Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejskie instytucje kultury w Białymstoku podsumowały finansowo 2022 rok. Najbardziej stratny był BOK, najwięcej zyskało Muzeum Sybiru

Tomasz Maleta
Tomasz Maleta
Białostocki Ośrodek Kultury mieści się przy ulicy Legionowej
Białostocki Ośrodek Kultury mieści się przy ulicy Legionowej Wojciech Wojtkielewicz
Większość miejskich instytucji kultury zamknęło poprzedni rok z zyskiem, niektóre dość pokaźnym. Ale też takie, które bilans miały stratę. I to pokaźną, bo ponad dwustutysięczną. Tak wynika z zarządzenia prezydenta zatwierdzającego bilanse zysków i strat podlegających mu ośrodków kultury, muzeów czy galerii.

Od lat zasób miejskich instytucji kultury pozostaje bez zmian. Ostatnią zmianą było powołanie Muzeum Pamięci Sybiru. Najmłodsza, a zarazem największa placówka kultury w mieście, swoje wnętrza dla zwiedzających udostępniła 17 września 2021 roku. W inauguracji uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda. Jednak to dopiero 2022 rok był tym pierwszym pełnym jeśli chodzi o działalność wystawienniczą i goszczenie zwiedzających. Jak sobie radziła placówka kierowana przez prof. Wojciecha Śleszyńskiego.

Ze sprawozdania finansowego zatwierdzonego w maju 2023 roku przez prezydenta Białegostoku wynika, że bardzo dobrze. Muzeum mieszczące się w kompleksie przy ul. Węglowej osiągnęło z 2022 roku zysk wysokości 530 848,45 zł. To najwięcej ze wszystkich miejskich placówek kultury.

- Zysk przeznacza się na zwiększenie funduszu rezerwowego instytucji - czytamy w zarządzeniu prezydenta.

Muzeum Pamięci Sybiru wykluło się z Muzeum Wojska. Placówka mieszcząca się przy ul. Kilińskiego poprzedni rok również zakończyła na plusie. Odnotowała niespełna 105 tys. zł. zysku, które w całości przeznaczono na zwiększenie funduszu rezerwowego muzeum.

Podobnie jak w przypadku Domu Kultury Śródmieście. Najmniejsza miejska instytucja kultury mieszcząca się przy ul. Kilińskiego zanotowała w 2022 roku nieznacznie ponad 25 tys. zł zysku. O nieco ponad połowę (13,45 tys. zł) mniejszym zyskiem może pochwalić się Galeria Sleńdzińskich, której główna siedziba mieści przy Rynku Kościuszki w dawnym budynku Archiwum Państwowego. W jej przypadku wypracowany zysk również zasilił fundusz rezerwowy.

I na tym kończą się dodatnie bilanse placówek kulturalnych. Pozostałe odnotowały stratę. Najmniejszą Galeria Arsenał mieszcząca się przy ul. Legionowej. Wyniosła 24,18 tys. i w swej całości pomniejszyła fundusz rezerwowy galerii.

Siedmiokrotnie większa stratę odnotował w 2022 roku Białostocki Teatr Lalek. Rachunek zysków i strat wykazuje stratę w wysokości 167 717,56 zł. Pomniejszyła ona w całości fundusz własny instytucji mieszczącej się przy ul. Kalinowskiego.

- Strata wynika z wysokich kosztów amortyzacji środków trwałych teatru - informuje Ewelina Kaczanowska, główny księgowy BTL. - Amortyzacja w 2022 roku wyniosła 1.134.550,01 zł.

Dodaje, że zgodnie godnie z prawem w kosztach działalności operacyjnej teatru ujmuje się koszty amortyzacji, a w pozostałych przychodach operacyjnych odpisy stanowiące rozliczenie amortyzacji od środków trwałych sfinansowanych we wcześniejszych latach dotacjami inwestycyjnymi. Przychody te księgowane są równolegle do odpisów amortyzacyjnych. Zarówno koszty amortyzacji (nie będące wydatkami) jak i wyżej wymienione przychody stanowią zapis księgowy, który wpływa na wysokość wyniku finansowego teatru.

- Zatem nie uwzględniając amortyzacji oraz tych przychodów w 2022 roku teatr osiągnął zysk netto w wysokości 50.948,77 zł oraz posiadał środki pieniężne na rachunku bankowym na podobnym poziomie co w roku poprzednim - podkreśla Ewelina Kaczanowska.

Na pierwszym miejscu podium jeśli idzie o straty uplasował się Białostocki Ośrodek Kultury. Odnotował stratę w wysokości 240 939,54 zł;

- Nie ma to wpływu na tegoroczną działalność, której koszty pokrywane są z bieżącej dotacji podmiotowej i z przychodów z bieżącej działalności - informuje Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury. - Strata, która powstała w 2022 roku była związana z kosztami, które zostały sfinansowane przychodami uzyskanymi przez BOK w roku 2021.

Z zarządzenie prezydenta wynika, że strata pomniejszy fundusz rezerwowy instytucji o kwotę 48 701,55 zł i fundusz instytucji o kwotę 192 237,99 zł..

W poniedziałek 29 maja na sesji rady miasta prezydent przedstawi radnym propozycję zmiany w tegorocznym budżecie zakładającym zwiększenie dotacji podmiotowej na dzialalność bieżącą dla Białostockiego Ośrodka Kultury o kwotę
150,5 tys. zł

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny