Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miłość w czasach zagłady, czyli opowieść o poświęceniu i sile kobiet

Redakcja
"Miłość w czasach zagłady" to powieść łącząca histiorię wielkiej miłości z ważnymi wydarzeniami XX wieku.
"Miłość w czasach zagłady" to powieść łącząca histiorię wielkiej miłości z ważnymi wydarzeniami XX wieku. Wydawnictwo Insignis
Historia miłości napiętnowanej przez holocaust autorstwa niemieckiej pisarki, szczególnie dla Polaków, może wydawać się czymś niestosownym. Tymczasem Hanni Müzner w tej niełatwej tematyce dobrze się broni. Nic dziwnego, że jej najnowszą powieść przeczytało już ponad pół miliona niemieckich czytelników.

„Miłość w czasach zagłady” to saga o wielopokoleniowej rodzinie, na której wojna odcisnęła wielkie piętno i skomplikowała życie bohaterów na wiele lat. Ta powieść to pochwała kobiet i ich niezwykłej siły, determinacji, poświęcenia. To opowieść o kobietach uwikłanych w różne perypetie, na które ogromny wpływ miała nie tylko wojna, ale też wybory przodków.

Powieść otwiera współczesna historia Felicity – młodej pani doktor, która ma ambicję naprawiać świat. Zostawiając narzeczonego zamierza wyjechać na misje do Afganistanu. Plany jej zmienia mata Martha, która zamiast odwieźć córkę na lotnisko, nagle zapada się pod ziemię. Kobieta w poszukiwaniu rodzicielki dociera do Rzymu, gdzie odkrywa przez lata skrywaną tajemnicę Deborah. Z pamiętników odkrywają historię matki Marty, a babki Felicity, która to w czasie holokaustu na skutek poczynań swojej matki Elisabeth, ponosi brzemienne w skutkach konsekwencje. Elisabeth była słynną śpiewaczką, która związała się lekarzem żydowskiego pochodzenia. Kiedy jej mąż zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach, artystka aby ratować dzieci i zapewnić im bezpieczeństwo związała się z SS-manem, Albrechtem Brunnmannem. Po śmierci śpiewaczki miejsce matki zajęła córka Deborah.

W książce „Miłość w czasach zagłady” ważnym elementem jest tło historyczne, które nie zostało wiernie nakreślone. Akcja toczy się na różnych terytoriach, śledzimy wydarzenia z Monachium, Berlina i Szwajcarii. Hanni Müzner pokusiła się również na umiejscowienie części fabuły w okupowanym przez Niemców Krakowie, gdzie Deborah poznaje ludzi działających w ruchu oporu.

Książka niemieckiej pisarki to nie tylko, jak sugeruje tytuł, powieść o miłości w czasach wojennej zawieruchy. To również opowieść o pochodzeniu, które w pewnym momencie staje się fatum i o ogromnej woli przetrwania, która skłania bohaterów do nie zawsze moralnych decyzji. To wreszcie opowieść o tym jak decyzje przodków mogą kształtować kolejne pokolenia. Lektura godna uwagi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny