Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Michałowo. Więcej bezpieczeństwa - pierwsze opaski telemedyczne trafiły do seniorów

Opr. Andrzej Matys
Burmistrz Michałowa Marek Nazarko, wręczył w środę (18.05) takie opaski pierwszym dziesięciu seniorom z gminy Michałowo. W sumie takich opasek przygotowano 125. Trafią one do kolejnych osób w najbliższych dniach.

Każda z opasek jest indywidualnie dopasowana. Przekazując opaski michałowskim seniorom burmistrz miał nieco przewrotne życzenia.

- Chciałbym, żeby opaski zbutwiały, żeby nigdy nie były wam potrzebne, a zdrowie dopisywało. Podobnie jest z finansowaniem Straży Pożarnej. Przekazujemy im środki, ale przecież lepiej dla wszystkich by było, gdyby straż nigdy nie musiała wyjeżdżać. Te opaski będą spełniały też i inną funkcję i mam nadzieję, że dzięki nim zwiększy się wasze poczucie bezpieczeństwa. Wiem, że duża część osób starszych w naszej gminie mieszka sama. W dzisiejszych czasach kiedy model rodziny się zmienił, coraz rzadziej zdarza się, by kilka pokoleń żyło pod jednym dachem. Coraz więcej ludzi starszych mieszka samotnie, więc taka opaska rzeczywiście może uratować życie - podkreślił Marek Nazarko.

Czytaj również:

Opaska jest formą tzw. opieki na odległość dla starszych mieszkańców gminy, która jest możliwa dzięki programowi "Korpus Wsparcia Seniorów”. Jest on realizowany przez Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy, a gmina otrzymała wsparcie z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 (z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej).

Opaski telemedyczne umożliwiają nadzorowanie, rejestrowanie i przyjmowanie zgłoszeń alarmowych przez ratowników medycznych, a także nawiązywanie połączenia głosowego z użytkownikiem, by weryfikować jego stanu zdrowia, wezwać służby ratunkowe czy powiadomić opiekunów seniora, a także możliwość zamówienia e-recepty.

Opaska rejestruje też każdy upadek czy omdlenie pacjenta. Jest prosta w obsłudze – ma tylko jeden przycisk na obudowie, który pozwala też m.in. mierzyć tętno, saturację, aktualną lokalizację opaski i przypominać o konieczności wzięcia leków.

Czytaj również:

Jak przypomina burmistrz Nazarko, to kolejny program, jaki gmina Michałowo wdraża dla najbardziej potrzebujących. Od kilkunastu lat działa "Pomoc lekowa”, dzięki której seniorzy i osoby schorowane w trudnej sytuacji życiowej mogą otrzymać nawet do 50 proc. zwrotów kosztów leków.

- Kilka lat temu zaczął też działać program 2000 ekstra, w ramach którego gdzie najbardziej potrzebujące rodziny, osoby mogą otrzymać od gminy 2 tys. zł (z przeznaczeniem m.in. na opał, lekarstwa) - dodaje burmistrz Michałowa.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny