Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy pomysł wsparcia przedsiębiorczości

Maryla Pawlak-Żalikowska
Nie mamy powodów do kompleksów - mówi Anna Daszuta-Zalewska (pierwsza z prawej), dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego, porównując rozwiązania z polskich  i zagranicznych startupów
Nie mamy powodów do kompleksów - mówi Anna Daszuta-Zalewska (pierwsza z prawej), dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego, porównując rozwiązania z polskich i zagranicznych startupów PFRR
Wymiana doświadczeń Francji, Polski, Danii, Litwy, Hiszpanii, Niemiec, Węgier i Włoch

- Rozmawiając z Hiszpanami z Murcji, Litwinami z Kowna, Francuzami z regionu Normandii czy Niemcami z Dolnej Saksonii, którzy podobnie jak my, na co dzień zajmują się wspieraniem młodych przedsiębiorców, mieliśmy okazję wymienić się doświadczeniami i poszukać obszarów do przyszłej współpracy - mówi Anna Daszuta-Zalewska, dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego, wspominając pierwsze ze spotkań międzynarodowego projektu zainicjowanego przez francuską agencję rozwoju przedsiębiorczości działającą w Normandii. Pracownicy BPN-T znaleźli się tam na zaproszenie Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.

Dlaczego? W ubiegłym roku Francuzi postanowili stworzyć międzynarodowe konsorcjum, które zorganizuje w swoich krajach szereg wyjazdów, spotkań, prezentacji dla przedsiębiorców czy instytucji, służących wymianie najlepszych doświadczeń związanych z rozwojem innowacyjnej gospodarki.

Wybierali partnerów do tego przedsięwzięcia spośród 80 organizacji w Europie. Z Polski najbardziej odpowiedni do założeń projektu okazał się potencjał i doświadczenie Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.

Projekt prowadzony będzie (poza Francją i Polską) w Danii, Niemczech, na Litwie, Węgrzech, w Hiszpanii i we Włoszech. W kilku zakresach.

- Pierwszy dotyczy akceleratorów przedsiębiorczości, czyli instrumentów służących przyspieszeniu rozwoju młodych firm - wyjaśnia Magdalena Maksimowicz, menedżer projektu z PFRR. - W Polsce mamy wiele instrumentów wspomagających rozpoczęcie działalności gospodarczej, tymczasem Zachód poszedł krok dalej. Przykładowo Francuzi wymyślili program akceleracyjny dla młodych firm, o dużym potencjale, potrzebujących wsparcia przez silnych inwestorów.

Fundacja uznała, że z tym właśnie programem warto zapoznać Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. I dlatego jego pracownicy zostali zaproszeni do Francji.

- W Le Havre z ciekawością obserwowałam prezentacje kilkunastu startupów przed inwestorami, funduszami typu Venture Capital i aniołami biznesu - wspomina Anna Daszuta-Zalewska. - Muszę przyznać, że porównując to wydarzenie z naszym parkowym Demo Day’em o tej samej formule, który odbył się niecałe dwa tygodnie temu,

uważam, że nie powinniśmy mieć kompleksów. Wiele naszych startupów, akcelerowanych w projekcie Hub of Talents, pracuje nad ciekawszymi rozwiązaniami.

Jak opowiada Magdalena Maksimowicz, inne (poza akceleracją) zakresy działania tego międzynarodowego projektu związane będą z wymianą doświadczeń na temat sposobów wchodzenia firm na rynki zagraniczne, a trzecim tematem będą wskazówki dla inwestorów, jak pomagać startupom, żeby skorzystały obie strony. Do każdego z tych działań PFRR będzie dobierać zainteresowanych nimi partnerów w Polsce. - Finałem tego projektu będzie opracowanie rekomendacji dla Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, jakie narzędzia warto stworzyć dla wsparcia przedsiębiorczości w tych trzech zakresach - podsumowuje Magdalena Maksimowicz.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny