Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Nowokornina chcą, by ich szkołę przejął Edukator. Tymczasem wójt zastanawia się nad jej sprzedażą

Andrzej Matys
Andrzej Matys
W środę (29.07) na nadzwyczajnej sesji zbierze się Rada Gminy Hajnówka. Tematem obrad będzie szkoła podstawowa w Nowokorninie. W marcu radni postanowili ją zamknąć, ale rodzice są przeciw. Szkołę może przejąć łomżyńskie Stowarzyszenie Edukator lecz – według rodziców - wójt gminy chce się szkoły pozbyć.

Podkreślają, że wójt Lucyna Smoktunowicz była już na miejscu z przedstawicielem firmy, która placówkę w Nowokorninie chce kupić.

- Decyzja o likwidacji szkoły zapadła na sesji w marcu. Niedawno zatelefonował do naszego referatu inwestycji pan, który przedstawił się jako reprezentant firmy zza wschodniej granicy o nazwie Fitterra. Powiedział, że interesuje ją kupno szkoły w Nowokorninie z działką, ale jej szefowie nie mogą przyjechać ze względu na koronawirusa. Nie wiem skąd wiedział, że szkoła ma zostać zamknięta, może w internecie widział film z sesji – tłumaczy wójt gminy Hajnówka.

Jak mówi Lucyna Smoktunowicz, jeszcze wtedy Edukator nie chciał przejąć szkoły w Nowokorninie. 22 lipca przedstawiciel firmy przyjechał i oglądał teren szkoły. Mówił, że chodzi o biurowiec i że spółka ogląda podobny teren w okolicach Moniek, ale tam działka jest za mała. W Nowokorninie budynek szkoły to 500 mkw. na 2-hektarowej działce.

- Uważałam, że to normalna wizyta, ale dzień później Edukator poinformował nas, że przejmie szkołę. W dodatku zgłosił się też inwestor, który chce za środki unijne przebudować szkołę na dom opieki nad osobami starszymi. Dlatego zwołałam sesję nadzwyczajną, by samorząd poznał wszystkie propozycje i zdecydował - tłumaczy Lucyna Smoktunowicz.

- Naszą szkołę radni zlikwidowali w marcu. Niedawno jacyś ludzie z panią wójt oglądali budynek i działkę, która jest dość duża. A to chyba powinno najpierw przejść przez radę gminy i jej komisje? W czwartek spotkaliśmy się (ponad 20 osób) z panią wójt i poznaliśmy nazwę tej firmy. Młodzi ludzie szybko ją wygooglowali. Okazało się, że to firma ze wschodu, która ma prowadzić jakieś laboratorium chemiczne – informuje Dorota Romaniuk z Nowokornina.

Mieszkańcy usłyszeli też, że na szkolnej działce może powstać biurowiec, ale nie bardzo wiedzą czemu miałby służyć. - Jak weszliśmy głębiej w profil tej firmy okazało się, że to cały zakres działań chemicznych, łącznie ze składowaniem odpadów. Na coś takiego absolutnie zgody nie ma – mówią rodzice z Nowokornina.

- Chcą zamknąć naszą szkołę, a pani wójt chyba zależy na sprzedaży. To duża działka, a z internetu dowiedzieliśmy się, że ta firma chemią się zajmuje - mówi Jarosław Gawryluk. - Nie chcemy, żeby wyszło tak, jak w Dubiczach Osocznych, gdzie miała powstać fabryk pirolizy.

Rzeczywiście, firma - o której mieszkańcom mówiła wójt to Fitterra sp. z o.o. - jako podstawową działalność podaje „badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych”. Założyły ją (7.12.2019 r.) dwie osoby o rosyjsko brzmiących nazwiskach. Jej kapitał to 5 tys. zł, a KRS podaje, że spółka zajmuje się m.in.: produkcją chemikaliów organicznych, nawozów azotowych, obróbką i usuwaniem odpadów innych niż niebezpieczne i rekultywacją odpadów.

Pod białostockim adresem siedziby Fitterry nie znaleźliśmy. Okazało się jednak, że działa tam biuro rachunkowe, które obsługuje cudzoziemców, m.in. z Białorusi i Ukrainy. Jedną z jego ofert jest Wirtualne Biuro, które pozwala zarejestrować firmę pod adresem rzeczywistym lub wirtualnym (np. pod adresem biura rachunkowego). I właśnie tak jest w przypadku spółki Fitterra.

Próbowaliśmy skontaktować się z właścicielami Fitterry, którym musieliśmy (przez pracownika biura rachunkowego) podać temat rozmowy, ale okazało się to niemożliwe: - Spółka nie życzy sobie podawania numeru telefonu do kontaktu - otrzymaliśmy odpowiedź z biura.

Zdaniem ludzi, wójt koniecznie chce szkołę zamknąć, a dzieci przenieść do odległych o cztery kilometry Dubin.
- Do naszej szkoły dowożą dzieci nawet z Hajnówki i innych wsi. Na ten rok szkolny rodzice zapisali 24 dzieci. Może byłoby ich więcej, gdyby nie pogłoska, że szkoła w Nowokorninie zostanie zamknięta. Finansowo nie było najlepiej, ale teraz Edukator chce ją przejąć, więc problem zostanie rozwiązany – dodaje Jarosław Gawryluk.

Jak podkreślają mieszkańcy Nowokornina, ich szkoła formalnie istnieje do 31 sierpnia tego roku. Chcą, aby tak, jak w Orzeszkowie, ich placówkę (jako niepubliczną) prowadził Edukator, bo to najlepsze wyjście.

- Prezes Edukatora po przeliczeniu wszystkiego zgodziła się żeby stowarzyszenie naszą szkołę podstawową przejęło. Ponieważ szkołę w Orzeszkowie też prowadzi Edukator, wiemy jakie są tam warunki, jakie pomoce, itd. Tego nie da się porównać. Dlatego chcemy, żeby nasze dzieci też uczyły się w lepszych warunkach. Szkoła w Nowokorninie jest mała, więc ewentualne problemy rozwiązuje się natychmiast, bo wszyscy się znamy – podkreśla pani Dorota.

Ostatnio w placówce w Nowokorninie uczyło się 27 dzieci. Jak poinformowała mieszkańców wójt, w zeszłym roku gmina Hajnówka dołożyła do szkoły 500 tys. zł, a do placówki prowadzonej przez Edukatora około 160 tys. zł.
- To dlaczego nie oddać szkoły Edukatorowi i płacić trzykrotnie mniej. Przecież gmina w ten sposób tylko zaoszczędzi – uważa mieszkaniec Nowokornina.

- W tę środę jest nadzwyczajna sesja rady gminy Hajnówka w tej sprawie. Edukator chce przejąć szkołę w Nowokorninie i radni muszą wybrać. Ciekawe, czy władze zdecydują się szkołę zostawić – mówi Ewa Moroz, dyrektor tej placówki.

Jak mówi wójt Lucyna Smoktunowicz, sesja jest po to by poznać dokładnie opinie rodziców i radnych. Ona też ma swój pogląd, ale swoje racje przedstawi dopiero na sesji nadzwyczajnej i to radni będą musieli podjąć decyzję. - Mam nadzieję, że będzie najlepsza dla wszystkich, choć zdaje sobie sprawę, że łatwo nie będzie, bo problem jest poważny – dodaje wójt gminy Hajnówki.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny