Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mielnik. Tu powstanie park historyczny Trylogia (wizualizacje)

Anna Kopeć
Tak wygląda wizualizacja dworu w Rozłogach.
Tak wygląda wizualizacja dworu w Rozłogach.
21 hektarów historii. Brama Zbaraża, dwór Oleńki, stanica kozacka Czehryń, góra Horpyny - to tylko niektóre z obiektów, jakie znajdziemy w parku historycznym w Mielniku. Gotowa jest już koncepcja architektoniczna i logotyp. Przygotowali je białostoccy architekci.

Budynki i miejsca związane z dziełami Sienkiewicza, kilkadziesiąt tysięcy rekwizytów wykorzystanych w adaptacjach filmowych. Wszystko to zobaczymy w parku historycznym "Trylogia", który powstaje w Mielniku nad Bugiem. Wczoraj na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej zaprezentowano jego koncepcję programowo-przestrzenną.

- Mielnik będąc na samym końcu województwa podlaskiego często był zapominany i pomijany. Teraz współpraca z białostocką uczelnią przywraca więź z Białymstokiem - mówi Adam Tobota, wójt gminy Mielnik.

W parku turysta będzie mógł przeżyć podróż w czasie i poznać realia XVII-wiecznej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Wejściem będzie Brama Zbaraża. Tuż za nią znajdą się Dzikie Pola, gdzie mają odbywać się jarmarki, pokazy i turnieje walk. Odwiedzimy tu też m.in. wieś Lubicz, którą odziedziczył Andrzej Kmicic, kresową stanicę Chreptiów, gdzie komendantem był Wołodyjowski czy grób tego małego rycerza.
Koncepcję parku w trzy miesiące stworzył zespół białostockich architektów: Halina Łapińska, Zbigniew Makarewicz i Robert Kisielewski. Wzorowali się na powieściach Henryka Sienkiewicza, scenariuszach filmowych "Trylogii" oraz rysunkach do scenografii, które pochodzą z Muzeum Kinematografii w Łodzi.

- W parku znajdziemy ekspozycje rekwizytów z realizacji filmowych dzieł Henryka Sienkiewicza, lekcje żywej historii, zwiedzanie z przewodnikiem w stroju historycznym, warsztaty dla gości, pokazy dawnych sztuk rzemiosł, walki - wylicza Halina Łapińska.

Park "Trylogia" powstanie tuż przed wjazdem do miasteczka na powierzchni prawie 21 hektarów. Kształt wyznaczono na podstawie granic XVII-wiecznej Polski.

- Na naszych oczach dzieje się historia, nie tylko dlatego, że odnawiamy nasze spojrzenie na "Trylogię", ale staramy się podać to w atrakcyjnej nowoczesnej formule - mówi Robert Tyszkiewicz, poseł PO, który wspiera park i patronuje mu. -To duże przedsięwzięcie turystyczno-historyczne, pierwsze takie we wschodniej Polsce. Będziemy się starać aby ten projekt znalazł się wśród priorytetów w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2013-2020, a także w programie Rozwój Polski Wschodniej.

Władze Mielnika liczą, że pierwsze prace budowlane ruszą już w przyszłym roku. Park ma być ukończony do 2020 roku. Na razie nie ma oficjalnego kosztorysu. Gmina będzie się starać o pieniądze z funduszy europejskich i z urzędu marszałkowskiego. Projekt "Trylogia" patronatem objął reżyser Jerzy Hoffman.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny