Międzynarodowy Wyścig Kolarski Niemen. Dawid Barczak wygrał (zdjęcia, wideo)

Jakub Laskowski
Kolarze rozpoczęli w Białymstoku 30. edycję Międzynarodo-wego Wyścigu Kolarskiego Niemen. Andrzej Zgiet
Dawid Barczak wygrał trzykilometrowy prolog, rozpoczynający jubileuszową 30. edycję Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Niemen.

Najlepsi juniorzy z kraju i zagranicy, w tym siedmiu zawodników z podlaskich klubów, wczorak rozpoczęli zmagania od indywidualnej jazdy na czas. Trasę z linią startu i mety na ul. Mickiewicza najszybciej pokonał reprezentant Polski i uczeń SMS Świdnica - Dawid Barczak. Za nim uplasowali się kolejni reprezentanci kraju - Filip Maciejuk i Mikołaj Konieczny.

Potwierdziło się, że podlascy kolarze lepiej czują się na terenach górskich, niż w jeździe ulicznej. Najlepszy z naszych zawodników - Dawid Bojarczak z Wygody Białystok uplasował się na 25. miejscu.

- Najwyżej byli faworyci, ale to o niczym nie świadczy. Więcej będziemy wiedzieć po czasówce, a decydujący może być nawet etap dookoła Grodna - uważa Waldemar Leszczyński, prezes Podlaskiego Związku Kolarskiego. - Trasa prologu nie była trudna i zawodnicy szybką ją przejechali. Pogoda na razie dopisuje i oby tak dalej, bo to sprzyja ciekawej rywalizacji - dodaje.

Wczoraj, późnym wieczorem, kolarze pokonali też I etap wyścigu, liczący 60 kilometrów. Dziś o godz. 10 zawodnicy wyruszą na trasę Supraśl-Sokółka spod bramy przy ul. Marjańskiego. Peleton zamelduje się na mecie przy starostwie powiatowym ok. godz. 17.

Wynik prologu

Jazda indywidualna na czas, 3 km: 1. Dawid Barczak (reprezentacja Polski) - 03.52:77, 2. Filip Maciejuk (reprezentacja Polski) - 03.53:67, 3. Mikołaj Konieczny (reprezentacja Polski) - 03.56:82, 25. Dawid Bojarczak (UKS Wygoda Białystok) - 04.11:76, 41. Piotr Krysiewicz (UKS Wygoda Białystok) - 04.17:82, 43. Piotr Paszko (UKS Wygoda Białystok) - 04.19:94, 51. Kacper Markowski (UKS Wygoda Białystok) - 04.24:77, 53. Jakub Mozolewski (SKK Sokół Sokółka) - 04.28:68, 59. Ernest Greś (SKK Sokół Sokólka) - 04.32:59, 61. Jakub Niewiarowski (UKS Wygoda Białystok) - 04.35:43, 62. Dawid Konrad (SKK Sokół Sokółka) - 04.35:75, 63. Szymon Biały (UKS Wygoda Białystok) - 04.36:50.