Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo Sprawiedliwości reaguje na opinię rzecznika generalnego TSUE. "Kolejna próba ingerencji w polską tożsamość i suwerenność"

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Ministerstwo Sprawiedliwości reaguje na opinię rzecznika generalnego TSUE. "Kolejna próba ingerencji w polską tożsamość i suwerenność"
Ministerstwo Sprawiedliwości reaguje na opinię rzecznika generalnego TSUE. "Kolejna próba ingerencji w polską tożsamość i suwerenność" fot. adam jankowski / polska press
- Ta opinia, to jest kolejna opinia, która w bezprawny sposób próbuje ingerować w polską tożsamość narodową, polską suwerenność , ponieważ Unia Europejska nie ma żadnych kompetencji do ingerowania w organizację sądownictwa w państwie członkowskim – mówił podczas konferencji wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta podczas konferencji prasowej odniósł się do dzisiejszej opinii rzecznika generalnego TSUE ws. delegowania sędziów.

- Ta opinia, to jest kolejna opinia, która w bezprawny sposób próbuje ingerować w polską tożsamość narodową, polską suwerenność, ponieważ Unia Europejska nie ma żadnych kompetencji do ingerowania w organizację sądownictwa w państwie członkowskim – zaznaczył.

Zaznaczył, że „nie mówimy o elemencie reformy wymiaru sprawiedliwości, która jest prowadzona od 2015 roku ”. – Rzecznik odnosi się do przepisów, które obowiązywały w dacie wejścia Polski do Unii Europejskiej – ocenił.

- Przepisy dotyczące delegowania sędziów badane przez Trybunał w tym postępowaniu są przepisami, które w konstrukcji istoty w delegowania sędziów przez ministra sprawiedliwości obowiązują od 2002 roku – tłumaczył Kaleta. - Nagle w szeregu postępowań próbuje się podważyć tę instytucję. Po drugie próbuje się wykreować rzekomą kompetencję Unii Europejskiej do możliwości oceniania tych przepisów – podkreślił.

Kaleta ocenił, że przez 19 lat nie było żadnych problemów. – To nie jest przypadek. To jest proces szantażu i próby permanentnego wpływania na Polskę w zakresie jej suwerennych kompetencji – przekazał.

Dodał, że w innych państwach sędziowie wybierani są przez polityczne ciało, na przykład parlament, i Unia Europejska na to pozwala.

- Nie będzie zgodny na bezprawne ingerowanie w polską suwerenność. Nie będzie zgodny na tworzenie podwójnych standardów wobec Polski, co w tych kolejnych wyrokach i opiniach się przejawia – mówił.

Ocena rzecznika TSUE

- Polska praktyka delegowania sędziów do sądów wyższej instancji, które może zostać zakończone w każdym czasie według uznania Ministra Sprawiedliwości będącego zarazem Prokuratorem Generalnym jest sprzeczne z unijnym prawem- wskazał w ogłoszonej w czwartek opinii rzecznik generalny TSUE Michal Bobek.

Rzecznik generalny zaproponował, by Trybunał orzekł, że wspomniane przepisy krajowe są niezgodne z art. 19 ust.1 akapit drugi TUE.

Opinia rzecznika generalnego nie wiąże Trybunału Sprawiedliwości. Jednak bardzo często pokrywa się z późniejszym wyrokiem TSUE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny