Mięso zdrożeje już za kilka tygodni. Stanie się luksusem?

  Mięso zdrożeje już za kilka tygodni. Stanie się luksusem?

  ak

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Mięso drobiowe jesienią zdrożeje. Zwykle taniało, ale w tym roku susza, wzrost cen pasz oraz sytuacja na rynku zagranicznym mogą sprawić, że drób będzie
  1/5
  przejdź do galerii

  Mięso drobiowe jesienią zdrożeje. Zwykle taniało, ale w tym roku susza, wzrost cen pasz oraz sytuacja na rynku zagranicznym mogą sprawić, że drób będzie drogi jak nigdy. ©Lukasz Zarzycki / Echo Dnia

  Chociaż od ponad dwóch lat cena kurczaka nie ulega zbytnim zmianom, wszystko może zmienić się już za kilka miesięcy. Trwająca susza oraz drożejąca pasza może spowodować znaczny wzrost cen drobiu. Czy niedługo mięso stanie się luksusem?
  Zaledwie kilka dni temu ostrzegano nas, że cena chleba już za kilka tygodni przyprawi nas o zawrót głowy. Okazuje się, że nie tylko chleb zdrożeje. Podstawowy koszyk zakupów jesienią najprawdopodobniej będzie kosztował dużo więcej, bo do grona drożejących produktów dojdzie także mięso drobiowe.

  Mięso zdrożeje na jesień. Dlaczego?


  Sezonowo można zaobserwować, że ceny drobiu spadają jesienią i zimą, ale w tym roku prawdopodobnie tak nie będzie. Susza odbije się nie tylko na cenach chleba, ale także na cenach mięsa i jest najważniejszym powodem, który podniesie koszty zakupu mięsa.
  Drożeją też pasze dla drobiu i to znacznie – w porównaniu z ubiegłym rokiem, dziś kosztują o 25% więcej.
  Ponadto na polskie mięso jest dość mocny popyt z zagranicy, po tym jak zablokowano część dostaw z Brazylii z powodu kłopotów sanitarnych. To stawia polskich producentów mięsa w bardzo korzystnej sytuacji, pozwalającej im podnosić ceny i w eksporcie i w handlu krajowym.  Ceny drobiu w ostatnich latach


  Instytut Badawczy ABR SESTA i Hiper-com Poland przyjrzały się cenom mięsa drobiowego w ostatnich latach. Pod uwagę wzięto produkty promowane w gazetkach reklamowych największych sieci. Dane zbierano od stycznia 2016 roku do połowy br. Z powodu różnych gramatur, ceny przeliczano na 1 kg, po czym wyliczano średni koszt zakupu.

  Ile płacimy za mięso kurczaka?


  Średnia cena kurczaka w latach 2016-17 wynosiła 8,44 zł/kg, a porównując ten okres do I półrocza br. odnotowano nawet spadek do 8,39 zł/kg. W Polsce produkuje się też coraz więcej mięsa z kurczaka, część podlega eksportowi (Polska to unijny lider w produkcji mięsa drobiowego), a ceny w kraju są przystępne, choć różnią się w zależności od formatu. W I półroczu 2018 roku w sieciach convenience najmniej płacono w styczniu – 7,37 zł/kg, a najwięcej w dyskontach w marcu – 12,43 zł/kg. To różnica aż 69%.
  Indyk i kaczka – też podrożeją

  Systematycznie, choć nieznacznie, drożeje też indyk. Podwyżki cen związane były m.in. z ptasią grypą, która zmuszała do wybijania drobiu, czego skutki odczuwamy jeszcze w tym roku. W tym roku w dyskontach indyk był najdroższy w maju – średnio 16,65 zł/kg. Dla porównania, w zeszłym roku najwięcej płaciliśmy w czerwcu – 15,39 zł/kg. Wzrost ceny jest widoczny dla każdego konsumenta, a będzie jeszcze drożej.

  Kaczki, najdroższe z całego drobiu, w tym roku kosztują nieco mniej niż w roku poprzednim. Również im grozi jednak wzrost cen powodowany suszą, drożeniem pasz i zapotrzebowaniem zagranicznych rynków.

  Wszystkie ceny w górę - susza niszczy plony

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Najgroźniejsze wypadki z ciągnikami. Nawet Cimoszewicz zderzył się z traktorem

  Najgroźniejsze wypadki z ciągnikami. Nawet Cimoszewicz zderzył się z traktorem

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hotel Traugutta 3. Kolejne cztery gwiazdki rozbłysły w Białymstoku. Niezwykły design nawiązuje do historii

  Hotel Traugutta 3. Kolejne cztery gwiazdki rozbłysły w Białymstoku. Niezwykły design nawiązuje do historii

  Pierwsza pomoc w wypadkach drogowych