Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Michał "Cira" Ciruk zgubił dokumenty. Teraz ma problem z komornikami. "Boję się zaglądać do skrzynki na listy"

ezio
Anatol Chomicz
To może spotkać każdego. Białostocki raper zgubił dowód osobisty. Teraz ma problem z komornikami i parabankami.

Michał "Cira" Ciruk zgubił dokumenty i teraz ma duże problemy. Białostocki raper dwa lata temu zgubił swój portfel. Dowód osobisty szybko zablokował. Niestety zrobił to tylko w urzędzie, a powinien jeszcze zgłosić to w banku. Kilka tygodni po tym zdarzeniu zaczął otrzymywać pisma od firm kredytowych oraz banków. Pisaliśmy już o tym dwa lata temu: Michał "Cira" Ciruk tłumaczy się za długi. Cudze

- Wezwania do zapłaty, ponaglenia, maile, telefony, pukanie do drzwi. Oczywiście domyśliłem się, że ktoś w najlepsze bierze pożyczki na mój ZABLOKOWANY dowód - napisał na swoim profilu Michał Ciruk.

Białostocki raper bardzo mocno przeżywa całą sytuację. Ma kłopoty ze snem i z żołądkiem. Był u psychiatry, bo wciąż prześladują go natrętne myśli i "pokutowanie za coś, czego nigdy nie zrobiłem". Michał Ciruk dostawał lub wciąż dostaje pisma i ponaglenia od 25 firm.

PAMIĘTAJ! Zgubione dokumenty co robić? Czy zastrzec kartę bankomatową i kredytową? Gdzie zgłosić zgubiony dowód osobisty?

- Trwają postępowania sądowe wobec mojej osoby. W jednych jestem oskarżonym, w innych poszkodowanym. Dzień w dzień dzwonią do mnie z banków i parabanków. Przestałem odbierać obce numery. Boję się zaglądać do skrzynki na listy. Nienawidzę podwójnego dźwięku domofonu, bo wiem, że to listonosz niesie mi kolejną kopertę pełną bezradności, irytacji i strachu.

Dopiero po jakimś czasie Michał Cira zorientował się, że zgubiony dowód osobisty należy zablokować również w swoim banku.

- Żeby nie mój kolega - prawnik, który nieodpłatnie udziela mi pomocy, pewnie siedziałbym już w więzieniu - podsumowuje.

Cała sytuacja zaciekawiła media w całej Polsce. Problemy białostockiego rapera są żywo komentowane w internecie.

Kradzież lub zgubienie portfela to poważny problem, który wiąże się nie tylko z koniecznością wyrobienia nowych dokumentów i kart, ale może doprowadzić do wykorzystania naszych danych i wyłudzenia pieniędzy. Kiedy zobaczymy, że zgubiliśmy nasze dokumenty, albo zostały one skradzione, trzeba działać. Musimy od razu powiadomić o tym odpowiednie instytucje. To jest bardzo ważne!

100 znanych mieszkańców woj. podlaskiego: Aktorzy, artyści, politycy, sportowcy [zdjęcia]

W 2017 r. zastrzeżono 136 tysięcy skradzionych i zgubionych dokumentów tożsamości – przy założeniu, że około 20 proc. Polaków to dzieci i młodzież to tak, jakby np. swoje dokumenty utracili wszyscy dorośli mieszkańcy Suwałk, Łomży i Bielska Podlaskiego. W Polsce działa System Dokumenty Zastrzeżone Związku Banków Polskich. To ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów. Chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto