Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Podlasia wyjeżdżają coraz chętniej za pracą

Izabela Krzewska [email protected]
Niemcy, to jeden z najpopularniejszych kierunków migracyjnych wśród mieszkańców woj. podlaskiego
Niemcy, to jeden z najpopularniejszych kierunków migracyjnych wśród mieszkańców woj. podlaskiego
Od otwarcia niemieckiego rynku pracy wyjechało tam już 15 tys. osób. To jeden z najpopularniejszych kierunków migracyjnych wśród mieszkańców woj. podlaskiego.

Powodem są oczywiście wyższe wynagrodzenia, nawet za prace sezonowe. To one z roku na rok przyciągają coraz więcej chętnych. Za miesiąc wakacyjnej pracy można w Niemczech zarobić nawet 3,5 tys. euro – na takie pensje mogą liczyć pracownicy montażu lub produkcji. Duże zapotrzebowanie występuje również wśród pracowników budowlanych, którzy mogą zarobić przeszło 2 tys. euro miesięcznie.

Jeśli ktoś poszukuje jeszcze ofert pracy sezonowej, może się jednak rozczarować. – W tym roku w ramach EURES-u trafiło do nas mniej ofert pracy sezonowej z każdego kraju – mówi Aneta Mikielewicz, białostocki doradca EURES (sieci publicznych służb zatrudnienia w UE, Norwegii, Islandii, Liechtensteinie i Szwajcarii). – W Niemczech w tym roku nie były dostępne żadne oferty pracy w rolnictwie i to się pewnie nie zmieni zbyt szybko.

Zobacz także. Praca w Austrii i Niemczech. Za granicą czekają na Polaków

Specjaliści poszukiwani

O wiele łatwiej jest znaleźć ofertę pracy na stałe. Dominują tu propozycje dla osób z konkretnymi kwalifikacjami. – Mamy cały wachlarz ofert dla konstruktorów, inżynierów budowy statków – dodaje Beata Chrościńska z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku. – Ale pracodawcy poszukują również osób do myjni samochodowej, czy obsługi na lotnisku w Monachium (ok. 100 osób). Spora liczba ofert jest też skierowana do elektroników, spawaczy i dekarzy.

Dodatkowo zachodnie szpitale poszukują w sumie 100 pielęgniarek. Na kandydatów chętnych do przyjazdu do Niemiec czeka ponad 300 miejsc pracy. Bezwzględnie wymagana – znajomość języka niemieckiego.

W gastronomii i na budowie

Jeszcze w zeszłym roku propozycje pracy za Odrą stanowiły 33 proc. wszystkich, jakie trafiły na podlaski rynek. Od Holendrów – 15 proc. i Brytyjczyków – 11 proc. To, do niedawna, najpopularniejsze kierunki wybierane przez Polaków w celach emigracji zarobkowej. Obecnie stawki płac w Anglii w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej nie są najwyższe, lecz nadal atrakcyjne. Na stanowisku kelnera, które jest popularne w okresie wakacyjnym, można zarobić nawet 2,8 tys. euro za miesiąc pracy. Na rynku występuje również zapotrzebowanie na pracowników budowlanych, którzy mogą zarabiać do 2,4 tys. euro miesięcznie, a osoby do pracy w kuchni są w stanie zarabiać od 1,5 tys. euro w górę, za miesiąc pracy.

Obecnie chętni znajdą w sieci EURES oferty pracy na stałe np. w Austrii, czy Holandii dla pracowników produkcyjnych przy sortowaniu i pakowaniu warzyw i owoców, do hipermarketu, elektroinstalatora, dekarza, malarza, kamieniarza, spawacza. W Wlk. Brytanii pracę bez problemu znajdą też rzeźnicy-wykrawacze mięsa.

Zobacz także. Praca. Niemcy. Dokumenty potrzebne do zatrudnienia.

Holandia hitem emigrantów

Holandia w tym roku postrzegana jest jako hit emigracyjny. Z danych polskiej ambasady w Hadze wynika, że w tym kraju pracuje 170 tys. Polaków. Najłatwiej zatrudnienie można znaleźć w sadownictwie, gdzie miesięcznie zarobki sięgają nawet 2,1 tys. euro.

Niezależnie od tego, gdzie i w jaki sposób zamierzamy szukać pracy, za granicą lub w kraju, powinniśmy pamiętać o kilku kwestiach.

Dokładnie przeczytaj umowę

Bardzo istotną sprawą jest zadbanie o współpracę z wiarygodnymi i rzetelnymi pracodawcami – mówi Krzysztof Inglot z Work Service. – Duże agencje pośrednictwa pracy, posiadające odpowiednie licencje i zezwolenia, gwarantują legalną i uczciwą pracę na wakacje.

Podstawową rzeczą uwiarygodniającą taki podmiot jest posiadanie pozwolenia dyrekcji regionalnej Agencji Federalnej ds. pracy, do prowadzenia zarobkowego użyczania pracowników. Zanim podejmiemy pracę należy też dokładne przeczytać umowę oraz zapoznać się ze szczegółowymi warunkami pracy, w tym godzinowym wymiarem pracy.

Formalności

Druk Bewerbung (CV dla osób zainteresowanych podjęciem pracy sezonowej w Niemczech) trzeba wypełnić po niemiecku. To kolejny dowód na to, że tamtejsi pracodawcy wymagają przynajmniej podstawowej znajomości języka. Formularz dostępny jest na stronie Wojewódzkiego Urzędy Pracy w Białymstoku www.up.podlasie.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny