Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister Anna Bieńkowska o nowym rozdaniu dotacji unijnych

(opr. peż) Źródło: Pracodawcy RP
W projekcie budżetu UE na lata 2014-2020 zapisana jest dla Polski kwota 80 mld euro
W projekcie budżetu UE na lata 2014-2020 zapisana jest dla Polski kwota 80 mld euro
Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska spotkała się w czwartek z przedstawicielami przedsiębiorców w ramach cyklu „Nowe otwarcie. Strona rządowa – pracodawcy”. Gospodarzem spotkania byli Pracodawcy RP.

Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski podkreślił wyjątkowość kadencji Elżbiety Bieńkowskiej, która przypada na czas przygotowań do nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.

– Pracodawcy RP chcą się włączyć w dyskusję dotyczącą dystrybucji unijnych funduszy. Czy ma ona mieć formę dotacji, czy pożyczek; czy należy wspierać przedsiębiorczość, czy wielkie projekty infrastrukturalne; czy pieniądze przyznawać regionom, czy też poszczególnym branżom – powiedział Andrzej Malinowski.

Podczas spotkania Minister Rozwoju Regionalnego przypominała o trwających negocjacjach dotyczących unijnego finansowania polityki spójności.

W projekcie budżetu UE na lata 2014-2020 zapisana jest dla Polski kwota 80 mld euro. Budżet jest obecnie negocjowany i najpewniej przypadnie nam w udziale kwota mniejsza niż 80 mld, natomiast będzie niemal na pewno większa od 67 mld euro, które nam przyznano na lata 2007-2013. W warunkach kryzysu gospodarczego należy uznać taki wynik za wielki sukces. Warto pamiętać, że jesteśmy postrzegani jako dobrze prosperujący kraj, stawiany za pozytywny przykład efektywnego wykorzystania funduszy europejskich – powiedziała minister Bieńkowska.

– Przyszła polityka spójności z pewnością większy nacisk położy na wspieranie przedsiębiorczości, zwłaszcza projektów o dużym potencjale innowacyjnym. Natomiast dodatkowo w przypadku Polski w dalszym ciągu konieczne będzie przeznaczanie dużych nakładów na nadrabianie zapóźnień infrastrukturalnych – dodała pani minister. – Z projektu Komisji wynika, że bardziej wspierane będą projekty kolejowe niż drogowe – stwierdziła, jednocześnie podkreślając fakt, iż będzie to już ostatni tak duży budżet dla Polski. Wynika to z faktu, że prawdopodobnie w 2020 r. dodatkowo od 5 do 6 polskich województw przekroczy próg 75 proc. średniego poziomu PKB na mieszkańca w UE.

Dyskusja z przedsiębiorcami toczyła się głównie wokół pomysłów Komisji Europejskiej dotyczących kształtu przyszłej polityki spójności, a także jej współpracy z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego.

Komisja zgłosiła m.in. pomysł polegający na rocznym rozliczaniu programów operacyjnych. Sprzeciwiamy się temu rozwiązaniu, tłumacząc KE, że doprowadzi to do wyraźnego wzrostu niepotrzebnej biurokracji, a także, co nie jest bez znaczenia, odbije się negatywnie na wizerunku UE w oczach obywateli – tłumaczyła Elżbieta Bieńkowska.

Polsce nie podobają się także propozycje wprowadzenia odgórnych limitów wydatkowania unijnych pieniędzy w różnych obszarach, np. 25 proc. Europejskiego Funduszu Społecznego w ogólnej puli środków na politykę spójności. – Każdy region ma przecież swoją specyfikę i niekoniecznie równomierne potrzeby w tym zakresie – wyjaśniała pani minister.

– Popieramy także weto wielu krajów dotyczące tzw. makrowarunkowości. Dawałaby ona Komisji możliwość odbierania unijnych funduszy za niespełnienie warunków makroekonomicznych: poziomu długu publicznego względem PKB, poziomu inflacji itp. Uważamy to rozwiązanie za niesprawiedliwe, ponieważ potencjalni beneficjenci byliby karani za nie swoje winy – powiedziała Minister Rozwoju Regionalnego.

Poinformowała także o przejęciu przez Ministerstwo zagadnień związanych z polityką miejską. Potrzeby miast dostrzegła również Komisja Europejska, która chce przeznaczyć na nie 5 proc. budżetu polityki spójności. – Wszystko zależy od tego, jakiego zakresu wsparcia dotyczyłaby ta pula. Jeżeli miałaby wyczerpywać wsparcie dla miast, byłyby to bardzo małe pieniądze, już dziś wydajemy więcej – powiedziała minister Bieńkowska. Poinformowała także, że Komisja Europejska optuje za ograniczeniem wsparcia dla dużych przedsiębiorstw do projektów związanych z innowacyjnością, badaniami i rozwojem oraz efektywnością energetyczną.

Minister Bieńkowska zwróciła także uwagę na skupienie się opinii publicznej na tempie wydawania funduszy europejskich. – Przestańmy wreszcie o tym mówić. Dużo ważniejsza jest dyskusja o efektywności wsparcia, czyli konkretnych projektach, na które są wydawane pieniądze unijne – powiedziała. zapraszając przedsiębiorców do uczestniczenia w grupach roboczych związanych z przygotowaniami do projektowania wsparcia w ramach przyszłej polityki spójności.

Przedsiębiorcy, na których pytania odpowiadał także obecny na spotkaniu Wiceminister Rozwoju Regionalnego Marceli Niezgoda, skarżyli się na biurokrację i przepisy, które w wielu przypadkach wręcz uniemożliwiają finansowanie konkretnych projektów z funduszy unijnych. – Musi być furtka do poprawiania projektów. Czasami zdarza się, że pomyłka o 1 grosz zawala 5-milionowy projekt – powiedział prezydent Malinowski, który zaproponował ministerstwu współpracę przy kampanii polegającej m.in. na informowaniu członków organizacji o nowej perspektywie finansowej.

***
Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej reprezentują ponad 7,5 tys. firm, zatrudniających 4 mln pracowników.
Organizacja, która powstała w listopadzie 1989 roku, działa w obszarach związanych z rozwojem przedsiębiorczości, wzrostem gospodarczym kraju i kwestiami społecznymi, w tym dotyczącymi ubezpieczeń społecznych, rynku i prawa pracy. Pracodawcy RP podejmują inicjatywy na rzecz przedsiębiorczości, innowacyjności, wykorzystania nauki do potrzeb gospodarki, a także w obszarze stanowienia prawa. Są obecni w pracach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.
Od marca 2009 roku w ramach organizacji działa Centrum Monitoringu Legislacji – pierwsze w Polsce forum pozwalające śledzić proces legislacyjny oraz umożliwiające przedsiębiorcom wpływ na kształt i jakość stanowionego prawa (www.cml.pracodawcyrp.pl). Organizacja jest członkiem Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (organu doradczego instytucji Unii Europejskiej).

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny