Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Michałowo. Bakterie coli w ujęciu wodociągu. Sanepid: Ta woda nie nadaje się do picia

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Wojciech Wojtkielewicz
Mieszkańcy kilkunastu wsi w gminie Michałowo nie mogą pić wody z kranu. Jak poinformował powiatowy wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku, w wodzie wykryto bakterie grupy coli. Zdaniem jednego z michałowskich radnych, władze miasta zbyt późno powiadomiły o tym mieszkańców.

- We wtorek w godzinach wieczornych był komunikat sanepidu, że nasza woda nie nadaje się do picia. Ja dowiedziałem się o tym o 21, bo ludzie do mnie dzwonili i pytali, co się stało. Był też komunikat, że woda dla mieszkańców będzie rozdawana w wodociągach i przy OSP. W środę o godz. 9 pojechałem do wodociągów, ale wody już nie było, bo się rozeszła. Pytałem, o której godzinie sanepid wydał komunikat to powiedzieli, że we wtorek (26.07) o godz. 8. Czyli cały dzień ludzie używali wodę z trzykrotnie przekroczonymi normami bakterii coli i nikt ich o tym nie poinformował. Była tylko informacja, że we wtorek od rana w Michałowie nie będzie wody - mówi radny Michałowa (personalia do wiadomości redakcji) i dodaje, że chce sprawę wyjaśnić, bo jest to winien swoim wyborcom.

Dowiedział się też od pracownika wodociągów, że w środę rano kierownik powiózł do Białegostoku kolejne próbki wody do badań: - Skoro powiózł kierownik to teraz wszystko będzie super. Gdy byłem w wodociągach pracownik miał na stole butelkę z wodą, ale nie naszą michałowską. Czyli oni piją taką wodę, jak trzeba, a mieszkańcy mają się truć - zastanawiał się radny.

Czytaj również:

Zapytaliśmy więc sanepid o komunikat na temat wody w Michałowie. Ewa Jakubowicz, Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku poinformowała nas, że próbka wody została pobrana 25 lipca w budynku Wodociągów Michałowo - w ramach nadzoru sanepidu, czyli rutynowej kontroli.
Dzień później wojewódzka inspektor otrzymała z laboratorium sanepidu cząstkowe sprawozdanie z badań jakości wody, po czym niezwłocznie został wydany komunikat o braku przydatności wody do spożycia z wodociągu Michałowo. I we wtorek (26.07) około godz. 14.50 - drogą elektroniczną sanepid wysłał pismo do burmistrza Michałowa i administratora wodociągu, którym jest Instytut Doradztwa Inwestycyjnego w Białymstoku.

Jak nam powiedział Robert Żyliński szef IDI, komunikat o obecności bakterii coli w jednym ujęciu wodociągu otrzymał około godz. 15. Kopia pisma została niezwłocznie umieszczona (taki jest wymóg) na internetowej stronie Wodociągów Michałowo, by ludzie wiedzieli, że jest problem z bakterią coli.

Czytaj również:

- Jedni zobaczyli go wcześniej inni później, bo w czasie wakacji nie wszyscy siedzą w internecie. Wiem jednak, że mieszkańcy przekazywali sobie tę informację, bo w środę rano, gdy rozdawaliśmy wodę do picia, było ich sporo. W środę (27.07) została też pobrana kolejna próbka wody, którą wysłaliśmy do badania (do Wodociągów Białostockich) i czekamy na wynik. Mam nadzieję, że bakterii już nie będzie i mieszkańcy będą mogli normalnie korzystać z wody. Na razie staramy się zapewnić im odpowiednią ilość wody do picia, więc non stop dowozimy ją z Hajnówki - tłumaczy Robert Żyliński.

- Komunikat z sanepidu dostaliśmy we wtorek po południu, godziny nie pamiętam. Wiem, że wodociągi miały obowiązek go umieścić na stronie i to zrobiły. Na stronie urzędu też ukazał się, podpisany przeze mnie, komunikat z wykazem miejscowości, w których wody ze względu na wysoki poziom bakterii coli nie można spożywać. Poinformowałem też, gdzie mieszkańcy będą mogli dostać wodę butelkowaną - mówi burmistrz Michałowa Marek Nazarko.

Zakaz spożywania wody z wodociągu dotyczy wsi: Kazimierowo, Kobylanka, Krynica, Michałowo, Mościska, Nowa Wola, Pieńki, Kopce, Topolany, Oziabły i Lewsze. Wody można jedynie używać wyłącznie do prac porządkowych, np. mycia podłóg i spłukiwania toalet. Dopóki bakterie coli nie zostaną wyeliminowane, mieszkańcy mogą zaopatrywać się w wodę w dwóch punktach: w budynku Wodociągów Michałowo (do picia) i w remizie OSP (do mycia). Zalecenie to obowiązuje do wydania kolejnego komunikatu sanepidu, który potwierdzi dobrą jakość wody w Michałowie.

Czytaj również:

Po południu, przed remizą nie spotkaliśmy żadnego mieszkańca, ale jak mówił jeden ze strażaków, sporo ludzi rano przyszło po wodę z pojemnikami. - Teraz wody nie mamy, ale mają dowieźć i to już sprawa wodociągów. Do godz. 18 na pewno będziemy rozdawali, a jeśli będzie trzeba to i dłużej - przyznaje i dodaje, że o bakteriach coli w michałowskiej wodzie dowiedział się z Facebooka wieczorem.

- Mam dwa pojemniki, bo dają po jednym na osobę. O tym, że woda nie nadaje się do picia dowiedziałam się z SMS-a około 22, a dzień wcześniej było zawiadomienie, że we wtorek z jakichś tam powodów nie będzie wody. Trudno, jakoś to przeżyjemy. Rano było trochę zamieszania, ale są komunikaty z informacjami - mówi mieszkanka Michałowa, którą spotkaliśmy przy siedzibie wodociągu.

- O bakteriach coli dowiedziałam się ze strony gminy we wtorek około 19, może 20. Nawet zdążyłam się wykąpać, ale jakoś żyję. Ludzie informowali się o tym i na Facebooku, i na Spotted Michałowo. Wiedza była, bo rano tłum ludzi przyjechał po wodę - przyznaje inna kobieta.

Czytaj również:

Kolejne panie, które przyszły lub przyjechały po wodę mówią, że o treści komunikatu sanepidu dowiedziały się we wtorek wieczorem.

- Znajomi zadzwonili, na oglądanie internetu brakuje czasu, bo mam małe dzieci - dodaje młoda mieszkanka Michałowa.

- Są żniwa, więc pracowaliśmy z mężem w polu. O bakteriach coli w wodzie dowiedziałam się około 20. Córka wysłała mi skrin komunikatu, no i ludzie na Facebooku pisali - mówi mieszkanka podmichałowskiej wsi.

Szczegóły dotyczące wykrytych bakterii coli w ujęciu wody w Wodociągach Michałowo:

Komunikat Sanepidu o jakości wody w wodociągu
Komunikat w sprawie zaopatrzenia mieszkańców w wodę

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny