Ciekawy wykład na UwB
Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego na UwB można było wykładu dr hab. Joanny Szerszunowicz, prof. z Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku pt. "Kreatywność, interdyskursywność, multimodalność, czyli o kilku zjawiskach we współczesnej polskiej komunikacji językowej". Językoznawczyni mówiła m.in. o memach i reklamach, o twórczym wykorzystaniu języka i przenikaniu się stylów językowych. Wykładu z wielkim zainteresowaniem wysłuchali uczniowie z białostockich szkół, pracownicy uczelni, a także mieszkańcy naszego regionu.
- Mamy przeogromną tendencję do kolokwializacji, wplatamy słowa potoczne do języka oficjalnego. Mamy też tendencję do scjentyzacji, w wielu tekstach wplatamy terminologię naukową często, aby dodać powagi.
- przekonywała prof. Joanna Szerszunowicz.
Na to jak mówimy i piszemy ma też wpływ współczesna komunikacja. Wiadomości piszemy szybko, przez co często skrótowo i niedbale, wiele osób nie używa interpunkcji i znaków diakrytycznych czyli kropek, kresek i ogonków nad, pod i przy literach. To wszystko przekłada się też na mówienie. Zdaniem językoznawców powinniśmy umieć dostosować język i formę wypowiedzi do sytuacji. Można robić z czegoś bekę, iść do manikiurzystki na pazy, i mieć essę czyli luz. Zdaniem językoznawców to nic złego jeśli będziemy potrafili dostosować język i formę wypowiedzi do sytuacji. Ich zdaniem -młodzi powinni się tego nauczyć w domu i w szkole.
Zobacz zdjęcia z wykładu na UwB:
Obecnie na świecie funkcjonuje ponad 7 tys. języków, jednak prawie połowa z nich jest zagrożona wyginięciem. Polskiego używa ponad 40 milinów ludzi na świecie. W rankingu najczęściej używanych języków jest na 26. miejscu.
Źródło TVP3 Białystok: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?