Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Pierwszy koncert za nami! (zdjęcia)

OPRAC.:
Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Wrota Podasia
Tradycyjnie Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej odbywają się wiosną. W tym roku, z powodu panującej epidemii wydarzenie przeniesiono na wrzesień. Przypomnieniem i zapowiedzią festiwalu był koncert w wykonaniu Chóru Parafialnego Świętej Trójcy w Hajnówce. Koncert odbył się w niedzielę (21.06) w Hajnowskim Domu Kultury. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Paweł, Prawosławny Biskup Hajnowski, a także Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Ks. Michał Niegierewicz, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej podkreślał, że niedzielny koncert, jest zapowiedzią kolejnej edycji wydarzenia.

- To swego rodzaju zwiastun tak bardzo oczekiwanej przez wszystkich normalności, także tej koncertowej – dodał.

Przypomniał, że Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej odbywają się pod Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i dzięki wsparciu finansowemu samorządu województwa podlaskiego.
Marszałek Artur Kosicki podkreślał, że Festiwal na stałe wpisał się w mapę wydarzeń kulturalnych naszego regionu.

- Nie wyobrażam sobie, jako przedstawiciel Zarządu Województwa Podlaskiego, żebyśmy tak wspaniałego wydarzenia nie finansowali – zaznaczył – Naszym obowiązkiem jest dbać o dobro kulturalne, o tradycję i o wspólnotę naszego regionu. Jesteśmy wspólnotą, wyznajemy te same chrześcijańskie wartości, dlatego wspieramy i będziemy wspierać prawosławnych mieszkańców naszego regionu.

Marszałek przypomniał, że w tym roku, po raz pierwszy w historii władze Rzeczpospolitej Polskiej oraz Samorząd Województwa Podlaskiego pomogły prawosławnym chrześcijanom w sprowadzeniu z Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie Świętego Ognia, symbolizującego Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

- To było trudne przedsięwzięcie. W sytuacji panującej pandemii prawie niemożliwe do zrealizowania, ale dzięki pomocy prezydenta Andrzeja Dudy udało się sprowadzić Święty Ogień – podkreślał Artur Kosicki.

Dodał, że samorząd województwa będzie co roku pomagał w sprowadzeniu Świętego Ognia z Jerozolimy.

Hajnowski Festiwal Muzyki Cerkiewnej odbywa się od blisko 40 lat. Wydarzenie cieszy się ogromnym zainteresowaniem i renomą. Od wielu lat patronat honorowy nad festiwalem obejmuje Prezydent RP.
Bp Paweł, na ręce ministra Adama Kwiatkowskiego, złożył prezydentowi Andrzejowi Dudzie podziękowania za to wsparcie.
- To niezwykle podnosi rangę tego wydarzenia – mówił duchowny i przekazał też wszystkim zebranym błogosławieństwo abp Sawy, Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski.

List od prezydenta Andrzeja Dudy do organizatorów Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej i do gości koncertu zapowiadającego wydarzenie, odczytał minister Kwiatkowski.
W liście czytamy m.in.: „twórczość czerpiąca z liturgicznych obrzędów kościoła prawosławnego, to bezcenny skarb naszej tradycji”.

Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie i na świecie. Od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Rokrocznie gości ponad tysiąc śpiewaków oraz kilkuset gości z całego świata. W tym roku odbędzie się jego 39. edycja.
W niedzielę (20.06), podczas koncertu zapowiadającego główne wydarzenie, na scenie Hajnowskiego Domu Kultury, goście usłyszeli kilkanaście pieśni religijnych w wykonaniu znakomitych artystów. Koncert odbył się przy zachowaniu wymogów sanitarnych.

na podst. Wrót Podlasia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak się pozbyć gniewu? Jest prosty sposób!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny