Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanka Białegostoku chce dostać niższy pojemnik na odpady bio, bo bardzo trudno go wymyć. Nie ma takiej możliwości

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Proszę spojrzeć jak tu jest głęboko. Nie sposób tego pojemnika umyć. A przecież trzeba, bo nikt nie przyjmie odpadów spakowanych do worka - rozkłada ręce Lucja Ryńska.
Proszę spojrzeć jak tu jest głęboko. Nie sposób tego pojemnika umyć. A przecież trzeba, bo nikt nie przyjmie odpadów spakowanych do worka - rozkłada ręce Lucja Ryńska. Piotr Sawczuk
Według białostoczanki Lucji Ryńskiej pojemnik na odpady bio jest zbyt wysoki, by łatwo go wymyć. Prosi władze miasta o niższy pojemnik. Na razie to jednak niemożliwe. Pomysł zostanie jednak rozważony podczas ogłaszania przetargi na gospodarkę odpadami od 1 października 2021 roku.

- Proszę spojrzeć jak tu jest głęboko. Nie sposób tego pojemnika umyć. A przecież trzeba, bo nikt nie przyjmie odpadów spakowanych do worka - rozkłada ręce Lucja Ryńska.

Mieszka w domu jednorodzinnym na Dziesięcinach. Chciałaby dostać niższy pojemnik na odpady bio. Zwróciła się w tej sprawie do Kseni Juchimowicz z Forum Mniejszości Podlasia (wchodzi w skład KO), która z kolei zapytała o taką możliwość władze miasta.

- Wniosek mieszkanki jest jak najbardziej zasadny - mówi radna.

Czytaj też: Segregacja śmieci w Białymstoku. Odpady biodegradowalne będą teraz odbierane częściej

Okazuje się jednak, że jest to niemożliwe do spełnienia.

- W zabudowie jednorodzinnej stosowane są pojemniki koloru brązowego oznaczone napisem „Bio” o minimalnej pojemności 0,08 m³ do gromadzenia odpadów ulegających biodegradacji - mówi rzecznik miejskiej spółki Lech Zbigniew Gołębiewski. - Zarówno uchwała Rady Miasta Białystok określająca „Regulamin porządku i czystości na terenie miasta Białegostoku”, jak też zawarte umowy na odbiór odpadów zgodne z regulaminem, nie przewidują obsługi pojemników o mniejszej pojemności.

Czytaj też: Nowe zasady segregacji śmieci w Białymstoku. Zaczynają obowiązywać od 1 października

Dodaje, że na terenie miasta jest ponad 23 tysiące miejsc, z których odbierane są odpady. - Przez okres trwania aktualnej umowy na odbiór odpadów mieliśmy zaledwie kilka podobnych pytań o możliwość otrzymania mniejszych kontenerów - twierdzi rzecznik.

Niemniej propozycja zastosowania pojemników na odpady bio o połowę mniejszych niż te dostępne aktualne, została odnotowana i będzie analizowana.

- Nastąpi to na etapie formułowania specyfikacji istotnych warunków zamówienia, realizowanego od 1 października 2021 roku - podkreśla Zbigniew Gołębiewski.

Zobacz też:

Dziś wyrzucamy osobno szło, odpady suche i zmieszane. Po zmianach będziemy musieli m.in. oddzielać papier.

Śmieciowa rewolucja w Białymstoku. Zamiast trzech będzie sze...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny