Mieszkania i domy na sprzedaż. O co koniecznie pytać dewelopera przed zakupem domu lub mieszkania na sprzedaż?

Artykuł sponsorowany Deweloperzy
Zakup domu czy mieszkania często wiąże się z prawdziwą burzą mózgów. Zakup nieruchomości to z reguły ogromne obciążenie domowego budżetu. Jeden niewielki błąd może skutkować problemami przez kilkadziesiąt lat. Dlatego warto sięgać po porady eksperckie. Zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania! Dowiecie się, w jaki sposób wybrać najlepszą firmę deweloperską, jak wyglądają dopłaty i dodatkowe koszty, za co trzeba zapłacić więcej i czym jest standard deweloperski,. Proponujemy praktyczne porady, które pomogą Ci w wyborze odpowiedniego mieszkania lub domu na sprzedaż.


O co powinieneś zapytać dewelopera? Jakie są podstawowe informacje o mieszkaniu lub domu na sprzedaż.

Poszukujesz mieszkania lub domu na sprzedaż? Zakup każdej nieruchomości to poważne obciążenie domowego budżetu, dlatego wymaga jak najdokładniejszego sprawdzenia. Próbując znaleźć najlepsze mieszkanie w Twojej głowie z pewnością pojawia się wiele niewiadomych. Przed decyzją warto odpowiedzieć na podstawowe pytanie: Jak zainwestować, by wybrać najlepszy dla siebie dom lub mieszkanie, a jednocześnie nie przepłacić?

Aby uchronić się przed nietrafionymi wyborami, warto zadać firmie deweloperskiej kilka pytań:

• Jaka jest cena m2 nieruchomości? Cena mieszkania to z pewnością podstawowa kwestia, która interesuje osoby szukające nowego lokum. W dokonaniu najlepszego wyboru z pewnością pomoże Ci wnikliwa analiza cen konkurencji. Pamiętaj, że na cenę nieruchomości znaczny wpływ będzie mieć jej lokalizacja.

• Czy deweloper posiada: prawo własności, pozwolenie na budowę oraz czy jest właścicielem działki inwestycyjnej?

• Jaki jest termin oddania nieruchomości? Dokładna data oddania mieszkania i domu to podstawowy zapis w umowie. Bez tej informacji prowadzenie wstępnych rozmów właściwie nie ma sensu.

• Czy były przeprowadzone badania środowiska wodno-gruntowego? To jedna z podstawowych kwestii bezpieczeństwa. Informuje o aktualnym stanie gruntu, ewentualnych wymianach i konieczności dodatkowych prac na terenie i wokół nieruchomości.

• Czy będę miał dostęp do drogi dojazdowej? Swobody dostęp do posesji to niezwykle istotna sprawa. Dobrze zlokalizowana inwestycja powinna mieć dostęp do drogi publicznej.

• Jakie są planowane inwestycje na terenie części wspólnej? Dowiedz się, czy na interesującym Cię terenie inwestycji planowany jest plac zabaw dla dzieci lub skwer, a nawet miejsce na składowanie odpadów

• Ile kosztować będzie wykończenie oraz materiały budowalne? Dotyczy to nie tylko materiałów zastosowanych w mieszkaniu, ale i części wspólnej takiej jak np. klatka schodowa. Sprawdź również, czy i jakie prace wykończeniowe zawiera umowa.


Marcin Sokołowski, Współwłaściciel Sokołowscy Nieruchomości
http://www.sokolowscynieruchomosci.pl/

Zakup mieszkania to dla wielu osób najważniejsza inwestycja w życiu. Nie dziwi nas zatem, że budzi wiele wątpliwości i pytań. O co więc w pierwszej kolejności należy spytać? Przede wszystkim, czy faktycznie deweloper jest tym, za kogo się podaje i czy posiada odpowiednie uprawnienia do budowy oraz jakie ma doświadczenie. Warto również zainteresować się własnością gruntu pod inwestycję i sposobu jej finansowania. Czy są to środki własne, czy kredyt oraz czy jest nadzorowana przez bank. W zależności od wykonawcy różni się również oferowany standard deweloperski oraz harmonogram płatności, o czym dobrze jest uzyskać informacje już w początkowych etapach rozmów. Kolejnym istotnym tematem, o który warto zapytać, jest standard wykończenia części wspólnych. W tym wypadku warto poprosić o wizualizacje oraz zapoznać się z już zrealizowanymi inwestycjami. Pamiętajmy, że to one są najlepszą wizytówką każdego solidnego dewelopera.



Co to jest stan deweloperski?

Znalazłeś wymarzone mieszkanie lub dom na sprzedaż w stanie deweloperskim? Co to oznacza? Za stan deweloperski uważa się mieszkanie lub dom przeznaczony do samodzielnego wykończenia. Na podłodze z reguły znajduje się betonowa wylewka pod posadzki, a ściany są otynkowane. Czasami ściany mogą być również pomalowane na biało. W stanie deweloperskim lokal posiada drzwi wejściowe, okna z parapetami oraz wszystkie potrzebne instalacje. W niektórych mieszkaniach lub domach są zamontowane również kontakty.


Marcin Sokołowski, Współwłaściciel Sokołowscy Nieruchomości
http://www.sokolowscynieruchomosci.pl/

Bardzo ciężko jest jednoznacznie określić, co oznacza stan deweloperski, gdyż jest on uzależniony od standardów jakie oferują deweloperzy. W przypadku mieszkań obejmuje on tynki na ścianach, wylewkę podłogową, drzwi wejściowe, okna, grzejniki oraz instalacje: wodno-kanalizacyjną, wentylacyjną, grzewczą i elektryczną. W domach stan ten powiększa się o ocieplenie budynku i dachu, schody, ogrodzenie nieruchomości i bramę garażową. Konkretne ustalenia stanu deweloperskiego zawarte są w standardzie deweloperskim tworzonym do każdej inwestycji, który zabezpiecza interesy kupującego i dewelopera. Na lokalnym rynku znajdziemy również i takich deweloperów, którzy oferują pełen stan deweloperski obejmujący również C.O lub kocioł gazowy C.O./C.W.U., pełen osprzęt elektryczny oraz opomiarowanie mediów.

Zakup domu lub mieszkania: czy mogę negocjować cenę?

Według dobrze nam znanego powiedzenia „klient nasz pan” każdy kupujący nowe mieszkanie czy dom powinien mieć prawo do negocjacji ceny. W końcu to inwestycja na lata, gdzie zaoszczędzone pieniądze i tak z pewnością zostaną przeznaczone na wykończenie i umeblowanie. Zatem – na pewno warto negocjować cenę domu lub mieszkania.Mimo zapewnień, niemal regułą jest, że firmy deweloperskie ustalają stosunkowo wysoką cenę, nie tylko ze względu na przewidywany zysk. Po prostu powiększają sobie pole do negocjacji. Zanim jednak do niej przystąpisz, warto przemyśleć, jaką ostateczną cenę chciałbyś zapłacić za nowe mieszkanie lub dom. Często wiąże się to z wizytą w banku i określeniem zdolności kredytowej. Pomoże to w ustaleniu kwoty, jaką będziesz mógł wpłacić na początku inwestycji.

Negocjując cenę warto uwzględnić dodatkowe udogodnienia i przynależności, które może mieć kupowana nieruchomość. Na ostateczny koszt nieruchomości może mieć wpływ: cena garażu, cena dodatkowego pomieszczenia do przechowywania, wyposażenie placu zabaw, czy też ochrona osiedla. Ważnym elementem ceny jest dokładne określenie tego, co wchodzi w stan deweloperski. Trzeba szczegółowo przeanalizować, co oferuje deweloper jako stopień wykończenia mieszkania, a co możemy wykonać sami lub w późniejszym terminie.

Jeżeli szukasz mieszkania lub domu na sprzedaż, poświęć czas na zdobycie jak największej ilości informacji. Sprawdź, co proponują inni deweloperzy na rynku oraz jak różnią się między sobą ceny nieruchomości w zależności od lokalizacji. Przygotuj się do rozmowy z deweloperem w taki sposób, by wynegocjować najkorzystniejszą dla siebie cenę ostateczną.


Remigiusz Rogowski, Prezes Rogowski Development
www.rogowskidevelopment.pl

Otwierając się na potrzeby rynku i dialog między sprzedającym, a kupującym, każdy dobry deweloper powinien znaleźć czas na rozmowę z potencjalnym kupującym. Spotkać się i porozmawiać na temat warunków terminowych i oczywiście cenowych. Rozmawiać możemy o cenie mieszkania, miejsca postojowego, czy cenie komórki lokatorskiej. Każdy z elementów składających się na zakup nowego mieszkania może być przedmiotem negocjacji. Pamiętajmy jednak o granicach rozsądku, biorąc pod uwagę racje obu stron oraz kluczowych warunkach inwestycji, która powinna być opłacalna zarówno po stronie kupującego, jak i sprzedającego. Jako deweloperzy staramy się, żeby podawana przez nas cena była rzeczywistym odzwierciedleniem wartości rynkowej mieszkania.



Szukasz domu na sprzedaż? Sprawdź, co znajduje się w okolicy oraz jacy będą Twoi nowi sąsiedzi.

Przed zakupem domu lub mieszkania koniecznie zapoznaj się ze swoim nowym, najbliższym otoczeniem. W jaki sposób? Najlepszym sposobem na to będzie sprawdzenie Miejscowego Planu Zagospodarowania. Dokument pokazuje jakie inwestycje są planowane na terenie Twojej potencjalnej nieruchomości i w najbliższym sąsiedztwie. To najlepszy sposób, by ustrzec się inwestycji, które mogą negatywnie wpłynąć na przyszły komfort życia. Z pewnością nie chciałbyś, by za Twoim oknem znalazła się droga szybkiego ruchu, wielkie centrum handlowe lub oczyszczalnia ścieków.

Dodatkowo koniecznie sprawdź, jak usytuowana jest Twoja nowa, potencjalna nieruchomość. W przypadku domu lub mieszkania warto zwrócić uwagę na to, jaka będzie odległość od takich miejsc jak: przystanek autobusowy, przychodnia lub centrum medyczne, apteka, sklep spożywczy, przedszkole, szkoła, park oraz plac zabaw.


Właściciel Inwestycje Krasowski, Edward Krasowski
www.inwestycjeekrasowski.pl/index.html

Decydując się na kupno nieruchomości zdecydowanie warto wziąć pod uwagę dom szeregowy. Stanowi on kompromis między domem jednorodzinnym, a mieszkaniem, stojąc pomiędzy nimi zarówno pod względem przestrzeni, jak i budżetu. Wybierając tego typu zabudowę warto zwrócić szczególną uwagę na parametry akustyczne stosowanych materiałów budowlanych, dzięki czemu sąsiedzi nie słyszą się przez ściany, a Ty możesz czuć się i zachowywać w swoim domu zupełnie swobodnie. Ponadto koniecznie sprawdź, jak jest usytuowany Twój potencjalny dom na sprzedaż. Istotnymi udogodnieniami będzie niewielka odległość do miejsc takich jak infrastruktura społeczna oraz handlowa. Domy szeregowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które pragną mieć dobry kontakt z miastem, ale też i odpoczywać w ładnym sąsiedztwie. Ulokowane w bliskiej odległości od miasta kuszą ciszą i dużą ilością zieleni.

Sprawdź dokładnie warunki odstąpienia od umowy.

Co mnie czeka, jeżeli jednak się rozmyślę? Chociaż decyzja o zakupie nieruchomości jest z reguły dokładnie przemyślana, to jednak warto rozważyć opcję, w której zdecyduje się miejsce na odstąpienie od umowy. Wszelkie regulacje prawne dotyczące warunków odstąpienia od umowy znajdują się w ustawie deweloperskiej. Warto mieć jednak na uwadze, że w Twojej umowie mogą pojawić się dodatkowe zapisy. Aby uniknąć przyszłych nieporozumień i ewentualnych kłopotów warto dokładnie zapoznać się z wszystkimi punktami, które znajdują się Twojej umowie. Jak mówi przysłowie - „diabeł tkwi w szczegółach”, często zapisanych drobnym drukiem.

Czym jest wniosek o wpis do księgi wieczystej?

Zacznijmy od tego, czym jest księga wieczysta? Księga wieczysta to publicznie prowadzony rejestr, w którym przedstawiony jest stan prawny nieruchomości. Kto jest zobowiązany do wpisania się do księgi wieczystej? Zdecydowanie będą to: nowy właściciel nieruchomości, notariusz oraz właściciel. W przypadku kupna nowej nieruchomości nie ma ona jeszcze dokładnie określonego stanu prawnego, dlatego istotnym krokiem będzie wpisanie jej do księgi wieczystej.

Nowe mieszkania dla rodzin z dziećmi – najważniejsze kwestie.

Szukając dewelopera, który oferuje nowe mieszkania na sprzedaż dla rodzin z dziećmi, warto wziąć pod uwagę kilka podstawowych kryteriów. Do najważniejszych z nich zaliczamy:

1. Lokalizacja

W przypadku rodziny z dziećmi, szczególnie w wieku szkolnym, położenie nieruchomości ma kluczowe znaczenie. Bliskość przedszkoli, a później szkół, zdecydowanie ułatwi funkcjonowanie całej rodziny, szczególnie w wypadku kiedy rodzice pracują. Odpowiednia lokalizacja będzie miała znaczący wpływ na czas dojazdów do pracy, przeznaczony również na dowożenie dzieci do szkoły, czy popularne zajęcia pozalekcyjne. Nie bez znaczenia jest też bliskość infrastruktury sportowej i tak oczywista dostępność do służby zdrowia, sklepów spożywczych i podstawowych usług.

2. Rozkład mieszkania

Wielu deweloperów stara się przekonać szukających nowego mieszkania, że duże, otwarte przestrzenie, czy połączenie salonu z kuchnią albo umieszczenie sedesu w jednym pomieszczeniu wraz z wanną jest korzystne. Wiadomo jednak, że i dorośli, i dzieci potrzebują czasem intymności, a dobry deweloper zamawiając projekt powinien zadbać o plany mieszkań uwzględniające osobne pokoje dla usamodzielniających się pociech, jak i przynajmniej sypialnię dla rodziców.

3. Udogodnienia w budynku

Poszukując nowego mieszkania dla rodziny, szczególnie planującej powiększenie o nowe i kolejne potomstwo, warto zastanowić się, czy potrzebujemy budynku z windą, czy na parterze przewidziana została wózkownia, czy klatka schodowa pozwoli na transport wózka w wypadku braku windy. Istotna jest też wielkość komórek lokatorskich – choćby dla przechowywania rowerów dla całej rodziny.

4. Bezpieczeństwo

Każdy rodzić pragnie, by jego dziecko na placu zabaw czuło się bezpiecznie. Warto zawczasu dowiedzieć się, czy deweloper montuje atestowane urządzenia do zabawy, a także w miarę możliwości prześledzić przyszłą drogę do szkoły oraz przystanku komunikacji pod kątem planowanego, bądź też istniejącego oświetlenia. Warto też zawczasu wiedzieć, czy osiedle posiada ochronę i jaki jest jej zasięg działania.

5. Rządowe dopłaty

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego, nowego mieszkania dla rodziny z dziećmi, warto zawsze prześledzić aktualne możliwości uzyskania dopłat do zakupu z rządowych programów pomocowych oraz sprawdzić, czy nie ma jakichś ograniczeń wynikających z metrażu mieszkania, bądź też ilości osób w rodzinie


Jacek Suchocki, Prezes ASKO SA
askosa.pl

Zakup nowego mieszkania to radosny, ale też złożony proces, podczas którego musimy dobrze określić swoje potrzeby. Rodziny z dziećmi i młode pary już na etapie poszukiwań idealnego mieszkania powinny wziąć pod uwagę zmieniające się potrzeby wszystkich domowników. Najlepiej, gdyby każdy miał swój pokój, choć nie zawsze to możliwe. Kompromisem jest sypialnia dla rodziców, pokój dla dziecka lub dzieci i wspólna przestrzeń, np. salon z aneksem kuchennym. Kluczowa jest lokalizacja. Za punkt odniesienia możemy wziąć centrum miasta. Jako deweloperzy myślimy o tym, by blisko była szkoła, ośrodki kulturalne, sportowe i gastronomia. Dla wygody istotne jest również dobre połączenie komunikacyjne, bo nie każdy ma samochód. Ważne jest też sąsiedztwo przychodni, apteki i sklepów.

Jak wybrać dobrego pośrednika nieruchomości?

Pośrednik nieruchomości to specjalista, który może znacznie ułatwić sprzedaż, kupno czy wynajem nieruchomości. W naszym wypadku to osoba, która w imieniu zainteresowanego poszukuje nowego mieszkania na sprzedaż według wyznaczonych przez nas kryteriów. Często też samodzielnie doradzająca, w jakie mieszkanie warto zainwestować, szczególnie w wypadku, kiedy w miarę rozwoju rodziny planujemy przeprowadzkę.

Pośrednik nieruchomości powinien dokładnie sprawdzić stan prawny i faktyczny mieszkania, które chcemy kupić, szczególnie w sytuacji, kiedy deweloper proponuje nam przysłowiową „dziurę w ziemi”. Następnie to właśnie pośrednik powinien zgromadzić wszelką dokumentację uwiarygodniającą transakcję oraz uczestniczyć w negocjacjach z deweloperem. Doświadczony pośrednik będzie wiedział, na jakie rabaty i opusty może liczyć osoba deklarująca chęć zakupu mieszkania. Chociaż nie jest to niezbędne, warto by pośrednik, którego wybierzemy do pomocy w zakupie nieruchomości, legitymizował się egzaminem państwowym upoważniającym do wykonywania tego zawodu. Pośrednik bez licencji może być równie skuteczny, warto zatem zasięgnąć przysłowiowego „języka” wśród osób już korzystających z jego usług.

Pośrednik przy kontaktach z deweloperem powinien: wspierać klienta w poszukiwaniu odpowiedniego mieszkania, pośredniczyć w negocjacjach cenowych, umawiać spotkania między stronami transakcji, sprawdzić poprawność i kompletność dokumentacji oraz kondycję dewelopera oraz wspierać doradztwo kredytowe i finansowe.

W umowie zawartej z pośrednikiem muszą być dokładnie wskazane jego obowiązki wobec osoby kupującej mieszkanie.

Jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze najlepszej oferty kredytowej? Na co zwracać uwagę?


Jak znaleźć najlepszy kredyt? To pytanie, które zaprząta głowę niejednego przyszłego nabywcy nowego mieszkania od dewelopera. Pamiętaj, że kiedy masz już pewność, że wybrałeś najlepsze dla siebie mieszkanie w dogodnej lokalizacji, często powinieneś w krótkim czasie dokonać rezerwacji i przedpłaty. Jak w takiej sytuacji wybrać odpowiednią ofertę kredytową?

Warto od razu zauważyć, że banki bardzo elastycznie i z dużą uwagą traktują każdego przyszłego kredytobiorcę i trudno wskazać odpowiednią ofertę, która zadowoliłaby wszystkich. Najważniejsze dla przyszłego właściciela mieszkania są – rzecz jasna – dogodne raty i koszty samego kredytu, tak by był jak najtańszy. Ważna jest również szybkość wydania przez bank decyzji kredytowej. Bo procedura procedurze nierówna.

Zanim zaczniemy poszukiwać najlepszej oferty kredytowej musimy przygotować wstępne dane ułatwiające porównywanie ofert. Będą to: wybór nieruchomości, ustalenie ceny nieruchomości wraz ze wszystkimi dodatkowymi robotami przewidzianymi przez dewelopera, ustalenie, czy chcemy kredytować prace wykończeniowe, ustalenie deklaracji wysokości wkładu własnego, weryfikacja zdolności kredytowej według kryteriów różnych banków. Na sam koszt kredytu składają się bowiem: oprocentowanie, prowizja za udzielenie kredytu, opłaty za wcześniejszą, częściową spłatę zobowiązań, opłaty za obsługę kredytu oraz ubezpieczenie kredytu.

Analiza danych, a przed wszystkim znajomość kryteriów, jakimi kierują się poszczególne banki przy sprawdzaniu zdolności kredytowej, może znacząco wydłużyć wybór i uzyskanie kredytu. Często warto skorzystać z usługi profesjonalnego doradcy finansowego. Taki ekspert zna bardzo dobrze aktualne oferty, promocje i to, gdzie czas rozpatrzenia wniosku jest obecnie najkrótszy. Dzięki temu znalezienie najlepszej dla nas oferty nie będzie wymagało zbyt wiele czasu. Często też nie wiąże się z dodatkowymi kosztami dla pośrednika.


Ewa Tankiewicz, Ekspert Kredytowy
https://ewatankiewicz.pl/


Kredyt powinien być „szyty” na miarę. Dlatego oferta kredytu z czołówki rankingu internetowego nie będzie najlepszą dla każdego kredytobiorcy. Najważniejszym kryterium przy wyborze oferty kredytowej jest wysokość oprocentowania. W przypadku kredytu ze zmiennym oprocentowaniem, a te są najczęściej udzielane, porównujemy marżę kredytu. Niższa marża oznacza niższy koszt odsetek od kredytu do zapłaty. Kolejnym ważnym kryterium są koszty początkowe, czyli jednorazowe opłaty pobierane przez bank przed udzieleniem kredytu. Jest to najczęściej prowizja za udzielenie, czasami zamienna na opłatę za pakiet ubezpieczeniowy, na przykład od utraty pracy, a także koszt wyceny nieruchomości. Szczególną uwagę należy zwrócić na koszty produktów dodatkowych do kredytu jak np.: ubezpieczenie na życie i nieruchomości oraz koszt obsługi konta w banku udzielającym kredytu. Bo to właśnie one często wpływają niepostrzeżenie na ogólny koszt kredytu. Bank często bowiem wiąże ofertę promocyjną w postaci niższego oprocentowania kredytu z przymusowym skorzystaniem z dodatkowych produktów. Finalnie okazuje się, że ich koszt znacznie podwyższa ogólny koszt kredytu, a pozorna obniżka staje się tylko magnesem mającym przyciągnąć klienta. W ten sposób klient ma niższe oprocentowanie, ale w efekcie nadpłaca związany obowiązkowymi produktami dodatkowymi. Dlatego osoby obawiające się skomplikowanych wyliczeń kosztów, które złożą się na rzeczywistą cenę, powinny zasięgnąć opinii certyfikowanego eksperta kredytowego.



Co zrobić, by bezpiecznie zamknąć umowę z deweloperem?
Umowa deweloperska to dokument w formie aktu notarialnego, który zabezpiecza transakcję zarówno po stronie kupującego, jak i sprzedającego. Najprościej rzecz ujmując: deweloper zobowiązuje się w niej do sprzedaży, a nabywca do zakupu nieruchomości. Poprawnie napisana umowa deweloperska powinna zawierać przede wszystkim informacje dotyczące:

• data i miejsce zawarcia umowy,
• określenie stron,
• cena nabycia nieruchomości,
• informacje o nieruchomości,
• termin przeniesienia prawa własności,
• wysokość opłat na rzecz dewelopera wraz z ustalonym harmonogramem,
• informacje dotyczące mieszkaniowego rachunku powierniczego oraz gwarancji bankowej i ubezpieczeniowej,
• numer pozwolenia oraz oznaczenie organu zezwalającego na budowę,
• termin rozpoczęcie i zakończenia prac,
• warunki odstąpienia od umowy wraz z wysokością odsetek i kar umownych,
• sposób pomiaru powierzchni nieruchomości,
• oświadczenie nabywcy o odbiorze prospektu informacyjnego,
• informację o tym, kiedy i w jaki sposób nabywca zostanie poinformowany o odbiorze nieruchomości,
• informację o warunkach przeniesienia własności na nabywcę.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy podpisywaniu umowy deweloperskiej? Przede wszystkim na zapisy dotyczące: kar umownych, obciążenia nieruchomości, sposobu pomiaru powierzchni nieruchomości, czy wszelkie zmiany odnoszące się do prospektu informacyjnego.
Pamiętajmy jednak, że umowa deweloperska nie jest jedynym dokumentem, który obowiązuje obie strony zawierające transakcję. Do najważniejszych z nich zaliczamy:

• umowę rezerwacyjną,

• umowę przedwstępną,

• umowę kredytową,

• umowę deweloperską,

• umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu.

Lech Fronckiel, Prezes Zarządu Biavity Development Sp. z o.o. Sp. K.

www.villaantoniuk.pl
Projekt inwestycyjny musi być realizowany zgodnie z obowiązującą ustawą deweloperską, która chroni interesy kupujących mieszkania. Umowa deweloperska zawierana jest w formie aktu notarialnego. Przed jej podpisaniem kupujący powinien dostać bezpłatny prospekt informacyjny z danymi dewelopera i inwestycji. W przypadku kredytu hipotecznego warto zawrzeć umowę rezerwacyjną, która chwilowo wyłącza mieszkanie ze sprzedaży i gwarantuje niezmienność ceny. Jedną z ważniejszych informacji w umowie deweloperskiej jest ochrona praw nabywców w zakresie wpłat tj. bezpieczeństwa transakcji. Finalnie należy dokonać wpisu do księgi wieczystej i zawrzeć umowę przeniesienia własności.

Deweloper idealny i jak go wybrać?

Kiedy finalnie zdecydujesz się na zakup mieszkania czy też domu od dewelopera, przede wszystkim warto zobaczyć, jak wyglądają wcześniejsze budynki, które wybudował. Najlepiej spróbować zapytać samych mieszkańców. Pozwoli to na zdobycie wielu opinii o tym, jak się mieszka w takim domu czy mieszkaniu, czy nie ma wad oraz czy był dobry kontakt z budowlańcami. Istotną sprawą jest też kondycja finansowa dewelopera i informacje, w jaki sposób inwestycja, którą jesteśmy zainteresowani, będzie finansowana. Deweloper powinien być oczywiście wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Warto też zweryfikować, czy dana firma deweloperska jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym gruntu.


Antoni Piekut, Prezes Firmy Yuniversal Podlaski
https://www.yuniversalpodlaski.pl/

Wybór dewelopera, u którego zamierzamy zakupić swoje wymarzone mieszkanie to jedna z najważniejszych kwestii przy tego typu transakcji. W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić wiarygodność finansową podmiotu poprzez przeanalizowanie jego odpisu z KRS lub CEIDG. Szczególną uwagę zwróćmy na rubrykę zawierającą wpisy o postępowaniu upadłościowym lub postępowaniach komorniczych. Jakiekolwiek wzmianki w tym dziale powinny być dla nas ostrzeżeniem. Warto również sprawdzić historie oraz dotychczasowe osiągnięcia firmy. Odwiedźmy poszczególne realizacje, zakończone inwestycje, osiedla, a wtedy na własne oczy upewnimy się jak deweloper wywiązuje się ze swoich zobowiązań. Rzetelnością firmy są również różnego rodzaju przyznane nagrody, certyfikaty, wyróżnienia. Wieloletnie doświadczenie na rynku mieszkaniowym to jeden z najlepszych wyznaczników wiarygodności dewelopera.



Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny