Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy nie zawiedli. Rozdaliśmy prawie 2 tysiące sadzonek. Podsumowanie finału naszej akcji "Bądź EKO na co dzień" [wideo]

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Data finału naszej akcji zachęcającej do zbiórki surowców wtórnych i wymiany ich na roślinki była nieprzypadkowa, bo przy okazji obchodzonego 22 kwietnia Międzynarodowego Dnia Ziemi.
Data finału naszej akcji zachęcającej do zbiórki surowców wtórnych i wymiany ich na roślinki była nieprzypadkowa, bo przy okazji obchodzonego 22 kwietnia Międzynarodowego Dnia Ziemi. Paweł Kamiński/ Polska Press
Warto segregować śmieci. Udowodnili to mieszkańcy, którzy odpowiedzieli na nasz apel i w sobotę przynieśli makulaturę, plastikowe butelki i nakrętki do punktu przy galerii handlowej Atrium Biała. Wymienili je na rośliny, a przy okazji korzystali z innych atrakcji. Ich wspólnym mianownikiem była ekologia.
od 16 lat

Pierwsze osoby pojawiły się na miejscu długo przed ustaloną godziną. Jedni mieli ze sobą duże torby, inni wręcz duże metalowe wózki sklepowe wypełnione nadającymi się do recyklingu odpadami. Nawet siąpiący deszcz nie zraził ich, by stanąć w długiej kolejce do naszego namiotu, gdzie surowce były ważone i liczone. Od wyniku zależała liczba należnych roślinek.

Osiem kilogramów. Tyle makulatury nazbierał pan Andrzej Zawadzki. - To tygodniki, rocznik 2019. Co tydzień się kupuje gazetę, to się nazbierało przez rok. Za to cztery sadzonki dostałem, w tym pigwowca - cieszy się mieszkaniec Wasilkowa.

- Staram się segregować śmieci, te podstawowe: papier, plastik i bio. Są potem odbierane z gospodarstwa domowego śmieciarkami. Uważam, że to bardzo dobry pomysł, że można je wymienić na sadzonkę. To połączenie przyjemnego z pożytecznym - uważa inna uczestniczka naszej akcji, Emila Sujec z Markowszczyzny koło Białegostoku.

Niepotrzebne książki, stare szkolne podręczniki, zeszyty, ćwiczenia. To przyniosła ze sobą pani Bożena Zubrycka z dziećmi. - Zrobiliśmy porządku w domu, a zamiast wyrzucać, stwierdziliśmy, że weźmiemy udział w akcji wymiany makulatury na sadzonkę. "Polujemy" na bukszpany, ale obawiam się, że już się rozeszły. Zainteresowanie jest naprawdę duże.

To prawda, ale roślin nikomu nie zabrakło. Nadleśnictwo Knyszyn przygotowało aż 2 tysiące sadzonek.

- To 2-5-letnie sadzonki gatunków ozdobnych takich jak machonia, ligus, berberys, czy bukszpan, ale także gatunki lasotwórcze: sosny, świerki, dęby, brzozy, olchy. Wszystko to zostało wyhodowane na naszej szkółce leśnej, w leśnictwie Przewalanka - opowiada Monika Szorc z Nadleśnictwa Knyszyn. - Największą popularnością cieszyły się gatunki ozdobne, choć było też wielu sympatyków gatunków leśnych. Warto sadzić zieleń, ze względu na tlen. Dorosła, 60-letnia sosna potrafi wyprodukować tlen, który stanowi zapotrzebowanie dla trzech dorosłych osób. Poza tym zieleń uspokaja, relaksuje, wycisza i cieszy oko.

Mimo konkretnych wymogów, nikt nie wyszedł z pustymi rękoma. Rozdano prawie wszystkie przygotowane rośliny, a kontener o pojemności 17 m sześc. szybko zapełnił się odpadami gotowymi do recyklingu.

- Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Ludzie chętnie przynosili niepotrzebne odpady, które - de facto - tak czy inaczej wylądowałyby w koszu. Zamiast wyrzucać śmieci, mieszkańcy mogą zrobić coś pożytecznego, czyli posadzić drzewko i wspomóc tym samym środowisko - zaznacza Katarzyna Surmacz, koordynator akcji "Bądź EKO na co dzień". - Dodatkowo kwota z odsprzedaży zebranych odpadów zostanie przekazana przez firmę recyklingową Fundacji Naszpikowani, która pomaga osobom chorym na białaczkę. Inicjatywa łączy więc ze sobą działania proekologiczne oraz charytatywne.

- Mamy ponad 70 podopiecznych. Potrzebujemy dla nich głównie leków po przeszczepie. Ich zakup generuje ogromne koszta. Każdy grosz się liczy, dlatego bardzo się cieszymy, że taka akcja ma miejsce – przyznaje Łukasz Kononiuk z Fundacji Naszpikowani, która podczas sobotniego eventu promowała też ideę dawstwa szpiku.

Data finału naszej akcji zachęcającej do zbiórki surowców wtórnych i wymiany ich na roślinki była nieprzypadkowa, bo przy okazji obchodzonego 22 kwietnia Międzynarodowego Dnia Ziemi. Z tego powodu w mieście odbywa się wiele inicjatyw.

- "Bądź EKO na co dzień" jest częścią większej akcji pod nazwą "Dni Bliskie Naturze", która trwa w Atrium Biała. Jednym z jej elementów są targi eko-producentów z regionu, a także targ roślin "z drugiej ręki" pod nazwą "Zielony Weteran". Można tu kupić rośliny, które zostały odratowane z opuszczonych biur i dać im drugie życie - tłumaczy Alicja Kasprzyk-Siemienkiewicz, marketing manager Atrium Biała. Na dachu galerii znajduje się pasieka pszczół miodnych. W poniedziałek przy ul. Miłosza 2 otwarta zostanie wystawa poświęcona tym pożytecznym owadom połączona z konkursem dla szkół i przedszkoli na najpiękniej ozdobiony ul.

Podczas naszego sobotniego eventu dzieci także miały okazję wziąć udział w atrakcyjnych zajęciach. To m.in. malowanie kartonowych domków, plastrów drzewa, zabawa chustą, czy warsztaty eko, na których - z pozoru niepotrzebnych i zużytych przedmiotów - powstawały dzbanuszki, zabawki, czy osłonki na doniczki.

W wydarzeniu wzięło też udział Centrum Powiadamiania Ratunkowego, którego przedstawiciele odpowiadali na pytania dorosłych i najmłodszych.

- Promujemy numer alarmowy, mówimy jakie informacje należy podać operatorowi, żeby przyjechała pomoc, ale także kiedy należy zadzwonić na 112, a kiedy nie. Niestety nie wszyscy mają tę wiedzę. Średnio w ciągu doby odbieramy około 1,7 tys. zgłoszeń. Ponad połowa to zgłoszenia fałszywe. Ludzie dzwonią, aby zamówić taksówkę, pizzę, po kod PUK do telefonu komórkowego. Nie rozumieją, że blokują linię alarmową. Nie róbmy tego. Numer alarmowy służy do tego, aby wezwać pomoc: straż pożarną, policję, pogotowie - podkreśla Barbara Cybulska z podlaskiego CPR.

Pasjonaci nowoczesnej motoryzacji, zwłaszcza aut, które są tworzone z myślą o bezemisyjnej jeździe, mogli obejrzeć przed Atrium Biała najnowsze elektryczne modele marek Cupra Born i Ford Mustang Mach-e.

- Oba aut są w pełni elektryczne, z dużym zasięgiem, ciekawą mocą, na pewno dające wiele frajdy z jazdy - mówi Jakub Półkośnik, przedstawiciel dealera obu marek, firmy Ford Biacomex. - Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tym wydarzeniu, zaproponować mieszkańcom ekologiczne rozwiązania.

Wszystkim uczestnikom akcji serdecznie dziękujemy. Choć finał za nami, zachęcamy by być "eko" na co dzień.

Mieszkańcy nie zawiedli. Rozdaliśmy prawie 2 tysiące sadzonek. Podsumowanie finału naszej akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny