Michał Walczak odwiedzi teatr TrzyRzecze

(ak)
W sobotę będzie można obejrzeć spektakl "Miłka" w wykonaniu Krzysztofa Grabowskiego.
W sobotę będzie można obejrzeć spektakl "Miłka" w wykonaniu Krzysztofa Grabowskiego. Fot. mat. organizatora
Udostępnij:
W sobotę, 9 kwietnia białostocki Teatr TrzyRzecze zaprasza na spotkanie z jednym z najciekawszych dramaturgów młodego pokolenia - Michałem Walczakiem i monodram "Miłka" w wykonaniu Krzysztofa Grabowskiego.

Na początek "Miłka" - wielokrotnie nagradzany spektakl teatru jednego aktora w wykonaniu Krzysztofa Grabowskiego zainspirowany "Piaskownicą" Michała Walczaka.

Ze słynnego już dramatu, który nierozerwalnie wręcz kojarzy się z dwójką głównych bohaterów, została wyrzucona Miłka. Pozostał Protazek. Sam sobie. Próbuje on walczyć, ale sam nie wie o co. Próbuje walczyć, ale nie wie dla kogo. Walczy, choć nie ma nawet z kim. Chce krzyczeć i nie ma na kogo. Sam nie wie gdzie jest, kim jest i nie wie, czy kogokolwiek to interesuje.

Potem spotkanie z autorem sztuki, jednym z najważniejszych współczesnych dramatopisarzy Michałem Walczakiem. W trakcie otwartej rozmowy będzie można zadać autorowi pytania o sztukę, teatr i relacje damsko-męskie, które stanowią częsty motyw jego twórczości. Czy kobiety są z Wenus, a mężczyźni z piaskownicy? Na te i inne palące kwestie mamy nadzieję usłyszeć odpowiedź w sobotni wieczór przy Młynowej.

Przy okazji ogłaszamy konkurs na najciekawsze, najbardziej bezczelne, zaskakujące, podchwytliwe i niewygodne pytania do Walczaka. Czekamy pod adresem mailowym [email protected] Nagrodami są bezpłatne zaproszenia na Wieczór z Walczakiem.

Krzysztof Grabowski - absolwent PWST we Wrocławiu (Wydziału Lalkarskiego) w 2007.
W latach 2006-2009 aktor Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Od 2009 aktor Teatru im. A. Sewruka w Elblągu.

Ważniejsze role teatralne: Wasilij Solony ("Trzy siostry", reż. Piotr Kruszczyński), Norfolk ("Trzeci", reż. Monika Dobrowlańska), Azor ("Wieczorynka", reż. Ula Kijak), Lowa ("Nelly", reż. Natalia Korczakowska), Kazimierz Rudziański ("Opętani", reż. Krzysztof Garbaczewski), Mazepa ("Mazepa", reż. Wiaczesław Żiła), Maksym Iljin ("Ruski miesiąc", reż. Giovanny Castellanos)…

Spektakl wielokrotnie nagradzany, zdobył:
- II nagroda, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Jednego Aktora, Moskwa (Rosja), 12.2010
- Nagroda Kapituły Publiczności, 5 (25) Festiwal Festiwali Teatrów Jednego Aktora, Toruń, 11.2010
- Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Międzynarodowe Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora (WROSTJA), Wrocław, 11.2010
- I miejsce, Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora (OFTJA), Wrocław, 11.2009

Michał Walczak jeden z najciekawszych dramatopisarzy młodego pokolenia. Urodził się w 1979 roku w Sanoku. Studiował w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej, następnie na wydziale Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie. Od 2000 roku jest studentem Wydziału Reżyserii tej uczelni.

Debiutem dramatopisarskim Walczaka była "Piaskownica", potem powstawały kolejne sztuki - "Podróż do wnętrza pokoju", "Dziwna rzeka", "Kopalnia", "Nocny autobus", "Całe życie Jarosława", "Kac", "Pierwszy raz", "Miasteczko G.", "Babcia". Dramaty Walczaka szybko trafiły na polskie sceny. "Piaskownicę" w Teatrze im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu wystawił Piotr Kruszczyński (2003), który rok później zrealizował także "Kopalnię" - dramat napisany specjalnie na zamówienie wałbrzyskiej sceny. Drugą realizacją "Piaskownicy" było przedstawienie z Teatru Narodowego w reżyserii Tadeusza Bradeckiego (2003). Reżyser połączył dramat Walczaka ze swoją sztuką z lat młodzieńczych zatytułowaną "W piaskownicy". Natomiast "Podróż do wnętrza pokoju" w Teatrze Powszechnym w Radomiu przygotował Adam Sroka (2003). Później po dramaty Walczaka sięgnęli jeszcze inni reżyserzy, m.in. Tomasz Man, Paweł Miśkiewicz, Jarosław Tumidajski, Giovanny Castellanos. Jego utwory szybko doczekały się wielu przekładów, zostały przetłumaczone na angielski, niemiecki, litewski, włoski, francuski, węgierski.

Debiutem reżyserskim Michała Walczaka była inscenizacja własnej sztuki - "Podróży do wnętrza pokoju". Premiera odbyła się na scenie Garaż Poffszechny Teatru Powszechnego w Warszawie (opieka artystyczna - Władysław Kowalski, 2003). W Akademii Teatralnej Michał Walczak był również asystentem Zbigniewa Zapasiewicza przy realizacji spektaklu dyplomowego - "Iwony, księżniczki Burgunda" Witolda Gombrowicza (2004). Potem na warszawskiej scenie Klubu Le Madame Walczak wystawił "Kosmos" Witolda Gombrowicza (2004), a w łódzkim Teatrze Nowym własny tekst "Kac" (2006).

Walczak pisze także sztuki dla dzieci. Jego "Smutną królewnę" wystawił w warszawskiej Montowni Paweł Aigner (2004). Kolejny tekst Walczak przygotował sam, w warszawskim Teatrze Lalka pokazał "Ostatniego tatusia" (2007).

Dramaty:
* "Piaskownica" ("Dialog" 2002, nr 1-2)
* "Podróż do wnętrza pokoju" (w: "Pokolenie porno i inne niesmaczne utwory teatralne. antologia najnowszego dramatu polskiego w wyborze Romana Pawłowskiego", red. H. Sułek, Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków 2003)
* "Dziwna rzeka" ("Dialog" 2003, nr 6)
* "Kopalnia" ("Dialog" 2004, nr 8)

Ważniejsze nagrody:
* 2001 - Wyróżnienie dla "Dziwnej rzeki" w konkursie "My na progu nowego wieku" Śródmiejskiego Forum Kultury w Łodzi;

* 2002 - I nagroda dla "Piaskownicy" w konkursie "My na progu nowego wieku" Śródmiejskiego Forum Kultury w Łodzi; Nagroda w konkursie "Radom Odważny" dla "Podróży do wnętrza pokoju"; Nagroda w konkursie warszawskiego Stowarzyszenia Drama dla "Podróży do wnętrza pokoju";

* 2003 - Nagroda za tekst oryginalny - sztukę "Podróż do wnętrza pokoju" na 9. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w Warszawie;

* 2004 - Nagroda za tekst oryginalny, za dramat "Piaskownica" na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk dla Dzieci i Młodzieży Kon-teksty w Poznaniu; Wyróżnienie w konkursie II programu Polskiego Radia i Stowarzyszenia ZAiKS na najlepsze słuchowiska radiowe, za sztukę "Pierwszy raz";

* 2005 - Nagroda za sztukę "Kopalnia" na 11. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w Warszawie; Nagroda za oryginalny tekst dramatyczny, za sztukę "Podróż do wnętrza pokoju" na 5. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie;

* 2006 - Europejska nagroda autorska za dramat "Pierwszy raz" podczas Heidelberger Stuckmarkt. Forum Junger Autoren;

* 2007 - II nagroda za sztukę "O człowieku z bogiem w szafie" na Konkursie na Dramat Inspirowany Życiem, Myślą i Twórczością Jana Pawła II;

* 2008 - ATEST za rok 2007 - Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego dla przedstawienia "Ostatni tatuś" Michała Walczaka w reżyserii autora w Teatrze Lalka w Warszawie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie