnazjum, pozostawiając swych rywali daleko w tyle. - Kiedy wydaje nam się, że już nie damy rady, przełamujemy się i biegniemy dalej. To walka z samym sobą, że swoimi słabościami - mówi Emila Kozak.

W 2010 roku Emilia Kozak była Mistrzynią Gimnazjady na dystansie 600 metrów. We wrześniu tego roku podczas Indywidualnych Biegów Przełajowych Szkół Gimnazjalnych Dziewcząt i Chłopców Powiatu Hajnowskiego, w swojej kategorii także była najlepsza.
Kolejna podopieczna Romana Sacharczuka, Natalia Tarasiuk również zajęła pierwsze miejsce w Biegach Przełajowych, w kategorii klas I gimnazjum. A w październiku podczas Gimnazjady w Supraślu zajęła II miejsce.

- W biegach ulicznych zwyciężyła na dystansie 800 metrów w kategorii I klas gimnazjum - dodaje trener sekcji.

Piotr Sacharczuk w biegach ulicznych zwyciężył w kategorii szkół ponadgimnazjalnych na 1500 metrów oraz w biegu otwartym na dystansie 4,500 metrów. Kacper Tomaszuk, w kategorii klas 6 Szkół Podstawowych, zajął II miejsce.

Zdaniem Sacharczuka największym odkryciem jest 12-letnia Natalia Wiertel.

- Ta zawodniczka będąc w piątej klasie Szkoły Podstawowej po dwóch tygodniach treningu zajęła 7. miejsce na Mistrzostwa Grupy Południowej Igrzysk Szkół Podstawowych z czasem 2,04,20, a wynik ten po miesiącu treningu poprawiła aż o osiem sekund - mówi Roman Sacharczuk. - W biegach ulicznych zwyciężyła m.in. na dystansie 600 metrów w kategorii 6 klas Szkół Podstawowych, czy podczas Powiatowych Indywidualnych Biegów Przełajowych w Hajnówce.

Jej największym marzeniem jest olimpiada. Jak mówi trener, Natalia ma ogromy talent i jednocześnie wielkie szanse, by tak się stało. Jednak aby młodzi zawodnicy mogli brać udział w zawodach i odnosić sukcesy, nie wystarczą chęci. Sekcja biegaczy potrzebuje też dofinansowania. W tym roku z budżetu miasta otrzymali zaledwie 2 tys. zł.

- Ogromnie pomogły nam hajnowskie firmy - mówi Roman Sacharczuk. - Ale by osiągać sukcesy, potrzebujemy pieniędzy, w przyszłym roku prawdopodobnie około 10 tys. zł. Obecnie wsparcie finansowe sponsorów nie jest pewne. Więc istnienie naszej sekcji w głównej mierze zależeć będzie od tego, jaką kwotę w budżecie wygospodarują nam miejscy radni.