MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Millennium plus 151 proc. Allegro minus 54 proc. Spółki, które dały inwestorom najwięcej zarobić w 2021 r. i naraziły na straty [18.01.2022]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Rekordowo wysokie ceny akcji, ciaśniejsza polityka monetarna i rosnąca inflacja będą odczuwalne dla inwestorów z rynku akcji i nieco obniżą ich stopy zwrotu. Mimo to akcje nadal będą dobrą inwestycją w 2022 roku. Potwierdzeniem są wzrosty akcji i poszczególnych indeksów giełd na świecie.
Rekordowo wysokie ceny akcji, ciaśniejsza polityka monetarna i rosnąca inflacja będą odczuwalne dla inwestorów z rynku akcji i nieco obniżą ich stopy zwrotu. Mimo to akcje nadal będą dobrą inwestycją w 2022 roku. Potwierdzeniem są wzrosty akcji i poszczególnych indeksów giełd na świecie. Joanna Zakrzewska / Polska Press
Rok 2021 był dla inwestorów nie lada wyzwaniem. Zmienność otoczenia rynkowego, wyników gospodarek świata, powracającego ryzyka związanego z pandemią nie dawały spokoju nawet wytrawnym inwestorom. Sprawdzone wzorce i spółki wielokrotnie przynosiły niemiłe niespodzianki, a na rynku pojawiły się ‘’nowe gwiazdy’’.

W końcu światowe giełdy notowały zwyżki. Podobnie GPW w Warszawie, gdzie wszystkie główne indeksy zanotowały dwucyfrowe stopy zwrotu. Aczkolwiek kupowanie wszystkich wyprzedaży na giełdach mogło wydawać się strategią dosyć prostą, w rzeczywistości okazywało się, że na wyobraźnię inwestorów działają bardziej złożone mechanizmy niż te z 2020 r., kiedy odbicie z pandemicznego szoku wydawało się czymś naturalnym.

Najlepsze inwestycje giełdowe 2021

W opinii analityków Pictet Asset Management, świat przechodzi z etapu pierwszego stadium odbudowy po lockdownie 2020 roku, jednak skutki pandemii pozostaną z nami przez kilka najbliższych lat.

Akcje dobrą inwestycją?

Rekordowo wysokie ceny akcji, ciaśniejsza polityka monetarna i rosnąca inflacja będą odczuwalne dla inwestorów z rynku akcji i nieco obniżą ich stopy zwrotu. Mimo to akcje nadal będą dobrą inwestycją w 2022 roku. Potwierdzeniem są wzrosty akcji i poszczególnych indeksów giełd na świecie. Amerykański indeks S&P 500 przebijał rekordowe notowania kilkadziesiąt razy, notując blisko 29 proc wzrost roczny, niemiecki DAX 16 proc wzrost, a francuski CAC40 wzrost o 29 procent.

W Warszawie (GPW zanotował wzrost o 21 proc) dużo emocji, szczególnie w końcowych sesjach roku, wzbudził temat elektro mobilności, wynosząc mało znane firmy jak Invista na szczyty wzrostów (ponad 2000 proc. rocznie).
Być może właśnie jasna strategia oparta na 3 filarach przemówiła do wyobraźni inwestorów….

Nieznane gwiazdy

Istotne zmiany właścicielskie miały wpływ na wyceną innej ‘’wschodzącej gwiazdy’’ rynku – spółki Yolo, która pod koniec roku urosła o ponad 600 proc.
Na uznanie zasłużyła księgowa iFirma, która wypracowała 350 proc. wzrostu wyceny akcji….
Swoje ‘’pięć minut’’ zanotowały spółki węglowe, stalowe, bankowość. To właśnie za sprawą banków tak znamiennie urósł indeks mWIG40 (33 proc).

Banki wracają do grona liderów

Na uwagę zasłużyły banki Alior (222 proc.), Millenium (151 proc.) i mBank (142 proc.). Ale nie tylko. Uśmiech na twarzach inwestorów wzbudziły również wyniki Mabionu (194 proc.) i Asbisa (186 proc.). Po drugiej stronie znalazły się giganci, którzy do niedawna wywoływali emocję i zachwyt.

Wyceny CD Projektu (-27 proc), Allegro (-54 proc), Mercatora (-77 proc) pozostawiły wielu obserwatorów w sytuacji bez wyjścia. Sektory uznawane niegdyś za najlepsze - górnictwo, budownictwo i gry - okazały się w 2021 r. najgorszymi branżami inwestycyjnymi. Teraz warto potrzymać walory tych spółek i poczekać na lepsze czasy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Millennium plus 151 proc. Allegro minus 54 proc. Spółki, które dały inwestorom najwięcej zarobić w 2021 r. i naraziły na straty [18.01.2022] - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny