IMPREZY
  BIAŁYSTOK

  Tak się bawi Białystok!

  Rozwiń
  IMPREZY
  Zwiń

  Tak się bawi Białystok!

  Białostoczanie wiedzą jak się bawić. Oto ostatnie gorące imprezy

  Minister kultury dał pieniądze. Kultura w Białymstoku ma...

  Minister kultury dał pieniądze. Kultura w Białymstoku ma dofinansowanie.

  Anna Kopeć

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  przyciągnęła tłumy widzów

  przyciągnęła tłumy widzów ©Wojciech Oksztol

  Minister kultury dał <b>pieniądze</b> na warsztaty edukacyjne, spektakle i festiwale. W sumie 589 tysięcy złotych otrzymały białostockie instytucje na organizację swoich przedsięwzięć z różnych programów ministerialnych. To pierwsze rozdanie w tym roku.
  przyciągnęła tłumy widzów

  przyciągnęła tłumy widzów ©Wojciech Oksztol

  - Bardzo nas cieszy to dofinansowanie, tym bardziej, że w zeszłym roku nie otrzymaliśmy od ministra ani grosza - mówi Andrzej Dyrdał, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury. - Na tegoroczną Oktawę Kultur planujemy mnóstwo ambitnych koncertów, a to zawsze dużo kosztuje. Składaliśmy wniosek o 200 tys. zł, choć nie udało się tyle uzyskać, jesteśmy usatysfakcjonowani dotacją.

  W tym roku na organizację Podlaskiej Oktawy Kultur WOAK otrzyma od ministra kultury 81 tys. zł. Jeden z najważniejszych białostockich festiwali, na którym prezentowane są kultury związane z Podlasiem, odbędzie się w tym roku w dniach 23-28 lipca na Rynku Kościuszki.

  Ministerstwo doceniło starania Fundacji Muzyka Cerkiewna, która otrzymała 118 tys. zł na organizację jubileuszowego XXX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Białymstoku. Resort wspiera również nasze działania teatralne. Z dotacji skorzysta Grupa Coincidentia, która zrealizuje spektakl "Wampir - powrót na wschód".

  - Tą sztuką wkraczamy w nowy obszar naszych zainteresowań, otwieramy się na nowych ludzi - mówi Paweł Chomczyk, aktor grupy Coincidentia. - Jesteśmy już po wstępnych rozmowach z realizatorami, m.in. dramaturgiem Michałem Walczakiem i reżyserem Łukaszem Kosem.

  Największe pieniądze dostanie BTL

  Najwyższą dotację wśród białostockich przedsięwzięć otrzymał Białostocki Teatr Lalek. Projekt "BTL: jeden teatr - wiele oblicz" otrzymał 206 tys. zł. Podczas polskiej prezydencji Polski w Unii Europejskiej w drugiej połowie roku w czterech europejskich stolicach nasi lalkarze pokażą spektakle ze swojego repertuaru. W Moskwie wystawią "Biegun" i "Marsz, marsz Gombrow...ski", w Madrycie "Dulcyneę" i "Chopin-impresję", w Mińsku "Fasadę" i "Lisa", a w Kijowie "Fasadę" i "Valerie".

  Muzeum Podlaskie otrzymało ministerialne wsparcie na trzy projekty. Dzięki 40 tys. zł muzeum wyda monografię "Wodzowskie kurhany kultury wielbarskiej na Podlasiu", natomiast łącznie 64 tys. zł trafią na dwa projekty edukacyjne: 30 tys. zł na "Przystanek wystawa" i 34 tys. zł na zajęcia "Sztuka na walizkach".

  Minister docenił także działania edukacyjne Galerii Arsenał. Na warsztaty twórcze w ramach Placu Zabaw przeznaczył 30 tys. zł.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Białystok w latach 60-tych i teraz. Zobacz, jak bardzo zmieniło się nasze miasto

  Białystok w latach 60-tych i teraz. Zobacz, jak bardzo zmieniło się nasze miasto

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka