Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie w starej fabryce

Olga Pietraszewska [email protected]
Stare, ceglane ściany wcale nie muszą wprowadzać do wnętrza chłodnego i surowego klimatu
Stare, ceglane ściany wcale nie muszą wprowadzać do wnętrza chłodnego i surowego klimatu
Aranżacja loftu to prawdziwe wyzwanie dla jego mieszkańców. Wymaga umiejętności połączenia starej architektury z nowoczesnym designem.

Ściany z cegły lub niewykończonego betonu, stalowe elementy, chłodna kolorystyka, widoczne instalacje i minimalna ilość mebli - tak w skrócie można opisać wystrój wnętrza w lofcie - mówi Agnieszka Jabłońska, projektantka wnętrz, właścicielka Studia Aranżacji Fabryka Wnętrz w Białymstoku. - Do tego koniecznie drewniane stropy i dźwigary. Całości w takim wnętrzu dopełniają wysokie sufity oraz duże okna.

Przestrzeń dla kreatywnych

Lofty, czyli mieszkania urządzone w starych budynkach poprzemysłowych, zawdzięczają swoją popularność amerykańskiej awangardzie. Młodzi artyści, szukający niedrogich, ale przestrzennych pomieszczeń w których mogliby mieszkać i tworzyć, zaczęli wprowadzać się do opuszczonych fabryk oraz magazynów w latach 50-tych XX wieku. Dziś lofty to wnętrza, które stają się coraz bardziej popularne wśród osób kreatywnych i odważnych, dla których mieszkanie w zwykłym bloku to za mało.
- Loft to przestrzeń dla osób odważnych - bez względu na to, czy znajduje się on w starym budynku pofabrycznym, czy w nowym obiekcie stylizowanym na postindustrialny - mówi właścicielka Fabryki Wnętrz. - Tylko od kreatywności mieszkańców, a także ich niebanalnych pomysłów zależy, jaki będzie panował w nim klimat i styl.

Wolna przestrzeń i dużo światła

Mieszkania w pofabrycznych pomieszczeniach otwierają bowiem przed ich mieszkańcami szerokie perspektywy aranżacyjne - można je zaplanować i urządzić w dowolny sposób.
- Kluczową rolę w aranżacji loftów odgrywają przestrzeń i światło - wyjaśnia Agnieszka Jabłońska. - Wysokie sufity pozwalają na zamontowanie antresoli - koniecznie z ażurowymi, metalowymi schodami, a także każdego rodzaju oświetlenia. Natomiast otwarta, pozbawiona ścian działowych przestrzeń pobudza do kreatywnych pomysłów i umożliwia realizację śmiałych projektów architektonicznych.

Jedyne zasady, którymi trzeba się kierować, to zachowanie minimalizmu w wystroju oraz surowości wykończenia powierzchni.
Klimat w lofcie kreują w dużej mierze także ściany.
- Zdarza się, że w adaptowanych pomieszczeniach postindustrialnych uda się zachować na przykład stare, ceglane mury - mówi projektantka wnętrz. - Ze względu na trwałość oryginalnych cegieł można nie wymieniać - wystarczy je oczyścić i ewentualnie zaimpregnować.
Jeśli jednak wnętrze będzie wymagać nowego wykończenia, warto zdecydować się na materiały współgrające z pierwotnym, przemysłowym charakterem wnętrza.
Stylowe połączenie nowego ze starym
Mieszkanie w lofcie oprócz niewątpliwych zalet ma też swoje wady. Wiąże się na przykład z dużymi opłatami za ogrzewanie, czy chociażby z utrudnionym sprzątaniem.
- Aranżacja wnętrza loftu to prawdziwe wyzwanie, wymagające umiejętnego zastosowania nowoczesnych elementów, przy jednoczesnym zachowaniu duszy starego budynku - mówi Agnieszka Jabłońska. - Jednak urządzony z pomysłem i przy wykorzystaniu precyzyjnie dobranych materiałów, loft może stać się absolutnie wyjątkowym miejscem, wyzwalającym kreatywność i poczucie wolności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny