MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Minister Nauki Dariusz Wieczorek spotkał się z rektorami i studentami podlaskich uczelni

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Na Politechnice Białostockiej zorganizowane zostało spotkanie rektorów podlaskich uczelni z ministrem nauki Dariuszem Wieczorkiem.

W poniedziałek (13 maja) Politechnikę Białostocką odwiedził Dariusz Wieczorek. Głównym powodem jego wizyty było spotkanie z rektorami podlaskich uczelni publicznych i niepublicznych. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawił im swoją wizję rozwoju szkolnictwa wyższego i ewentualnych zmian w tym zakresie. Wysłuchał też ich opinii na ten temat.

- Takie wizyty są bardzo ważne. Każdy region ma przecież inne potrzeby i oczekiwania. Poza tym możemy też pokazać panu ministrowi nasz potencjał - przyznała prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej.

Dyskutowano m.in o planowanej nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym.

- Dzisiaj stawiamy na jakość nauczania. To absolutnie kluczowa sprawa. Musimy skończyć z tą patologią, z którą mamy teraz do czynienia – z uczelniami, które produkują nie fachowców, nie osoby, które będą sobie świetnie radziły w pracy w przemyśle, w szpitalach, w szkołach... Produkują tylko dyplomy. Nie ma tu mowy o tej jakości nauczania. W ustawie zmiany niewątpliwie muszą być wprowadzone tak, żeby patologii w przyszłości nie było - podkreślał minister.

Polityk zaznaczał także, jak ważna jest międzyuczelniana współpraca.

- Namawiamy do tego, żeby uczelnie ze sobą współpracowały i wykorzystywały swoją bezę i wzajemnie korzystały ze swojego potencjału. Nie ma sensu, by każda uczelnia budowała sobie to samo, jeżeli można wykorzystać ten potencjał przez inną uczelnię. Trzeba sobie w tym zakresie pomagać - mówił Dariusz Wieczorek.

Jednym z tematów dyskusji było wsparcie remontów starych i budowa nowych akademików.

- Studenci muszą mieć możliwość studiowania w godnych warunkach. Będzie to jeden z programów, który będziemy wdrażać. Studenci muszą mieć te miejsca akademikach. Trzeba wyrównywać te szanse. Przecież nie każdy pochodzi z bogatej rodziny i nie każdy może wynajmować sobie mieszkanie - podkreślał minister.

Po rozmowie z rektorami minister nauki uczestniczył również w spotkaniu ze studentami uczelni. Efekty swojej pracy zaprezentował mu m.in. zespół Cerber Motorsport ze Studenckiego Koła Naukowego Auto-Moto-Club działającego na Wydziale Mechanicznym. Ministrowi opowiadali o innowacyjności tworzonego przez nich nowego bolidu hybrydowego.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny