Panie z województwa podlaskiego od lat są w czołówce najdłużej żyjących kobiet. W 2019 roku pod względem przeżywalności wyprzedziły je jedynie mieszkanki województwa podkarpackiego, które średnio żyją 83,2 lata.
W GALERII ZNAJDZIESZ PRZECIĘTNĄ DŁUGOŚĆ ŻYCIA W POSZCZEGÓLNYCH WOJEWÓDZTWACH
Ogólnie można stwierdzić, że we wszystkich województwach leżących na terenach Polski wschodniej i południowo-wschodniej przeciętne trwanie życia kobiet jest wyższe od średniej krajowej.
Jaki jest sekret długowieczności mieszkanek podlaskich wsi? Pani Janina Zimnoch,74-letnia mieszkanka wsi Łyski w gminie Choroszcz ma swoją teorię:
- Trzeba koniecznie się czymś zająć, dbać o ruch, spacerować, pracować w ogrodzie, ale też nie zaniedbywać odpoczynku. Moja mama żyła 99 lat, inne kobiety w rodzinie również dożywały 90 lat i dłużej. Uważam, że sekret naszej długowieczności to też dbanie o dobry humor, wychodzenie do ludzi, bycie pogodnym i niezłośliwym w stosunku do innych.
Co najbardziej skraca życie? 10 rzeczy, które wpływają negatywnie na długość życia [WYNIKI BADAŃ]
Niestety, panowie z naszego województwa żyją dużo krócej – przeciętnie 74,3 lata. Co gorsza, dysproporcja między przeciętnym trwaniem życia mężczyzn i kobiet z województwa podlaskiego jest największa w Polsce i wynosi prawie 9 lat!
Jak podaje GUS, w Polsce, podobnie jak w innych krajach, umieralność wśród mężczyzn jest wyższa względem kobiet (we wszystkich grupach wiekowych). Skala tego zjawiska jest natomiast znacznie głębsza niż w większości krajów europejskich.
Dlaczego panowie żyją krócej od pań? Dr Andrzej Klimczuk, ekspert z zakresu gerontologii społecznej, uważa, że z perspektywy badań biologicznych nie można jednoznacznie stwierdzić, co powoduje, że proces starzenia się organizmów przebiega inaczej. Jedna z hipotez zakłada, że wysoki poziom testosteronu, który wspomaga płodność mężczyzn, wywołuje negatywny wpływ na długość życia.
- Ale są też inne czynniki, jak np. odmienne kariery zawodowe mężczyzn i kobiet – dodaje Andrzej Klimczuk. Mężczyźni częściej wykonują pracę w sektorach, gdzie występują choroby zawodowe i dochodzi do wypadków. Mężczyźni mają także częstsze skłonności do ryzyka, lekceważenia stanu zdrowia, konsumpcji „antystresorów”, np. picia alkoholu.
Pocieszające jest jednak, że generalnie długość życia Polaków systematycznie wydłuża się. Według danych GUS, w 2019 r. przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 74,1 roku, natomiast kobiet 81,8 roku. To wynik lepszy od poprzedniego roku o odpowiednio 0,3 i 0,1 roku. Obecnie w Polsce mężczyźni żyją o 18 lat dłużej niż w połowie ubiegłego stulecia, natomiast kobiety o 20 lat dłużej. Te liczby robią wrażenie.
Jaki jest powód wydłużania się życia Polaków? Dr Andrzej Klimczuk wyjaśnia:
- Wraz z rozwojem społeczno-gospodarczym, w tym technicznym, poprawie uległy warunki życia większości ludzi. Większość z nas żyje w czystych i dobrze wyposażonych mieszkaniach, ma dostęp do wody pitnej, lepiej dba o higienę, regularnie spożywa żywność – choć jej jakość wciąż pozostawia wiele do życzenia. Wreszcie nie dziesiątkują nas choroby, które były powszechne jeszcze nawet sto lat temu, jak np. gruźlica i zapalenie płuc. W końcu poprawie uległa wykrywalność nowotworów.
A jak Polacy wypadają na tle innych krajów Unii Europejskiej, jeśli chodzi o przeżywalność? Niestety, daleko nam do rekordzistów. Najdłużej żyją mężczyźni w Szwajcarii – 81,9 roku, zaś wśród kobiet brylują Hiszpanki – 86,3 roku. Socjologowie są jednak dobrej myśli i prognozują, że trend wydłużania się życia będzie postępował.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?