MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miejsca ubeckich kaźni w województwie podlaskim. Zobacz budynki, które skrywają okrutną historię

Martyna Jurkowska
Martyna Jurkowska
Miejsca ubeckich kaźni w województwie podlaskim. Te budynki kryją okrutną historię.
Miejsca ubeckich kaźni w województwie podlaskim. Te budynki kryją okrutną historię. slady.ipn.gov.pl
Na mapie województwa podlaskiego nie brakuje miejsc represji komunistycznych z lat 1944-56. Takie miejsca były we wszystkich większych miastach naszego województwa, m.in. w Suwałkach, Sokółce, Łomży, Augustowie, Białymstoku czy Bielsku Podlaskim. Zapisały się one krwawymi zgłoskami, bo to właśnie w tych miejscach oprawcy z Urzędu Bezpieczeństwa mordowali tych, którzy nie zgadzali się z siłową okupacją Polski przez siły podporządkowane Moskwie. Poznajcie je wszystkie.

Dokumentację miejsc związanych ze zbrodniczą działalnością UB dokonał Instytut Pamięci Narodowej. W ramach programu naukowo-badawczego "Śladami zbrodni" została sporządzona dokumentacja fotograficzna, filmowa obiektów wykorzystywanych przez „bezpiekę” – tj. siedzib urzędów bezpieczeństwa (powiatowych i wojewódzkich), aresztów, więzień, zidentyfikowanych miejsc zbrodni popełnionych przez: funkcjonariuszy UBP, Informację Wojskową, MO, KBW, ORMO, agenturę resortu bezpieczeństwa, ludowe WP - np. miejsc egzekucji.

Zobacz miejsca ubeckich kaźni w województwie podlaskim:

- Szczególną wagę pragniemy zwrócić na zachowane jeszcze w wielu miejscach ślady „substancji zabytkowej” pozostałej w wyżej wspomnianych obiektach - np. na inskrypcje sporządzone przez aresztowanych na ścianach (w tym charakterystyczne kalendarze), pamiątki materialne – np. znalezione przy ekshumacjach itp. Naszym celem jest także zebranie materiałów dotyczących zarówno osób z kręgu aparatu bezpieczeństwa – związanych z konkretnymi – prezentowanymi miejscami, jak i o ich ofiarach - czytamy na stronie slady.ipn.gov.pl.

Liczba ofiar polskiego podziemia niepodległościowego w latach 60'

Liczba zamordowanych członków polskiego podziemia niepodległościowego w latach 60. została określona przez historyków komunistycznych na blisko 9 tys. osób. Dane te są z pewnością wielokrotnie zaniżone. Tylko 64. Dywizja Wojsk Wewnętrznych NKWD przyznawała się w raportach do zabicia do sierpnia 1945 r. 927 żołnierzy AK.

Tylko obława w Puszczy Augustowskiej z lipca 1945 r. zorganizowana przy współudziale jednostek Armii Czerwonej i 1. Armii WP pochłonęła ponad 700 ofiar. Nieoszacowana pozostaje natomiast liczba osób zabitych w wyniku obław, pacyfikacji, w walce lub też bez jakiejkolwiek sankcji karnej przez grupy operacyjne UB, MO, KBW, ludowego WP.
opr. na podst. slady.ipn.gov.pl

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Miejsca ubeckich kaźni w województwie podlaskim. Zobacz budynki, które skrywają okrutną historię - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny