Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miętowy smak lata

Agnieszka Zalewska [email protected]
Liście mięty można suszyć, zamrażać lub konserwować w oleju lub occie
Liście mięty można suszyć, zamrażać lub konserwować w oleju lub occie
Mieta pieprzowa jest krzaczastą byliną. Osiąga wysokość od 50 do 90 cm. Jej łodyga jest czterokanciasta, owalna, podłużna, ostro zakończona. Liście mają ząbkowane brzegi i mają gruczoły olejkowe. Różowo-fioletowe, małe kwiaty zebrane są w gęste nibykłosy.

Roślinę można już zbierać od czerwca do sierpnia. Liście obrywa się przed kwitnieniem. Można także zrywać całe ziele. Tnie się je na wysokości 5-6 cm nad ziemią, tak by roślina mogła wypuścić nowe pędy. Jeśli obrywamy tylko liście, pamiętajmy że trzeba zostawić na roślinie ok. trzydzieści procent liści.

Ususzone ziele przechowuje się w papierowych torebkach. Rozkruszone liście, trzyma się w szczelnym naczyniu, by zapobiec utracie cennych olejków.

 

 

Moc uzdrawiania

– Napar z mięty pieprzowej łagodzi ból brzucha, niestrawność, wzdęcia i nudności – mówi Halina Debkowska ze sklepu zielarskiego Fito w Białymstoku. – Napar bywa również pomocny w zaburzeniach trawienia, schorzeniach wątroby, jak również stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Ze względu na uspokajające działanie stosowany jest także w leczeniu bezsenności, migreny i nerwobóli.

Olejek miętowy działa podobnie do naparu z liści mięty, z tym że jego działanie jest znacznie silniejsze. W związku z tym wymaga większej ostrożności przy używaniu. Inhalacje z użyciem olejku miętowego i lawendowego stosowane są w łagodzeniu objawów grypy i przeziębienia. – Choć mięta stosowana z umiarem nie powoduje efektów ubocznych, to wszystkie zioła należy przyjmować z rozwagą – mówi Halina Debkowska. – Szczególnie trzeba uważać podczas stosowania skoncentrowanych olejków mięty. Ich przedawkowanie może powodować bóle brzucha, wymioty, a także alergie.

Mentol może być niebezpieczny dla dzieci. Kobiety w ciąży i karmiące piersią, które chcą przyjmować preparaty z miętą, powinny najpierw skontaktować się z lekarzem. Mięty nie powinny także pić osoby cierpiące na chorobę refluksową przełyku.

 

Miętowe kosmetyki

 

Olejek miętowy jest składnikiem płynów do płukania jamy ustnej, past do mycia zębów, chłodzących i relaksujących maseczek do twarzy, kremów, balsamów i szamponów. Kąpiel z kilkoma kroplami miętowego olejku eterycznego działa relaksująco, antyreumatyczne i uspokajająco.

Kąpiel parowa, przygotowana z dodatkiem kilku kropel olejku miętowego lub suchego ziela mięty oczyszcza pory, działa przeciwtrądzikowo, odkażająco i łagodząco na tłustą skórę skłonną do wyprysków i podrażnień.

 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny