Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mirosław Reczko i Karol Głębocki wyróżnieni przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (zdjęcia)

OPRAC.:
Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Mirosław Reczko
Mirosław Reczko Marek Jaźwiecki
Karol Głębocki z Wysokiego Mazowieckiego i Mirosław Reczko z Ciechanowca byli nominowani do Nagrody POLIN 2020, przyznawanej za działania na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. Ostatecznie jako finaliści otrzymali po 5 tys. zł

Laureatem konkursu Nagroda POLIN 2020 został Paweł Kulig, który od ośmiu lat opiekuje się Nowym Cmentarzem Żydowskim w Łodzi, a od roku jest prezesem Stowarzyszenia Strażnicy Pamięci, powołanego i działającego na rzecz ochrony żydowskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego Łodzi. Zwycięzca konkursu otrzyma 20 000 złotych. Podczas finału konkursu, który odbył się w mediach społecznościowych Muzeum POLIN, przyznano również wyróżnienia. Otrzymali je Justyna Biernat z Tomaszowa Mazowieckiego oraz działające w Wielkopolsce Stowarzyszenie Krotochwile.

W gronie tegorocznych finalistów konkursu znaleźli się również: Agnieszka Mysakowska z Wielunia, Karol Głębocki z Wysokiego Mazowieckiego oraz Mirosław Reczko z Ciechanowca. Finaliści otrzymają nagrody finansowe w wysokości 5 000 złotych.

- Konkurs Nagroda POLIN 2020 odbył się w szczególnych warunkach, w sytuacji, gdy epidemia COVID-19 znacząco utrudniła realizację i finansowanie projektów społecznych. Mimo tych przeciwności wybór laureata, wyróżnionych i finalistów konkursu był bardzo trudny. Jesteśmy pod wrażeniem konsekwencji, z jaką działają wszyscy finaliści, ich zaangażowania, energii i determinacji. Wyrażamy uznanie i wdzięczność wszystkim, którzy działają na rzecz zachowania dziedzictwa polskich Żydów -

podkreśla Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2020.

Kim jest Karol Głębocki

Karol Głębocki jest nauczycielem historii i wiedzy o społeczeństwie w Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem oraz edukatorem w Izbie Ziemi Wysokomazowieckiej. Od blisko 15 lat działa na rzecz ocalenia śladów kultury i obecności Żydów. Oprócz edukacji o polsko-żydowskiej historii miasta, angażuje również swoich uczniów w prace porządkowe na lokalnym cmentarzu żydowskim.

W 2006 roku zainicjował rewitalizację miejscowego cmentarza żydowskiego i od tej pory regularnie organizuje jego sprzątanie. Zajmuje się badaniami nad historią miasta, jest autorem licznych artykułów na ten temat, a także twórcą opracowań internetowych haseł, materiałów edukacyjnych, wystaw i gier miejskich.

Karol Głębocki jest Liderem Dialogu oraz aktywnym członkiem Społecznego Muzeum Żydów Białegostoku i Regionu. Jest współautorem wystawy „Podlaskie sztetle” w ramach tegorocznych obchodów upamiętniających „Nieobecna Rodzina / Absent Family - 77. rocznica wybuchu powstania w getcie białostockim".

Społecznik i aktywista, zaangażowany w dialog polsko-żydowski, pomaga również potomkom pochodzących z okolic Wysokiego Żydów w poszukiwaniu rodzinnych korzeni, a w wolnym czasie wciela się w rolę przewodnika po województwie podlaskim, przybliżając żydowską historię tych terenów.

Karol Głębocki został uhonorowany dyplomem przyznawanym przez Ambasadę Izraela oraz Żydowski Instytut Historyczny za działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce („Chroniąc Pamięć”) oraz otrzymał stypendium Davida i Anny Dlugie Kliger, realizowanego przez Forum Dialogu. Obecnie pracuje nad monografią prezentującą historię wysokomazowieckich Żydów oraz tablicami informacyjnymi, które upamiętnią miejsce po synagodze i drugim cmentarzu żydowskim w Wysokiem Mazowieckiem.

Kim jest Mirosław Reczko

Mirosław Reczko, historyk i anglista, jest pasjonatem dziejów ziemi ciechanowieckiej, który przez trzy kadencje pełnił urząd burmistrza Ciechanowca, a obecnie pełni obowiązki kanclerza Politechniki Białostockiej. Od kilkunastu lat konsekwentnie przywraca pamięć o żydowskich mieszkańcach Białostocczyzny, zarówno na polu naukowym, jak i poprzez ratowanie materialnej spuścizny tej społeczności.

W ramach swojej działalności Mirosław Reczko doprowadził do renowacji cmentarza żydowskiego w Ciechanowcu oraz odbudowy i renowacji dwóch synagog ciechanowieckich z przeznaczeniem na dom kultury i bibliotekę. Zgromadził i upowszechnił dokumenty dotyczące tamtejszej wspólnoty żydowskiej, co zaowocowało napisaniem pierwszej w Polsce rozprawy doktorskiej dotyczącej relacji żydowsko-polskich w skali obszaru wielkości powiatu - “Relacje polsko-żydowskie w rejonie Ciechanowca w okresie II wojny światowej”, opublikowanej następnie w formie książkowej. Społecznik uczestniczy w tłumaczeniu na język polski ksiąg pamięci Ciechanowca, Jedwabnego i Zambrowa, a przetłumaczona przez niego w całości "Księga pamięci gminy żydowskiej w Stawiskach" została opublikowana przez ŁTN w Łomży.

Mirosław Reczko współpracuje również ze środowiskami żydowskimi w Izraelu, USA i Australii, pomagając im w poszukiwaniach dokumentów, a także bierze udział w porządkowaniu cmentarzy żydowskich w Krynkach i Białymstoku.

Działając zarówno w swoim rodzinnym Ciechanowcu, jak też w innych ośrodkach regionu takich jak Białystok, Łomża, Stawiski, Krynki czy Goniądz, Mirosław Reczko inspiruje i wspiera społeczności lokalne w podejmowaniu działań na rzecz ratowania pamiątek i odtwarzania rzetelnej historii lokalnych społeczności żydowskich.

Nagroda POLIN jest przyznawana osobom, organizacjom lub instytucjom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów a jej celem jest promocja postaw zgodnych z misją Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Spośród otrzymywanych przez muzeum aplikacji, kapituła konkursu każdego roku nominuje, nagradza i wyróżnia osoby lub organizacje, które w ostatnich latach wykazały się ważnym, niekonwencjonalnym, niezwykłym działaniem, postawą, dziełem, wypowiedzią o istotnym wpływie na społeczną świadomość historii polskich Żydów oraz na budowanie relacji polsko–żydowskich.

Informacje pochodzą ze strony Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny