Piotr Rutkowski
Kacper Stokowski (z lewej) zajął 6. miejsce podczas finału na 100 m stylem grzbietowym podczas MŚ w Melbourne Paweł Skraba/PAP
Kacper Stokowski zajął szóste miejsce w finale na 100 metrów stylem grzbietowym podczas mistrzostw świata na krótkim basenie w Melbourne. Zwyciężył Amerykanin Ryan Murphy.

W eliminacjach Stokowski z czasem 50,14 był piąty. Natomiast w półfinale uzyskał 49,33, ustępując jedynie multimedaliście olimpijskiemu Amerykaninowi Ryanowi Murphy'emu.

W finale Polak uzyskał 49.74 i stracił 1.24 s do zwycięskiego Murphy'ego. Do podium zaś zabrakło mu 0.22 sekundy.

Przypomnijmy, że Kacper Stokowski to mistrz Europy juniorów z 2017 roku na tym dystansie.

Inne polskie starty

W środę, oprócz Stokowskiego, startowali Katarzyna Wasick i Karol Ostrowski, oboje na dystansie 100 m stylem dowolnym. W eliminacjach Wasick miała ósmy rezultat (52,56), a w półfinale dziewiąty (52,40) i do finałowej ósemki zabrakło jej 0,13 s. Z kolei Ostrowski odpadł w eliminacjach z 19. wynikiem (47,11).

W finałach padły dwa rekordy świata - amerykańskiej sztafety mieszanej 4x50 m st. zmiennym, w składzie z Murphym, który zdobył w środę dwa złote medale, oraz australijskiej sztafety kobiet 4x200 m st. dowolnym.

1. Australia 7.30,87 - rekord świata
(Madison Wilson, Mollie O'Callaghan, Leah Neale, Lani Pallister)
2. Kanada 7.34,47
(Rebecca Smith, Katerine Savard, Mary-Sophie Harvey, Taylor Ruck)
3. USA 7.34,70
(Alex Walsh, Hali Flickinger, Erin Gemmell, Leah Smith)

sztafeta mieszana 4x50 m st. zmiennym

1. USA 1.35,15 - rekord świata
(Ryan Murphy, Nicolas Fink, Kate Douglass, Torri Huske)
2. Włochy 1.36,01
(Lorenzo Mora, Nicolo Martinenghi, Silvia Di Pietro, Costanza Cocconcelli)
3. Kanada 1.36,93
(Kylie Masse, Javier Acevedo, Ilya Kharun, Margaret MacNeil)

Do tej pory Biało-Czerwoni w mistrzostwach świata na krótkim basenie zdobyli 26 medali: cztery złote, sześć srebrnych i 16 brązowych.

Mistrzostwa świata w Melbourne potrwają do 18 grudnia.