Milionowe wsparcie na remonty podlaskich wyjątkowych sakralnych zabytków. Zobacz, które dostały dofinansowanie

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie to wyjątkowy zabytek ma mapie województwa podlaskiego Parafia Tykocin
Będą dodatkowe pieniądze na remont m.in. Kościoła w Tykocinie, Cmentarza Tatarskiego w Kruszynianach, Klasztoru Pokamedulskiego w Wigrach, Klasztoru Męskiego Zwiastowania NMP w Supraślu i Dworu Lutosławskich w Drozdowie. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu rozstrzygnęło bowiem I etap Programu „Ochrona zabytków”. Prawie 2,2 mln zł otrzymało jedenaście podlaskich projektów.

W województwie podlaskim ministerialne wsparcie trafi m.in. do zespołu poklasztornego w Wigrach na remont murów oporowych. Z kolei w XIX-wiecznym dworze Lutosławskich w Drozdowie zaplanowano m.in wymianę dachu. W ramach dofinansowania, w suwalskim zespole pokoszarowym z kaplicą, remontowi i konserwacji zostaną poddane fasada budynku i freski.

- Dofinansowanie otrzymały obiekty sakralne, które stanowią ogromną część zabytków znajdujących się na terenie naszego regionu. Ich remonty czy prace restauratorskie wymagają ogromnych nakładów finansowych. Wsparcie ministerstwa pomaga odzyskać im blask, ale też zapewnia nowoczesne środki ochrony choćby przed pożarem, grabieżą czy wandalizmem – podkreśla marszałek Artur Kosicki – Dofinansowanie jest znaczące, a w wielu miejscach, jak np. w Tykocinie czy w Wigrach kontynuowane jest od lat, dzięki czemu efekty można już podziwiać.

Obiekty z województwa podlaskiego z dofinansowaniem MKDNiS:

Parafia Rzymskokatolicka Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach (XVII/XVIII)
Parafia otrzymała dofinansowanie do dwóch projektów:
- 130 tys. zł na zakup i montaż instalacji sygnalizacji pożaru i monitoringu w kościele parafialnym z przełomu XVII/XVIII pw. Niepokalanego Poczęcia NMP
- 620 tys. zł na remont części XVII-wiecznych murów oporowych Zespołu Klasztornego w Wigrach.

Parafia Rzymskokatolicka p.w. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie (XVIII)
Kwota 220 tys. zł to kontynuacja wsparcia na remont prospektu organowego w powstałego w 1742 r. kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej.

Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Jana Chrzciciela w Turośli (XIX)
Na konserwację ołtarza bocznego, balustrady chóru, obrazów z ołtarza głównego i ołtarzy bocznych oraz malowanie ścian w XIX-wiecznym kościele p.w. Św. Jana Chrzciciela w Turośli ministerstwo przeznaczyło 60 tys. złotych.

Zespół pokoszarowy z kaplicą w Suwałkach (XIX)
O to dofinansowanie wystąpił Caritas Diecezji Ełckiej. Na remont, konserwację fasady budynku i fresków zespołu pokoszarowego i kaplicy (1898 r.) przeznaczono dofinansowanie w wysokości 270 tys. złotych.

Klasztor Męski Zwiastowania NMP w Supraślu (XVIII)
130 tys. zł z ministerialnej puli przeznaczono na remont dachu i wymianę pokrycia dachowego w części budynków klasztornych w XVIII-wiecznym Klasztorze Męskim Zwiastowania NMP w Supraślu.

Parafia Rzymskokatolicka pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Szczuczynie (XVIII)
Na pierwszy etap konserwacji ołtarza głównego w pochodzącym z XVIII w. kościele pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny parafia otrzymała 70 tys. zł. dofinansowania.

Cmentarz tatarski w Kruszynianach (II poł. XVII w.)
Kwota ministerialnego dofinansowania to 37 tys. zł. Zakres prac dotyczy konserwacji nagrobków na tatarskim cmentarzu - mizarze.
Kruszyniany są, obok Bohonik, jedynym historycznym ośrodkiem osadnictwa tatarskiego w granicach.

Różanystok – dawny klasztor dominikanów
O dofinansowanie ubiegało się Towarzystwo Salezjańskie - Inspektoria (Prowincja) św. Stanisława Kostki. Na drugi etap prac budowlano-konserwatorskich w dawnym klasztorze dominikanów w Różanymstoku otrzymało 200 tys. złotych. Zabytek pochodzi z XVII wieku.

Muzeum Przyrody - Dwór Lutosławskich w Drozdowie
Muzeum Przyrody w Drozdowie pozyskało dofinansowanie na prace remontowe swojej siedziby – Dworu Lutosławskich - 350 tys. złotych. Pieniądze przeznaczone są na pierwszy etap prac przy elewacji budynku, wymianę dachu wraz z rynnami, kominami i świetlikiem. Budynek pochodzi z XIX wieku.

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Rocha w Lemanie
Dzięki dofinansowaniu w wysokości 110 tys. zł w kościele pw. św. Rocha w Lemanie zostaną odbudowane i naprawione dach i wieża kościelna zniszczone podczas wichury w październiku ub. roku.

Projekty zostały dofinansowane w wyniku rozstrzygnięcia I etapu Programu „Ochrona zabytków” Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Wsparcie finansowe na łączną kwotę prawie 106 mln zł otrzymały 444 projekty.

Czytaj też:
Tykocin to miejsce jak z bajki. Został wyróżniony przez National Geographic (Zdjęcia)

Przez pandemię czytamy więcej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie