Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Festiwal Folkloru "Podlaskie Spotkania". Wystąpiły zespoły z całego świata

Fot. Krystyna Kościewicz
Na ulicach Hajnówki było bardzo kolorowo
Na ulicach Hajnówki było bardzo kolorowo Fot. Krystyna Kościewicz
Nasze miasto gościło Międzynarodowy Festiwal Folkloru "Podlaskie Spotkania". Były zespoły i z Europy, i z Azji.

Ważne

Ważne

Głównym organizatorem Międzynarodowy Festiwal Folkloru "Podlaskie Spotkania" jest Miejski Dom Kultury w Brańsku oraz Ciechanowiecki Ośrodek Kultury i Sportu. Przypominamy, iż "Podlaskie Spotkania" w Hajnówce po raz pierwszy odbyły się 17 sierpnia 2007 r.

Tym samym Hajnówka dołączyła do pierwszych organizatorów festiwalu - Brańska i Ciechanowca. Liczba miast biorących udział w wielkim przedsięwzięciu Mirosława Szymańskiego z Brańska, pomysłodawcy i dyrektora festiwalu, zatacza coraz szersze kręgi. W tym roku kolorowy korowód ludowych zespołów z różnych części Europy przeszedł również ulicami Bielska Podlaskiego, Szepietowa i Suraża.

Ponad godzinę trwała parada 12 zespołów, uczestników tegorocznego festiwalu. Przemaszerowali od Hajnowskiego Domu Kultury, ul. Ks. Dziewiatowskiego, Batorego, Lipowa, 3 Maja i Parkową, aż do amfiteatru. Policjanci mieli nie lada zadanie, żeby umiejętnie pokierować ruchem, który akurat w letnie soboty jest duży. A zespoły szły i szły. Po drodze, artyści śpiewali i tańczyli.

I Europa, i Azja

Hajnowska publiczność - już przywykła do sierpniowych gości - wszystkich nagradzała brawami. A było kogo podziwiać, bo nieczęsto w Hajnówce gościmy Gruzinów, Rosjan, Słoweńców czy Holendrów.

Kolorowy pochód uroczyście otwierała orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Hajnówce pod batutą Józefa Korkusa wraz z zespołem mażoretek Hajnowskiego Domu Kultury.

Było mnóstwo pracy

- Serdecznie dziękuję Mirkowi, jako głównemu organizatorowi festiwalu. Wykonał kawał wspaniałej pracy. Dziękuję także wszystkim moim pracownikom, którzy ciężko pracowali, aby ten dzień folklorystystyczny w Hajnówce był bardzo udany. Tym bardziej, że zespoły przyjechały z samego rana i zwiedzały najpiękniejsze miejsca naszego regionu - mówił ze sceny wzruszony Andrzej Skiepko, dyrektor Hajnowskiego Domu Kultury. - Mam nadzieję, że tradycja międzynarodowego folkloru w Hajnówce nie zaginie i będziemy kontynuować ten wspaniały festiwal.

- Naprawdę zespoły są wspaniałe. Warto zostać tu do końca, bo tego jeszcze Hajnówka nie widziała - powiedział ze sceny amfiteatru Mirosław Szymański, otwierając w Hajnówce IV Międzynarodowy Festiwal Folkloru "Podlaskie Spotkania".

Polonezem i mazurem

Żeby tradycji stało się zadość, wszystkie zespoły, również zagraniczne, na teren amfiteatru weszły staropolskim polonezem. Poza orkiestrą OSP i mażoretkami wystąpiły zespoły: "Lashqruli" z Tbilisi (Gruzja), "Hellendoorn" z Hellendoorn (Holandia), "Lusowiacy" z Lusowa koło Poznania, "Podlasie" z Szepietowa, "Przepiórka" z Hajnówki, "Skowronki" z Brańska, "Małanka" z Bielska Podlaskiego, "Zabava" z Saratova (Rosja) oraz "Triglav" z Jesenic (Słowenia).

Mirosław Szymański z Brańska, to pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Folkloru "Podlaskie Spotkania", a także założyciel i choreograf Zespołu Tańca Ludowego "Skowronki".

W Hajnówce, "Skowronki" pokazały narodowe tańce polskie. Szlacheckie stroje młodych tancerzy z Brańska przypomniały czasy dawnej świetności naszego kraju.

- Żeby dobrze wykonać mazura, trzeba tańczyć co najmniej pięć lat. Na szczęście oni już umieją - powiedział Mirosław Szymański, obserwując swoich wychowanków podczas koncertu.

Najpiękniejsze mażoretki

Tegoroczny festiwal w Hajnówce był okazją do obejrzenia najzgrabniejszych i najpiękniejszych dziewcząt w Hajnówce, czyli mażoretek, towarzyszących Orkiestrze Dętej OSP Hajnówka, pod batutą niezastąpionego Józefa Korkusa. Mażoretkami dowodziła Magda Dudar.

- Wcale nie jest trudno być generałką, bo dziewczyny są świetnie wyszkolone - powiedziała Magda Dudar, generałka mażoretek. - Trenujemy niecałe cztery miesiące, pod okiem Marii Gierasimiuk.

"Podlaskie Spotkania" były debiutem mażoretek przed publicznością.

- Wasza orkiestra dęta i piękne mażoretki bardzo wzbogaciły nasz przemarsz. Dobrze, że macie takie atrakcje - przyznał Mirosław Szymański.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny