Mickiewicza i Kazimierzowska: Remont z dofinansowania schetynówek

Krzysztof Jankowski [email protected] tel. 85 730 67 86
Pieniądze ze schetynówek potrzebne na remont ulic
Pieniądze ze schetynówek potrzebne na remont ulic sxc.hu
Udostępnij:
Lokalne samorządy dogadały się w sprawie budowy dróg w naszym mieście. Dzięki temu jest szansa, że w przyszłym roku wreszcie wyremontowane zostanie skrzyżowanie Mickiewicza z Kazimierzowską i dokończona ulica Chmielna. Realizacja tych inwestycji zależy od tego, czy otrzymają one dofinansowanie rządowe z tzw. "schetynówek".

Najważniejszą inwestycją może być przebudowa skrzyżowania Kazimierzowskiej z Mickiewicza. Od lat włączenie się do ruchu w tym miejscu stanowi problem, a kolejne zmiany organizacji ruchu (w tym zakaz skrętu z Kazimierzowskiej w kierunku ratusza) sytuacji nie poprawiły. Jedynym skutecznym rozwiązaniem wydaje się więc przebudowa skrzyżowania. Z nią był jednak zawsze problem, bo obie ulice mają innych zarządców - Kazimierzowska jest miejska, a główna Mickiewicza (a więc i skrzyżowanie) należy do powiatu.

- Kierowców nie interesuje, która ulica jest czyja, tylko czy mogą po niej wygodnie jeździć - powtarzały bielskie samorządy, ale gdy przychodziło do sfinansowania remontu, to żaden z nich się do tego nie palił.

Miasto planowało tam inwestycję od kilku lat, wykupiło nawet grunt pod budowę prawoskrętu z Kazimierzowskiej w Mickiewicza. Przełom nastąpił jednak dopiero teraz, gdy samorząd miejski zadeklarował przeprowadzenie całej inwestycji. Na wniosek burmistrza rada miasta przyjęła nawet uchwałę pozwalającą na przejęcie do końca przyszłego roku w zarządzanie odcinka powiatowej Mickiewicza wraz ze skrzyżowaniem. Ma to pozwolić na sprawne przeprowadzenie przebudowy, której koszt szacowany jest na blisko pół miliona złotych. W jej trakcie ma powstać sygnalizacja świetlna, dodatkowe pasy skrętu na obu ulicach oraz wysepka i przejście dla pieszych na wysokości Stokrotki.

- Wystąpimy o dofinansowanie tej inwestycji z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, czyli tzw. "schetynówki" - zapowiedział burmistrz Bielska Eugeniusz Berezowiec.
Radni zgodzili się też na jednoczesne dofinansowanie innej drogi powiatowej - ul. Chmielnej.

- Podczas posiedzeń komisji rozmawialiśmy, że wyrazimy zgodę na Chmielną pod warunkiem, że powiat dołoży się do realizowanego przez miasto skrzyżowania Kazimierzowskiej z Mickiewicza - mówił na wtorkowej sesji radny miejski Eugeniusz Simoniuk. - Przecież oni łaski nie robią, a to my wykazujemy się dobrą wolą. Finansujemy zadania starostwa, a przecież moglibyśmy z pożytkiem przeznaczyć te pieniądze na inwestycje miejskie.

Zarząd powiatu debatował nad tym pomysłem, ale pieniędzy na skrzyżowanie nie znalazł.
- Jestem starostą powiatu, a nie miasta. Wszystkie nasze inwestycje realizowane w mieście są też z korzyścią dla mieszkańców Bielska - odpowiadał starosta Sławomir Snarski. - Pomysł przebudowy skrzyżowania padł za pięć dwunasta, a powiat w przeciwieństwie do gmin nie ma swoich dochodów, które mógłby przeznaczać na dodatkowe nieplanowane inwestycje.

Starosta twierdzi, że rozmawiał z burmistrzem i zadeklarował, że powiat pomoże "na miarę swoich możliwości". Jednak samą inwestycję ocenia dość sceptycznie.

- Ulica Mickiewicza w Bielsku wymaga całościowej koncepcji przebudowy, a nie prowadzenia wyrywkowych prac, które mogą okazać się skuteczne, ale wcale nie muszą - mówił Snarski.

Do przyjaźni pomiędzy bielskimi obozami władzy samorządowej nadal jest więc daleko. Tym lepszą dla mieszkańców informacją jest ta, że w sprawie dokończenia budowy ul. Chmielnej porozumiały się aż trzy samorządy: powiat, miasto i gmina wiejska, do której należy nieco ponad sto metrów tej ulicy od Widowa.

- Chmielna przebudowywana jest etapami od lat. Pierwszy odcinek zrobiliśmy sami, drugi z miastem, trzeci z miastem i "schetynówką". W przyszłym roku chcemy dobudować Chmielną aż do Widowskiej przy równym udziale trzech samorządów i z 50-procentowym wsparciem rządu - mówił starosta Sławomir Snarski.

Podkreślał, że to i tak duży wysiłek finansowy ze strony starostwa, które na nowe inwestycje drogowe na terenie całego powiatu może przeznaczyć zaledwie około miliona zł rocznie.

Z kolei rada miasta uchwaliła wydanie jeszcze w tym roku 340 tys. zł na przebudowę chodników, zjazdów i parkingów wzdłuż remontowanych latem ulic: 3 Maja, Kościuszki i Żeromskiego. Radni zgodzili się też na zapisanie w budżecie budowy zaułków w ulicy Batorego. Będzie to kosztować 434 tys. zł z czego 130 tys. zł to dotacja z budżetu państwa.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

9
To duże te centrum w Bielsku. Z tego wynika, że cały Bielsk to ścisłe centrum miasta.
o
otik
dokładnie!a ulica zamkowa np,od strony klinku!centrum miasta i piach!
n
niezadowolony
Znowu Batorego -jest wiele innych ulic chociażby Wierzbowa na, której w części nieutwardzonej po deszczu nie można przejechac autem ,nie mówiąc o wymijaniu się 2-ch aut w trakcie jazdy!
777
Ciekawe kiedy to pomyślą o Ogrodowej, jadąc można podwozie rozwalić. Jest to przecież jedna z głownych ulic miasta. A tu będą budować zułki Batorego- chyba ktoś ważny tam się osiedlił.
k
koral
Przecież Mickiewicza, to droga powiatowa, a Wojska Polskiego Piłsudskiego, Białowieska to droga krajowa. Zarządcami są odpowiednio Starosta oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Po co piszesz "mądrości" o sprawach na których lepiej znają się inni. Jak do tej pory to chyba nikomu z "będących u władzy" nie przeszkadzają korki przy rondzie.
W
Wańka
A może by tak od ratusza do cmentarza na Wojska Polskiego zrobić tunel.Szkoda ze burmistrz nie stoi w korku na orzejeździe o godz 8,45 moze by coś pomyślał.
Dodaj ogłoszenie