Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie Plus w Podlaskiem. Program, który skończył się na listach... intencyjnych

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Budowa mieszkań z programu Mieszkanie Plus w Krakowie
Budowa mieszkań z programu Mieszkanie Plus w Krakowie Andrzej Banaś/Polska Press
"Mieszkanie Plus" to rządowy program, który miał zapewnić mieszkania, dla tych których nie stać na kupno własnego lokalu. W Podlaskiem też miały powstać lokalne na wynajem - około 500. Do dziś nikt się do nich nie wprowadził, bo ani jednego mieszkania nie zbudowano.

O realizację "Mieszkania Plus" W Podlaskiem zapytaliśmy wojewodę podlaskiego, czyli reprezentanta rządu. Wiosną 2017 roku m.in. w urzędzie wojewódzkim podpisywano uroczyście (i w obecności mediów) listy intencyjne na budowę mieszkań na wynajem, w ramach rządowego programu.

- Tak, podpisywaliśmy listy intencyjne i o szczegóły trzeba pytać samorządy. Jako urząd organizowaliśmy spotkanie spółki BGK Nieruchomości, która się tym zajmowała. Pamiętam że Łomża i Suwałki podpisywały takie dokumenty i na etapie listów intencyjnych wszystko stanęło. Do realizacji nie doszło. Teraz Krajowy Zasób Nieruchomości ma nową wersję programu, która dotyczy mieszkań czynszowych i wiem, że rozmawia z samorządami - wyjaśnia wojewoda Bohdan Paszkowski.

Czytaj również: Mieszkanie plus w Białymstoku? Czekamy

Listy intencyjne dotyczyły powołania we współpracy z samorządami spółek celowych do budowy mieszkań. Samorządy miały wnosić do spółek grunty, a program był adresowany (i nadal jest, bo nikt go nie odwołał) głównie do ludzi młodych, których nie stać na kupno mieszkania na zasadach rynkowych.

Mieszkania takie (około 500) miały powstać m.in. w Łomży, Suwałkach, Białymstoku i Hajnówce. Ich budowa miała ruszyć w 2017 roku lub rok później i w kolejnym roku miały być gotowe. Tyle że na zapowiedziach się skończyło.

Mieszkanie Plus w Białymstoku

- To jest program "Lipa plus". Nic się nie dzieje, bo ten rząd nic nie potrafi. Kilka lat temu wskazaliśmy pewne tereny, ale oni nie kwapili się do realizacji. Za to umieścili na naszych blokach komunalnych przy Borsuczej tabliczki, że to "Mieszkania Plus". Kazaliśmy je zdjąć i te tabliczki to był jedyny sukces programu w Białymstoku. Owszem, były to lokale dofinansowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego (ok. 8 mln zł), ale nie w ramach "Mieszkania Plus" - mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Dodaje, że pod względem ekonomicznym (kosztów mieszkania i wynajem) program był katastrofą. Dlatego miasto buduje mieszkania komunalne i w ramach TBS-ów. Złożyło też kolejne wnioski o dofinansowanie z BGK i czeka na ich rozpatrzenie.

Mieszkanie Plus w Suwałkach i Łomży

Także w Suwałkach (planowano 50), jak i w Łomży (miało być 115) nie zbudowano ani jednego lokalu na wynajem z rządowego programu "Mieszkanie Plus".

- Wraz z rekonstrukcją rządu w 2019 roku zmianie uległa koncepcja finansowania tego programu. Władze Łomży jednak nie odstąpiły od planów realizacji programu „Mieszkanie Plus”, który chciałyby zrealizować na nieruchomościach należących obecnie do PKP. W tej sprawie prowadzone są rozmowy z nowym kierownictwem Krajowego Zasobu Nieruchomości. Liczymy na rozwiązanie problemów natury prawno-własnościowej przez nowe kierownictwo, co umożliwi realizację programu na wspomnianym terenie - informuje Łukasz Czech z kancelarii prezydenta Łomży.

Mieszkanie Plus w Hajnówce

Również w Hajnówce "Mieszkanie Plus" sukcesów nie odniosło, a na pytanie o realizację programu słyszymy, że "to było dawno i nieprawda", a plan zakładał budowę 30 lokali na wynajem.

Czytaj również: Powstanie 30 mieszkań do wynajęcia

- Z tamtych planów nie nie zostało. Sami przygotowaliśmy dokumentację techniczną na budowę 2-kondygnacyjnego bloku z 32 mieszkaniami do 50 mkw. na wynajem (na tzw. Żabiej Górce). Przekazaliśmy ją, wraz z pozwoleniem na budowę naszej spółce - Przedsiębiorstwu Usług Komunalnych. Już rozpoczęła tę inwestycję i będzie się jeszcze starała o wsparcie z BGK. Mamy jeszcze jedną lokalizację i zastanawiamy się nad kolejną budową, ale wszystko zależy od dofinansowania i programów wsparcia - wyjaśnia Jerzy Sirak, burmistrz Hajnówki.

Podobnego zdania są i inni samorządowcy, z którymi rozmawialiśmy. Uważają nawet, że gdyby "Mieszkanie Plus" oferowało samorządom dofinansowanie rzędu 35-40 proc. dotacji na budowę mieszkań komunalnych na wynajem to tych lokali byłoby mnóstwo. Jak zgodnie podkreślają, wystarczy wesprzeć samorządy w budowie mieszkań na wynajem.

Czytaj również: 115 mieszkań w ramach rządowego programu. Pierwsi najemcy dostaną klucze za dwa lata (wideo)

- Część mieszkańców ze względów finansowych nie kwalifikuje się na mieszkanie komunalne, a jednocześnie nie ma zdolności kredytowej, by mieszkanie kupić. Ale bez problemu może je wynająć, gdy tylko takie lokale w zasobach komunalnych były - słyszymy od włodarzy kilku gmin.

I właśnie tak postanowiło działać Michałowo, którego radni zgodzili się na powołanie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej „KZN – Podlaskie”. Dzięki temu gmina będzie - przy finansowym wsparciu z Krajowego Zasobu Nieruchomości - budowała lokale czynszowe na wynajem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny