Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowe spotkanie młodzieży po niemiecku

(uz)
Każda z nas przyjmie ucznia ze szkoły partnerskiej – tłumaczy Aleksandra Luty (druga z lewej), uczennica klasy gimnazjalnej. Z koleżankami będzie zajmować się gośćmi podczas ich wizyty w Białymstoku.
Każda z nas przyjmie ucznia ze szkoły partnerskiej – tłumaczy Aleksandra Luty (druga z lewej), uczennica klasy gimnazjalnej. Z koleżankami będzie zajmować się gośćmi podczas ich wizyty w Białymstoku. Fot. Wojciech Oksztol
Gimnazjum przy ul. Sokólskiej będzie gościć uczniów z Warszawy, Lublina oraz łotewskiego Rezekne. Akcji patronuje Instytut Goethego

Takich szkół jest w Polsce osiem, a jedna z nich w Białymstoku. - To oznacza, że utrzymujemy stałe kontakty z innymi szkołami modelowymi w Europie - tłumaczy Zofia Gajewska.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 10 im. Bł. ks. Michała Sopoćki od trzech lat bierze udział w międzynarodowym programie "Szkoły - partnerzy przyszłości". Szkoła przez kilka dni będzie gospodarzem spotkania uczniów z trzech partnerskich szkół pod patronatem Instytutu Goethego w Warszawie.

Goście będą mieszkać u rodzin uczniów z białostockiej szkoły.

- Przyjmę do siebie chłopca z Łotwy - cieszy się Aleksandra Luty, uczennica uczestnicząca w międzynarodowym spotkaniu. - Będziemy rozmawiać po niemiecku lub angielsku, więc trochę podszkolę języki.

- Mam nadzieję, że to będzie ciekawe doświadczenie - dodaje inna uczennica, Diana Błażewicz. - Poznam uczniów z innych miast i czegoś się nauczę.

A wrażeń ma być wiele. Bo w programie kilkudniowego spotkania przewidziano prezentacje szkół, różnego typu warsztaty, przedstawienie, Stadtrally po Białymstoku oraz wycieczki do Supraśla i Bohonik.

- Oczywiście wszystko to będziemy robić w języku niemieckim - wyjaśnia Zofia Gajewska, nauczycielka języka niemieckiego, która koordynuje projekt.

Pamiątką ze spotkania będzie międzynarodowa książka kucharska, którą uczniowie sami wykonają.

- Będą w niej przepisy kuchni regionalnej - opowiada Natalia Kalisz.
- Każda ze szkół musi przygotować zestaw czterech przepisów - wtrąca nauczycielka.

Dyrektor Edmund Dajnowicz tłumaczy, że szkoła, uczestnicząc w międzynarodowym projekcie, czerpie same korzyści. - Dostajemy duże dofinansowanie na naukę języka niemieckiego. Od kiedy mamy interaktywną tablicę, uczniowie chętniej chodzą na zajęcia z tego języka.

- Teraz lekcje są fajniejsze - przyznaje Aleksandra.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny