MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mleczne zęby trzeba leczyć

Maria Zdrojewska
Michał Pawlik/Polskapress
Ponad 40 procent dzieci ma próchnicę, zanim pójdzie pierwszy raz do przedszkola. Niestety, nieleczone mleczaki mogą wpłynąć na stan zębów stałych.

Próchnica zębów mlecznych powstaje z trzech przyczyn: podatności tkanek, złych nawyków żywieniowych i niedokładnej higieny jamy ustnej. Niestety, wielu rodziców uznaje, że nie ma konieczności dbania o zęby mleczne ich dzieci, ponieważ będą zastąpione zębami stałymi, a to duży błąd. Od stanu zębów mlecznych zależy przecież stan zębów stałych. Jeśli więc zaniedbamy teraz leczenie próchnicy zębów mlecznych, dziecko będzie miało problemy z zębami stałymi w późniejszym wieku.

Leczenie próchnicy zębów mlecznych zależy od stopnia jej zaawansowania. W pierwszej fazie, gdy mamy do czynienia jedynie z plamami próchnicowymi, wystarczy remineralizacja zębów. W kolejnej, gdy próchnica obejmuje już zębinę, konieczne będzie usunięcie ubytku oraz uzupełnienie go za pomocą plomby. Stomatolodzy twierdzą, że zębów mlecznych nie powinno się usuwać.

Lepiej je wyleczyć, bo dzięki temu wyeliminujemy z jamy ustnej bakterie. Nieusuwanie zębów zwiększy szanse na prawidłowy wzrost zębów stałych - kość żuchwy będzie lepiej wykształcona, a zęby prosto osadzone.

Warto zadbać o profilaktykę już od samego początku. Rodzice zbyt późno wręczają dzieciom szczoteczkę do mycia zębów i zaszczepiają nawyk codziennego mycia zębów. Zazwyczaj dzieje się to, kiedy nasza pociecha ma, jeśli nie wszystkie zęby , to przynajmniej większość. A dzieci powinny wyrabiać w sobie nawyk szczotkowania zębów , gdy potrafią samodzielnie złapać szczoteczkę. Wcześniej tą czynność powinni wykonywać rodzice

U dzieci szkliwo jest słabe, więc w zasadzie w ogóle nie powinny jadać słodyczy. Dlatego tak dobrym rozwiązaniem jest jeden „słodki dzień” w tygodniu. Trzeba jednak pamiętać, że w tym dniu dzieci muszą wyjątkowo starannie czyścić zęby.

Warto się także przyzwyczaić do kończenia posiłków żuciem bezcukrowej gumy, zwłaszcza gdy nie mamy możliwości umycia zębów. Zawarte w niej substytuty cukru, np. ksilitol, nie rozkładają się w postaci kwasów, przywracają w ustach naturalne pH i tym samym zapobiegają powstawaniu płytki nazębnej.

Ponadto żucie usuwa resztki posiłku nawet z najbardziej niedostępnych rejonów jamy ustnej i ułatwia wydzielanie śliny, której składniki mineralne wnikają do szkliwa i wzmacniają je.

Przyczyny próchnicy u dzieci

Bardzo często mamy do czynienia u dzieci z próchnicą butelkową. Pojawia się głównie u niemowląt, które w nocy piją mleko lub zasypiają z butelką.

W nocy zmniejsza się wydzielanie śliny, który obmywałaby ząbki z pokarmu. Bakterie, odżywiające się cukrami, zaczynają się więc namnażać i w szybkim czasie na przednich zębach pojawiają się czarne plamki. Jeśli rodzice w porę nie zareagują, a zobaczyć te plamki jest trudno, dlatego tak ważne są systematyczne wizyty u stomatologów, próchnica przeniesie się na dotąd zdrowe zęby.

Inne przyczyny próchnicy u dzieci to:

  • słabe uwapnienie tkanek zębów, niska jakość szkliwa;
  • brak higieny jamy ustnej;
  • zła higiena jamy ustnej;
  • niedokładne czyszczenie zębów;
  • odkładanie płytki nazębnej;
  • nieodpowiednie nawyki żywieniowe - dużo cukrów prostych, częste spożywanie słodyczy i owoców.

Zobacz także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mleczne zęby trzeba leczyć - Strona Kobiet

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny