Miejska pasieka, sad edukacyjny, kwietne łąki. Białystok to miasto przyjazne pszczołom. Jest ogólnopolskie wyróżnienie

(mg)
Białystok znalazł się w pierwszej dziesiątce gmin przyjaznym pszczołom i innym owadom zapylającym
Białystok znalazł się w pierwszej dziesiątce gmin przyjaznym pszczołom i innym owadom zapylającym Wojciech Wojtkielewicz
W Białymstoku pszczołom i innym owadom żyje się coraz lepiej. Docenili to organizatorzy inicjatywy „Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom". Nasze miasto znalazło się w gronie 10 gmin wyróżnionych za działania na rzecz owadów zapylających.

Do akcji „Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom” przyłączyło się w sumie 269 samorządów z całego kraju. Białystok znalazł się w dziesiątce gmin, które realizują najciekawsze przedsięwzięcia dla pszczół i innych owadów zapylających. Wyróżnione zostały też takie miasta jak Elbląg, Poznań i Legnica.

Za co został wyróżniony Białystok?

Jednym z najbardziej widowiskowych działań, które wspomagają ochronę owadów zapylających, było założenie 5,5 ha łąk kwietnych, jednorocznych, wieloletnich oraz sezonowych – słonecznikowych i rzepakowych. W bezpośrednim sąsiedztwie łąk postawiono kilkanaście domków dla owadów.

Powstał też miejski sad edukacyjny. Posadzono tu 25 drzew oraz 100 krzewów owocowych. Podczas otwarcia sadu mieszkańcy otrzymali 1000 drzewek owocowych, które mogli zasądzić w swoich ogrodach. W październiku ponownie rozdano białostoczanom 2 tys. sadzonek jabłoni, śliw, grusz, wiśni i czereśni.

Mikołaj Mak: Pszczoły też lepiej tolerują tego, kto się ich nie boi. Lepiej odbierają przyjazne dusze

W mieście powstała też pierwsza miejska pasieka, w sumie pięć uli – cztery zabytkowe pochodzące z różnych rejonów Podlasia i jeden współczesny. W każdym z uli zamieszkała królowa i około 35 tys. pszczół. Dla bezpieczeństwa ule zostały ustawione za rzeką. Wokół znajdują łąki kwietne i pola słonecznikowe. Dodatkowo na skwerze zostały posadzone drzewa owocowe. Wiosną pojawią się tam także obficie kwitnące krzewy i rośliny miododajne. To zapewni owadom zapylającym wystarczającą ilość pożywienia od początku wiosny do później jesieni.

– Od wielu lat Urząd Miejski w Białymstoku prowadzi działania na rzecz ochrony bioróżnorodności i edukacji przyrodniczej. Chcemy pomóc owadom w mieście, które radzą sobie tym gorzej, im bardziej zadbane są tereny zielone. Dzięki naszym działaniom powstają atrakcyjne i naturalne miejsca w przestrzeni miejskiej, które jednocześnie są przyjazne tak ważnym w środowisku owadom zapylającym – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
JaOn
16 listopada, 13:00, Gość:

Koalicja Antypszczelarska informuje: miód to mieszanina cukru i wymiocin pszczół. Smacznego.

Dziękuję!

G
Gość

Koalicja Antypszczelarska informuje: miód to mieszanina cukru i wymiocin pszczół. Smacznego.

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie