Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mietek Szcześniak z koncertem kolęd w Białymstoku

(ak)
16 grudnia Mietek Szcześniak zaśpiewa m.in. najpiękniejsze polskie i zagraniczne kolędy.
16 grudnia Mietek Szcześniak zaśpiewa m.in. najpiękniejsze polskie i zagraniczne kolędy. fot. mat. organizatora
Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza 16 grudnia o godz. 18 na koncert Mietka Szcześniaka z towarzyszeniem talentów ze Studium Wokalno-Aktorskiego im. Czesława Niemena w Białymstoku. W programie kolędy polskie i zagraniczne oraz utwory z repertuaru artysty. Bilety w cenie 40 zł są już w sprzedaży

Mieczysław Szcześniak urodził się 9 lipca 1964 roku w Kaliszu. Już jako sześciolatek śpiewał w zespole Ikary, a jako nastolatek rozpoczął współpracę z wrocławskim zespołem "Funk Factory", z którym w 1984 roku zarejestrował swe pierwsze nagrania dla Polskiego Radia w Szczecinie. Występował w przeglądach piosenki m.in. "Śpiewać każdy może" i w Ogólnopolskim Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki we Wrocławiu, a w 1985 roku pojawił się w konkursie Debiutów na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie otrzymał główną nagrodę im. Anny Jantar za piosenkę "Przyszli o zmroku" (muz. Krzesimir Dębski, sł. Jacek Cygan).

W 1987 r. rozpoczął studia w Katowicach, na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, oraz wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu Jazz Jamboree z zespołami Walk Away i Sławomir Kulpowicz Group. W 1989 roku zaśpiewał na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot '89, gdzie zdobył główną nagrodę Bursztynowego Słowika oraz Nagrodę Dziennikarzy. Brał udział w wielu festiwalach, m.in.: Festiwal Złoty Orfeusz w Bułgarii - I miejsce oraz nagroda Mister Elegantiarum,Festiwal Intertalent w Austrii - I miejsce i Grand Prix, Festiwal Cesme w Turcji - I miejsce, oraz FIDOF w Nashville w USA - Złota Płyta Miasta Muzyki.

Jego debiutancki album "Niby nowy" ukazał się w 1990 roku. Przez kolejne dwa lata występował z recitalem, w którym znalazły się standardy jazzowe, soul i blues. Od 1993 roku związał się z nurtem muzyki chrześcijańskiej, rozpoczął współpracę z grupą New Life M oraz chórem Deus Meus.

Z towarzyszeniem obu składów wydał łącznie sześć płyt. W 1997 roku podpisał kontrakt z koncernem Pomaton EMI. Pierwszym jego owocem był album "Czarno na białym". W 1999 roku nagrał z Edytą Górniak utwór "Dumka na dwa serca" do filmu "Ogniem i mieczem" (muz. Krzesimir Dębski, sł. Jacek Cygan), a 29 maja reprezentował Polskę w Międzynarodowym Konkursie Piosenki Eurowizja '99 w Izraelu, piosenką "Przytul mnie mocno" (muz. Seweryn Krajewski, sł. Wojciech Ziembicki).

Tego roku wystąpił też na festiwalach w Opolu oraz w Sopocie. Za rok znów pojawił się na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Piosenka "Za-czekam", zajęła drugie miejsce w konkursie Premier. 7 października 2000 ukazał się nowy album Mietka zatytułowany "Spoza Nas". Płyta powstała w Anatomy Studio w Wesołej. Realizatorem nagrań był Michał Przytuła, a ich producentem Marcin Pospieszalski.

W nagraniach wzięli udział m.in.: gwiazda sceny jazzowej, perkusista Lenny White, brazylijski gitarzysta Paulinho Garcia, pianista Reynaldo Ceballo Hechavarria, Mika Urbaniak, Jose Torres, bracia Golcowie oraz Kayah. Przełom tysiącleci to dla Mietka czas koncertowania, promocji nowego krążka i gościnnego udziału w kilku produkcjach, m.in. koncertach telewizyjnych - na Boże Narodzenie z Arką Noego, a na Wielkanoc z chórem "Trzecia Godzina Dnia". Oba wydane zostały wydane na płytach: "Arka Noego i Przyjaciele - kolędy i piosenki na żywo" (2000) oraz "TGD na żywo" (2001). Wziął też udział w nagraniu piosenek do filmu "W pustyni i w puszczy" z muzyką Krzesimira Dębskiego ("Mama Afryka" i "Pieśń baobabu").

Latem 2001 artysta wziął udział w nagraniach płyty "Mężczyźni kobietom", z której dochód został przeznaczony na badania mammograficzne i rehabilitację osób po masketomii. Jesienią wystąpił z chórem Oslo Gospel Choir oraz w Trójkowym Studiu im. Agnieszki Osieckiej. W marcu 2002 ukazała się płyta z serii "Złota Kolekcja", na której obok największych hitów ukazały się także nagrania wcześniej niepublikowane. Tego samego roku Mietek Szcześniak i Grażyna Łobaszewska z zespołem oraz Monika Zytke z chórem Et In Terra przygotowali program muzyki gospel, w którym znalazły się pieśni negro spiritual, współcześnie pisane utwory gospel i polskie kompozycje inspirowane tą stylistyką.

Z polskimi wykonawcami wystąpił Junior Robinson, czarnoskóry wokalista gospel z Londynu. Wokalista wystąpił też na festiwalu w Opolu, w Toruniu na "Song of Songs" (gdzie otrzymał nagrodę "Tuba Dei" dla najlepszego wokalisty roku 2001) oraz na międzynarodowym festiwalu "Słowiański Bazar", gdzie był także jurorem. Nie zabrakło koncertów telewizyjnych - w Krotoszynie, Bożonarodzeniowego z zespołem Arka Noego, w benefisie Ireny Kwiatkowskiej i w jazzowo-soulowej wersji oratorium "Mesjasz" G.F.Haendla. Artysta pojawił się też gościnnie na albumach zespołów Amenband ("Coraz bliżej") i Deus Meus ("Jahwe"). W kwietniu 2003 roku wokalista wziął udział w nagraniu polskiej wersji hymnu Unii Europejskiej - "Ody do radości", w maju pojawił się na koncercie z okazji 25-lecia pontyfikatu papieża Jana Pawła II; wziął też udział w nagraniu albumu z kolędami "Raduj się świecie".

W 2004 roku zaśpiewał na koncercie ku pamięci Czesława Niemena i na festiwalu w Opolu. Wziął też udział w nagraniu albumu "Słowa", który ukazał się w rocznicę urodzin Jana Pawła II, polscy artyści zaśpiewali tam wiersze Karola Wojtyły. 10 czerwca piosenkarz odcisnął dłonie w opolskiej Alei Gwiazd, tego samego miesiąca wystąpił na ósmym "Song of Songs". W 2005 roku pojawił się na Festiwalu Jedynki w Sopocie, na koncercie ku pamięci Andrzeja Zauchy, podczas czwartego "Dnia Kotana", oraz wystąpił ze słynnym Harlem Gospel Choir. W 2006 roku Mieczysław Szcześniak wykonał z Edytą Górniak piosenkę "Dumkę na dwa serca" która to ponownie wygrała, przy okazji charytatywnej akcji "Serce masz tylko jedno", plebiscyt na najpiękniejszą polską piosenkę z sercem. Maj 2006 roku to data premiery nowego, po pięciu latach przerwy, albumu artysty, zatytułowanego "Zwykły cud". Znalazło się na nim wiele duetów - do nagrania piosenek, zaproszono m.in. Annę Marię Jopek, Paulinę Przybysz (Sistars), Liroya oraz Mezo. Można powiedzieć, że płyta ta jest swoistym dopełnieniem swoich poprzedniczek, "Czarno na białym" i "Spoza nas". "Zwykły Cud" to niebanalna o różnych zabarwieniach płyta.

W ramach 43 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2006 odbył się koncert poświęcony twórczości Marka Grechuty zatytułowany "Świat w obłokach". Muzyczną stroną koncertu zajął się Grzegorz Turnau i Paulina Bisztyga. Wśród wielu artystów prezentujących utwory Marka Grechuty, jeden z wielkich przebojów "Dni, których jeszcze nie znamy" zaśpiewał Mieczysław Szcześniak w duecie z Dorotą Miśkiewicz.

Artysta wziął również udział w finale koncertu, gdzie wspólnie ze wszystkimi artystami zaśpiewał tytułową piosenkę koncertu "Świat w obłokach". W tym samym roku powstał międzynarodowy projekt "Poland. Why Not?" Do Polski zaproszono najsłynniejszych kompozytorów oraz producentów muzycznych ze stanów zjednoczonych. Twórców największych światowych przebojów takich artystów jak: Celine Dion, Whitney Houston, Barbara Streisand. Do udziału w tej muzycznej produkcji, obok innych polskich artystów został zaproszony również Mieczysław Szcześniak, gdzie wspólnie z Wendy Waldman ,zdobywczynią nagrody Grammy za kompozycje "Save The Best For Last" z repertuaru Vanessy Williams, wziął udział w specjalnym koncercie podczas którego zaprezentował utwór "Never Be The Same" , który został zarejestrowany na płycie dvd i wydanym jako krążek na zachodnim rynku muzycznym. Wendy Waldman, będąc pod wielkim wrażeniem, zaproponowała swoją współpracę, jako współproducenta, przy kolejnej solowej płycie wokalisty. Rok 2007 Mieczysław zapoczątkował występem na 44 Krajowym koncercie premier w opolskim amfiteatrze piosenką "Bajka, że to ja" oraz kontynuował pracę nad nową płytą podróżując między Polską a Los Angeles.

29 października 2007 roku, w Sali Kongresowej PKiN w Warszawie Mieczysław Szcześniak został uhonorowany nagrodą "Złota Kaczka" za najlepszą piosenkę "Dumka na dwa serca" w specjalnej, jubileuszowej edycji magazynu Film - Gala 50-lecia transmitowanej przez telewizję polską. W roku 2008 ukazały się kolejne płyty z udziałem Mietka "Czekanie" EXANIMO, "Wasowski na jazzowo" wyd. Rzeczpospolita, "Polish Love Songs Ever", "The Best Film Ever".

W 2009 roku Mieczysław wziął udział w koncercie poświęconym pamięci Andrzeja Zauchy "Serca bicie" oraz w benefisie Grażyny Łobaszewskiej.

Medialnym wydarzeniem był Międzynarodowy Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach, podczas którego Mieczysław Szcześniak wystąpił z Wendy Waldman. Wykonali razem piosenkę "Save the Best for Last".

Obecnie Mieczysław Szcześniak kończy pracę nad pierwszą anglojęzyczną płytą, przy produkcji której zaangażowani są wybitni muzycy i producenci z Polski i USA: Wendy Waldman - zdobywczyni nagrody Grammy , muzycznego odpowiednika filmowego Oscara ; Rob Hoffman , który współpracował m.in. z Christiną Aguilerą, czy Michaelem Jacksonem; Marcin Pospieszalski; Piotr Kominek; Paweł Zarecki. Płyta ukaże się w 2010 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny